Británie schválila útok na Solejmáního. USA měly právo se bránit

Spojené státy měly v případě atentátu na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního právo na sebeobranu. Prohlásil to dnes šéf britské diplomacie Dominic Raab v rozhovoru s BBC.

Solejmání zemřel v pátek při americkém leteckém útoku nedaleko iráckého hlavního města Bagdádu. Írán Spojeným státům vyhrožuje tvrdou odvetou a jeho představitelé dnes pokračují s ostrými slovními výpady adresovanými do USA.

Na otázku, zda bylo legální Solejmáního zabít, dnes britský ministr zahraničí Raab odpověděl, že "existuje právo na sebeobranu". Solejmáního, který stál v čele elitních jednotek Kuds, britský ministr označil za "hrozbu pro region" a připomněl, že "měl v popisu práce vedení zástupných válek a využívání milicí (za hranicemi Íránu) k útoku na západní země". Raab ale také opět zdůraznil ale, že "válka není v ničím zájmu".

Washington útok na Solejmáního obhajuje s tím, že měl od zpravodajských služeb jasné a jednoznačné důkazy o tom, že íránský generál chystal k násilným akcím proti USA.

Zpravodajka OSN pro lidská práva Agnes Callamardová v pátek upozornila, že zabití klíčového íránského generála bylo velmi pravděpodobně nelegální. K vojenským krokům se mohly USA podle mezinárodního práva uchýlit jen v případě bezprostřední hrozby útoku, dodala.

Americký prezident Donald Trump v sobotu Teheránu vzkázal, že pokud podnikne odvetné kroky proti majetku nebo občanům USA, má Washington vytipovaných 52 íránských cílů, které je schopen velmi rychle a účinně zasáhnout. Jde o místa důležitá pro samotný Írán a jeho kulturu, uvedl Trump.

Írán v reakci na oznámení označil Trumpa za "teroristu v obleku", který "nenávidí kulturu stejně jako (teroristická organizace) Islámský stát, Hitler, Čingischán". Spojeným státům podle generála Abdorrahíma Músavího, který stojí v čele íránské armády, chybí odvaha pro vojenskou konfrontaci s jeho zemí.

Íránská televize dnes informovala, že Teherán si kvůli Trumpovým výrokům předvolal švýcarského velvyslance. Švýcarsko v Íránu zastupuje americké zájmy.

O posledním vývoji v Iráku během víkendu mluvil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell s íránským ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem, kterého také pozval k návštěvě Bruselu. Borrell dnes vyzval Írán ke zdrženlivosti a k tomu, aby pečlivě zvážil svou reakci a zabránil tak další eskalaci, která by poškodila celý region a jeho obyvatele, uvedl dnes Borrellův mluvčí.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie USA (Spojené státy americké) Kásem Solejmání Dominic Raab

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy