V Bruselu začal summit EU. Klíčovou roli má sehrát kancléřka Merkelová

Brusel se chystá na klíčové jednání premiérů a prezidentů zemí Evropské unie. Jedná se o první schůzi, která se neuskuteční prostřednictvím videohovoru, nýbrž s osobní účastí všech vrcholných politiků. Jejím účelem bude nalezení vzájemné schody v podobě mimořádného fondu na pomoc ekonomikám zasaženým pandemií covid-19 a víceletém finančním rámci Unie na léta 2021-2027.

Lídři jednotlivých členských zemí se však nedokážou dohodnout na velikosti fondu a způsobu přerozdělování peněz, proto se summit může protáhnout na celý víkend, možná i na delší dobu. 

Podle žurnalisty a bývalého úředníka Evropské komise Karla Bartáka půjde o historický mezník. "Formálně to samozřejmě bude řídit předseda Evropské rady Charles Michel, ale všichni budou sledovat, jak bude argumentovat německá kancléřka Angela Merkelová,“ konstatoval v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. 

"Je to nejsilnější osobnost u stolu spolu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Oba jsou iniciátoři fondu obnovy. Pozice Německa je velmi silná na každé Evropské radě, tentokrát ale navíc předsedá EU,“ podotkl.

"Bude to mimořádný a v dějinách Unie naprosto nebývalý krok. Myslím, že úloha Angely Merkelové bude důležitá. Nehledě na to, že výsledek summitu bude i jakýmsi jejím odkazem před jejím odchodem z politiky," konstatuje Barták.

Který návrh vyhraje?

Podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) je fond nespravedlivý, protože při zohledňování pomoci vychází z míry nezaměstnanosti, ačkoliv je na stole i alternativa předsedy Evropské rady Charlese Michela beroucí v potaz pokles HDP.

V kompromisním návrhu by se peníze měly navíc rozdělovat v poměru 70 % dle nezaměstnanosti a zbylých 30 % by se v roce 2023 dělilo na základě reálného poklesu hrubého domácího produktu způsobeného koronakrizí.

Babiš už před odletem avizoval, že mu kritéria přijdou nevyhovující. "Návrh není spravedlivý, ani efektivní. To si myslíme stále,“ nechal se slyšet.

Barták se mimo jiné také podělil o zákulisní jednání jednotlivých státníků. "Metoda takzvaného politikaření je osvědčená a bude používána i nadále," konstatoval.

„Lídři se sejdou tváří v tvář a v místnosti nebudou žádní další lidé. Za pár hodin se vyjasní základní postoje a pak se vytvoří skupinky, které budou řešit konkrétní problémy," popsal bývalý úředník.

„Jiná metoda ani není. Přítomnost lídrů v Bruselu totiž dává naději, že by mohlo k dohodě dojít. Protože z těch minulých on-line jednání na dálku bylo naprosto jasné, že se touto cestou nedohodnou nikdy,“ uzavřel.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová EU (Evropská unie) Summit EU Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Na Tachovsku zasahovala policie ve škole. Zadržela jednu osobu

Policie v úterý po poledni zasahovala v jedné ze škol na Tachovsku v Plzeňském kraji. Zadržela mladého muže, který měl vyhrožovat dvěma osobám. Další podrobnosti k případu se policie teprve chystá zveřejnit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy