Ve Španělsku v těchto dnech kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru nelze jít ani s dítětem na procházku, protože i na nákup se musí chodit jednotlivě. Proto se například v Madridu šíří nápad pořídit si psa, aby lidé mohli ven. Situaci ve španělské metropoli a v Barceloně dnes popsaly ČTK dvě Češky, které tam dlouhodobě žijí.
"Můžete jít na procházku se psem, ale nemůžete jít na procházku s dětmi. Proto tady kolují vtipy, že si lidé pořídí psa, aby mohli na procházku," řekla ČTK Češka Iveta Gonzálezová žijící v Madridu. Na dotaz, jaká panuje ve španělském regionu nejhůře postiženém koronavirem nálada na ulicích, odpověděla, že skoro žádná, "protože tam nikdo není". "Ven se smí jen v povolených případech, například na nákup či do práce, a pouze jednotlivě, s dítětem jen pokud jdete například k lékaři," dodala.
"S tříletým synem chodíme jen na dvůr, nebo na balkon, procházky jsou zakázané, všechna pískoviště pro děti jsou obehnaná páskou, nesmíte jít ani běhat do parku," popsala koronavirová opatření na předměstí Barcelony Češka Jana. Na nákupy chodí její manžel José Luis, který se dohodl se zaměstnavatelem, že v těchto dnech zůstane doma.
Se zakrytými ústy a nosem se na veřejnosti na rozdíl od Česka v Madridu ani v Barceloně chodit nemusí, lidé ale většinou roušky nosí. Některé z obchodů, které smí být otevřené (tedy potraviny, lékárny či trafiky), regulují vstup. "Někteří namalovali před vchodem na chodníku značky metr a půl od sebe, aby lidé věděli, jak daleko od sebe mají stát," uvedla Iveta z Madridu. "Někteří mají i uvnitř prodejny na zemi lišty, aby šla lépe dodržovat bezpečná vzdálenost," dodala česká učitelka Jana.
Výdejní okénka u restaurací, jako je to třeba v Praze, v Madridu ani v Barceloně nejsou, ale také tam fungují donášky do domu. "Například si můžete nechat přivézt pizzu a při objednávce vám řeknou všechna bezpečnostní opatření, která je třeba dodržet," uvedla Iveta.
Jana také popsala incident, o němž informovala místní média - několik mladistvých stálo na ulici a kouřilo. Když to viděla policie, chtěla jim dát pokutu, ale mezitím dorazili rodiče, kteří policisty napadli.
V kontrolách na ulicích pomáhají policistům i vojáci. Za porušení pravidel nouzového stavu, který španělská vláda vyhlásila od 15. března na 15 dní, hrozí pokuty až 600.000 eur (16,2 milionu Kč) nebo rok vězení. "Předpokládám, že to bude platit pro opakovaná a vážná porušení, a je to maximální výše trestu," míní Iveta.
Španělé si v těchto dnech podle obou mladých Češek vzájemně pomáhají. "Panuje tu velká solidarita, vzniká strašně moc občanských iniciativ na pomoc osamělým lidem. Kromě donášek potravin se například i předcvičuje na balkonech, dělají se online kurzy," uvedla Iveta. "Bohužel se ale jako v každých krizových situacích objevili i podvodníci, kteří prostřednictvím emailů požadují pomoc pro lidi v nemocnicích, aby mohli zneužít data k bankovním účtům," dodala.
Solidaritu lidé i v Madridu a Barceloně vyjadřují také každý večer na balkonech. "Večer se na balkonech tleská zdravotníkům, třeba i deset minut," popsala Jana jeden z mála sociálních kontaktů v těchto časech.
Ve středu se ale na španělských balkonech nejen děkovalo. Lidé tloukli do hrnců na protest proti španělskému králi Felipemu VI. a jeho otci Juanu Carlosovi, bývalé hlavě Španělska.
Takzvanou caceroladu (též cacerolazo), oblíbenou formu protestu zejména ve Španělsku či v Jižní Americe, iniciovali katalánští separatisté, ale přidali se k nim i jinde ve Španělsku odpůrci monarchie. Impulsem akce, která začala večer při prvním projevu Felipeho VI. ke koronavirové krizi, byla kauza kolem nadace, jejímž prostřednictvím měl v roce 2008 podle médií jako úplatek Juan Carlos dostat 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč) od tehdejšího saúdskoarabského krále.
"Lidé chtějí, aby Felipe VI. věnoval ty miliony do zdravotnictví na pomoc v této situaci," uvedl Iveta. "Někdy i během pravidelných potlesků zdravotníkům tady někdo zakřičí Viva la República! (Ať žije republika!) a jiný odpoví Que viva! (Ať žije!)," popsala Iveta náladu ve své madridské čtvrti, která je ale podle ní velmi levicová a protimonarchistické nálady jsou tam hlasitější než jinde v metropoli. Intenzivnější byl středeční protest v Barceloně, kde ho podpořila i tamní starostka Ada Colauová a kde se při návštěvách krále pravidelně konají protesty.
Související
Silvestrovská show v Londýně vzdala poctu zesnulé královně, naopak Moskvané si přáli "klidné nebe nad hlavami"
Neštěstí v Madridu. Výbuch plynu zničil část domu, neštěstí má čtyři oběti
Madrid , Španělsko , Král Felipe VI. (Španělsko) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 1 hodinou
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 2 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 2 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 3 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 3 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 4 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 6 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 6 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 7 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 8 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 10 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
včera
Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní
včera
ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti
Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad.
Zdroj: Jan Hrabě