Bývalý slovenský policejní prezident je po pokusu o sebevraždu v kritickém stavu

Slovenský policejní exprezident Milan Lučanský se ve věznici v Prešově pokusil o sebevraždu a jeho stav je kritický, oznámila dnes slovenská média s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti.

"Stalo se tak navzdory tomu, že byl pravidelně monitorovaný a bylo mu poskytované i psychologické poradenství. Jeho stav je kritický," řekl mluvčí ministerstva Peter Bubla. Podrobnosti má poskytnout na středeční tiskové konferenci. Lučanského zadrželi kriminalisté 3. prosince, podle tisku kvůli podezření z korupce.

Lučanského advokát Matúš Beresecký uvedl, že nemá informace o svém klientovi.

Portál Sme.sk připomněl, že ministerstvo spravedlnosti už v polovině prosince muselo vysvětlovat spekulace médií o tom, že se Lučanský pokusil o sebevraždu. Lučanský tehdy utrpěl zranění v oblasti oka. Ministerstvo tvrdilo, že šlo o nehodu při cvičení, a ministryně Mária Kolíková tehdy vyloučila, že by šlo o sebevražedný pokus. Odmítla ale upřesnit, co se vlastně stalo.

Jen několikpár hodin před dnešním potvrzením pokusu o sebevraždu nový generální prokurátor Maroš Žilinka uvedl, že Lučanského poranění z půlky prosince nezpůsobila jiná osoba, ale šlo jen o nešťastný pád. Komise prokurátorů neshledala žádné pochybení ohledně bezpečnostních opatření: Lučanský byl v samostatné cele a jakákoli komunikace s ním byla možná jen v přítomnosti další osoby. Nemohl ani přicházet do kontaktu s jinými obviněnými a chodbu před jeho celou nepřetržitě snímala kamera.

Loni byly ve slovenských věznicích zaznamenané čtyři dokonané sebevraždy: dvě u obviněných a dvě u odsouzených. Celkem 27 vězňů se o sebevraždu pokusilo - 13 obviněných a 14 odsouzených, dodal server Sme.sk.

Lučanský je podle Denníku N podezřelý z přijetí úplatků ve výši přes půl milionu eur (13,2 milionu korun) za krytí podvodů již stíhaného podnikatele. List dříve uvedl, že Lučanský je obviněn také v případu, ve kterém policie výměnou za úplatek v minulosti nestíhala synovce tehdejšího ministra hospodářství.

Lučanský rezignoval na post policejního prezidenta letos v létě po nástupu kabinetu premiéra Igora Matoviče. V roce 2018 Lučanský vystřídal v čele policie Tibora Gašpara, který byl dříve - patrně v jiných kauzách - rovněž obviněn a jehož soud také poslal do vazby.

Slovenská policie letos postupně zadržela a obvinila z různých deliktů včetně korupce více než desítku soudců. Stíhání čelí i někdejší šéf elitní složky prokuratury, někdejší vedení policie a také již bývalí vysocí úředníci včetně někdejšího šéfa státních hmotných rezerv a zemědělské platební agentury, která například zprostředkovává dotace farmářům.

Související

Milan Lučanský

Slovenské ministerstvo vnitra nevyvěsí černý prapor za Lučanského

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec nenechá vyvěsit na budovu svého ministerstva černou vlajku za zemřelého bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle ministra pro to nejsou splněny podmínky, napsal dnes server listu Pravda. K vyvěšení smuteční vlajky ministra vyzvala Martina Lučanská, vdova po bývalém policejním prezidentovi. Lučanský zemřel ve středu, když se předtím ve vazbě pokusil o sebevraždu.

Více souvisejících

Milan Lučanský (policie SR) Policie SR Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy