Čaputová kritizovala orgány činné v trestním řízení, pustila se i do policie

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes kritizovala policii a prokuraturu, že řádně nespolupracovaly v případu bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky, jehož stíhání záhy po jeho zadržení zrušil prokurátor. Postup prokurátora v této kauze obhajoval nynější šéf prokuratury Jaromír Čižnár.

Policie minulý týden ve čtvrtek Trnku zadržela pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho v souvislosti s uniklou nahrávkou jeho rozhovoru ještě z pozice šéfa prokuratury s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem. Oba hovořili kromě jiného o prohraném sporu státní loterijní firmy Tipos. V pátek ale prokurátor nejenže nevyhověl návrhu policie na podání žádosti k soudu o uvalení vazby na Trnku, ale samotné stíhání bývalého generálního prokurátora označil za nedůvodné.

"Jsem přesvědčena, že v případě společensky tak citlivých kauz týkajících se bývalého nejvyššího strážce zákonnosti musí efektivně fungovat koordinace mezi vyšetřovatelem a dozorujícím prokurátorem. Nemůže se stát, že až při vznesení obvinění se projeví odlišný právní názor, který vede ke zrušení obvinění," řekla novinářům Čaputová, která se kvůli případu setkala s Čižnárem i s policejním prezidentem. Dodala, že stíhání bývalého šéfa prokuratury není běžným kriminálním případem.

Čaputová minulý týden krátce po zadržení Trnky uvedla, že je to průlom pro spravedlnost na Slovensku.

Podle zmíněné nahrávky, pořízené patrně v roce 2009, Trnka kromě jiného slíbil Počiatkovi podporu pro jeho postup v kauze Tiposu, kterou řídí ministerstvo financí. Tipos tehdy po prohraném sporu uzavřel s kyperskou firmou Lemikon dohodu o urovnání a na účet Lemikonu poslal v roce 2008 první splátku ve výši 400 milionů tehdejších slovenských korun. Po medializaci aféry stát narychlo měnil zákony, což umožnilo bez svolení soudu pozdržet vyplacení dalších peněz Lemikonu kvůli mimořádnému dovolání, které Trnka v případu nakonec podal. Po sérii soudních sporů Tipos v kauze proti Lemikonu loni u nejvyššího soudu uspěl.

Trnky se ve zmíněné kauze zastal i nynější šéf slovenské prokuratury Čižnár, podle kterého zmíněným podáním mimořádného dovolání Trnka využil svou pravomoc a zabránil vzniku dalších škod pro stát.

V jiném případu ještě loni v prosinci Trnku vyšetřovatel obvinil z toho, že zatajil nahrávku odposlechu v korupční aféře zvané Gorila. Tato kauza se týká uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

Dříve se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Marianem Kočnerem, který je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Trnka, který po skončení mandátu šéfa prokuratury v roce 2011 zůstal pracovat na generální prokuratuře, byl kvůli svým kontaktům s Kočnerem postaven mimo službu.

Do médií také loni unikla jiná nahrávka z roku 2014, na které Kočner vulgárně ponižuje Trnku za to, že si Trnka podle podnikatele spolu se dvěma společníky pořídil kopii nahrávky z aféry Gorila, kterou si u něj Kočner nechal, a že pak se snažili dostat za ni peníze od spolumajitele Penty Jaroslava Haščáka.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Policie SR Dobroslav Trnka (prokurátor) Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 45 minutami

před 1 hodinou

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého

Policie od pátečního rána vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, ke které došlo v rodině na Teplicku v Ústeckém kraji. Informovala o tom na sociální síti X. Třetí osoba utrpěla těžká zranění. Podezřelého zadrželi strážci zákona na místě činu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy