Bůh nás chránil. Židé ze synagogy v Halle popsali průběh útoku

Těžko představitelnou hrůzu dnes prožívali lidé, kteří do synagogy ve východoněmeckém Halle přišli slavit nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Dlouhé minuty se k nim dobýval ozbrojenec, a to za pomoci zbraně i výbušnin. Magazínu Spiegel to řekl předseda místní židovské obce Max Privorozki, který vše sledoval přes bezpečnostní kameru synagogy.

"Pachatel do dveří několikrát vystřelil a hodil vícero Molotovových koktejlů, dělbuchů nebo granátů, aby se dostal dovnitř. Ale dveře zůstaly zavřené, Bůh nás chránil. Celé to trvalo možná pět až deset minut," uvedl Privorozki, podle něhož bylo v té době v synagoze až 80 lidí.

"Přede dveřmi jsme se zabarikádovali a čekali na policii," vylíčil pak listu Stuttgarter Zeitung, jak reagovali v okamžiku, kdy zjistili, že se k synagoze blíží podezřelý muž. Útočník, který měl na hlavě ocelovou přilbu, podle něj vypadal jako z nějaké speciální jednotky. Pachatel se pokusil proniknout i na židovský hřbitov, do jehož brány také střílel. U synagogy zastřelil jednu ženu, která šla zřejmě náhodou kolem.

Privorozki se dnes vyjádřil kriticky na adresu strážců zákona, kteří podle něj potřebovali jeden příliš dlouhý telefonát a dobrých deset minut na to, aby na místo dorazili. Bezpečnostní situace pro Židy v Sasku-Anhaltsku je podle něj katastrofální, o svou ochranu se musejí starat sami. Například muž, který dnes blížící se útok odhalil, podle něj v synagoze pracuje jako dobrovolník.

Tvrdě kritický byl také šéf Ústřední rady Židů Josef Schuster. "Že synagoga v Halle ve svátek jako je Jom kipur nebyla chráněna policií, je skandální," míní. K brutalitě útoku poznamenal, že překračuje vše známé z uplynulých let a že je pro všechny Židy v Německu velkým šokem.

Lidé schovaní v náboženské stavbě, mezi nimiž bylo i nejméně deset Američanů, se ven dostali v doprovodu speciálních policejních jednotek až vpodvečer. Policisté si předtím museli poradit s výbušninami, které zřejmě pachatel sám vyrobil a položil ke dveřím.

Na útok reagovala pobouřeně řada německých politiků. "Že se na Jom kipur střílí na synagogu, nás zasahuje do srdce. Všichni v naší zemi se musíme postavit antisemitismu," napsal na twitteru ministr zahraničí Heiko Maas. Za antisemitský útok označil i ministr vnitra Horst Seehofer. Kancléřka Angela Merkelová dala solidaritu najevo tím, že večer navštívila jednu z berlínských synagog.

Související

střelba v Halle (9.10.2019)

Za útok na synagogu v Halle padlo doživotí, pachatel hlásal rasistické názory i u soudu

Na doživotí dnes poslal za mříže soud v Německu Stephana Ballieta, který se zodpovídal za loňský útok na synagogu v Halle. Soud tak svým nepravomocným verdiktem vyhověl obžalobě. Dovnitř synagogy se Balliet nedostal, v jejím okolí ale zabil dva lidi. Ústřední rada Židů v Německu rozsudek přivítala a označila ho za symbol toho, že antisemitismus nemá v zemi místo.
Střelba v Halle (9.10.2019)

Útočníkovi z Halle hrozí doživotní trest, žádají ho žalobci

Spolkové státní zastupitelství požaduje pro pachatele loňského útoku na synagogu v Halle doživotní trest vězení s následnou ochrannou vazbou. Obžaloba to dnes uvedla ve své závěrečné řeči v procesu, který se v uplynulých měsících konal v Magdeburku. Čin, který spáchal nyní 28letý pravicový extremista Stephan Balliet, je podle žalobců zvláště závažný.

Více souvisejících

střelba v Halle (9.10.2019) Německo Policie Německo střelba v Německu židé

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

včera

včera

včera

včera

včera

"Nejsilnější dokument ze všech." USA a Ukrajina uzavřou pakt o spolupráci

Ukrajina a Spojené státy chystají ještě bližší spolupráci na základě bilaterální bezpečnostní dohody, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Tuto informaci přinesla agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy