Ve slovenské společnosti chyběl dostatek spravedlnosti, hlavní příležitostí sobotních parlamentních voleb je navrácení důvěry. Řekla to dnes večer slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v televizním projevu. S vlastními projevy vystoupili také premiér a šéf parlamentu. Zatímco předseda vlády Peter Pellegrini vyzval veřejnost, aby posuzovala lidi podle skutků, předseda sněmovny Andrej Danko zdůraznil potřebu zachování konzervativních hodnot.
"Společnost potřebuje víru ve spravedlnost a té se nám v uplynulých letech nedostávalo v přiměřené míře. Nedokázali jsme ji chránit před jejím zneužíváním. Největší tématem a zároveň největší příležitostí těchto voleb je navrácení důvěry ve společnosti," řekl Čaputová v projevu, který odvysílal na svém hlavním televizním kanálu veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska.
Čaputová stejně jako další dva vrcholní politici země vybídli Slováky k účasti na volbách. "Demokracie jako vláda lidu může fungovat jen tehdy, když samotní lidé nerezignují na své právo rozhodnout, kdo má v zemi vládnout a sloužit. Každý hlas může být rozhodující," řekla prezidentka.
Podle premiéra a volebního lídra vládních sociálních demokratů (Směr-SD) Pellegriniho o složení nového parlamentu, podobě vlády i obsazení funkce premiéra nebudou rozhodovat ani média, ani hysterické výkřiky na sociálních sítích, ale pouze lidé.
"Posuzujme lidi podle jejich dosavadních skutků, nejen podle slov," řekl Pellegrini, jehož strana dlouhodobě ztrácí na popularitě a po dlouhých letech by mohla ve volbách přijít o pozici nejsilnější parlamentní strany.
Představitelé Směru-SD v kampani tvrdili, že v případě nástupu nynějších opozičních a neparlamentních stran k moci hrozí zemi chaos a rušení sociálních výdobytků.
Předseda parlamentu Danko vsadil v projevu na zdůraznění konzervativních hodnot, připomněl například rodinu jako svazek muže a ženy. "V tomto období se rozhoduje o charakteru státu. Nebuďme otroky ve vlastním státě. My jsme zde doma. Zachovejme Slovensko, jaké ho známe," řekl Danko, jehož Slovenské národní straně podle sondáží hrozí po volbách odchod ze sněmovny.
Související
Tyhle kecy poslouchat nebudu. Vondra odešel z debaty se slovenským politikem
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
před 33 minutami
Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let
před 53 minutami
Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick
před 1 hodinou
Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem
před 2 hodinami
Výdaje na obranu jsou podle Pavla nedostatečné, rozpočet ale vetovat nebude, tvrdí Schillerová
před 3 hodinami
Británie se nenechá zatáhnout do války, vzkázal Trumpovi Starmer. Pomoci odmítla Austrálie i Japonsko
před 4 hodinami
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
před 5 hodinami
Vláda zakázala prodej HHC, řešila novelu cizineckého zákona
před 6 hodinami
Ceny ropy po víkendovém útoku na ostrov Charg letí opět strmě vzhůru
před 7 hodinami
Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede
před 7 hodinami
IEA uvolňuje historicky rekordní množství barelů ropy. Proč ale ceny paliv neklesají?
před 8 hodinami
Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Libanonu
před 9 hodinami
Pokud nepomůžete s Íránem, bude to mít velmi negativní dopad na NATO, varoval Trump
před 10 hodinami
Vyhráli jsme, tvrdil Trump o Íránu minulý týden. Proč nyní potřebuje pomoc s Hormuzským průlivem?
před 10 hodinami
Trump vyzval k vytvoření koalice, která bude chránit lodě v Hormuzském průlivu
před 12 hodinami
Počasí bude příští víkend slunečné, zkazí ho ale občasný déšť
včera
Orbán a Magyar rozdělili Maďarsko. Za oba tábory vyrazily do ulic statisíce lidí
včera
Rusko a Čína poskytují Íránu v probíhající válce vojenskou podporu, tvrdí Teherán
včera
Jak Íránci obcházejí informační blackout? Hitem je „spojovací překupník“
včera
Modžtaba Chámeneí byl ruským letadlem převezen na operaci do Moskvy, píše blízkovýchodní tisk
Kolem zdravotního stavu nového íránského nejvyššího vůdce Modžtaby Chameneího se množí znepokojivé nejasnosti. Podle nejnovějších zpráv byl klíčový muž teokratického režimu tajně převezen do Ruska, kde měl podstoupit naléhavou operaci. Informace přinesl kuvajtský deník Al-Jarida a katarský server Al-Džazíra, které s odvoláním na zdroje blízké vedení země tvrdí, že transport proběhl za přísného utajení na palubě ruského vojenského letadla.
Zdroj: Libor Novák