Česko si za drama může samo, je semeništěm koronaviru, píší německá média

V Česku kvůli politickému sporu skončí v neděli nouzový stav, což ještě více zkomplikuje tažení proti pandemii. Tak německá média informují o dění v České republice, kterou dnes Německo s účinností od neděle zařadí na kritický seznam zahraničních oblastí s vysokým výskytem mutací koronaviru. Deník Sächsische Zeitung napsal, že do této situace, kvůli které se na hranice vrátí policejní kontroly, se Česko dostalo samo.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

"Vláda, která sama sebe na počátku pandemie dávala Evropě za vzor, od léta žalostně selhává. Dnes je Česko hlavním semeništěm koronaviru ve střední Evropě," uvedl saský deník v ostrém komentáři, podle kterého Česko boj s pandemií nezvládá. "Premiér a jeho ministři již delší dobu viditelně na tento úkol nemají," dodal.

Sächsische Zeitung čtenářům připomněl, že na podzim čekají Česko volby, proto všichni myslí jen na ně. "Není proto překvapivé, že Češi po měsících uzávěry, která nic nepřinesla, na vládu a její příkazy již nedbají," napsal. Rada je podle saského deníku jasná. "Vláda v Praze musí konečně začít plnit své domácí úkoly. Čím dříve si to uvědomí, tím rychleji bude moci skončit izolace, kterou jí německý soused připravil," dodal.

Pražský zpravodaj německé veřejnoprávní stanice ARD Peter Lange ve svém příspěvku uvádí, že český parlament odmítl prodloužit nouzový stav, takže se obchody v zemi mohou znovu otevřít. "To může situaci dramaticky zkomplikovat," uvedl.

Ve svém materiálu Lange popisuje čtvrteční vývoj v Česku, který podle něj začal ránou do bubnu, když ministr zdravotnictví Jan Blatný ohlásil uzavření třech okresů s vysokou mírou infekce. Vláda, kterou opozice obviňuje z neschopnosti, si následně nedokázala zajistit podporu k prodloužení nouzového stavu.

"Nadcházející sobotu skončí v Česku nouzový stav. Boj s pandemií tak bude věcí ministerstva zdravotnictví a krajů. Ti mají vlastní právní možnosti v podobě stavu nebezpečí. Co přesně to znamená, to se ukáže v příštích dnech," dodal zpravodaj ARD.

Deník Die Welt dnes napsal, že v Česku se infekce šíří stále rychleji a že rostoucí čísla jsou připisována britské mutaci koronaviru. "A právě v této vypjaté době může v neděli skončit nouzový stav, který platí od října. A to kvůli politickým šarvátkám," uvedl deník. Ten doplnil, že díky nouzovému stavu má vláda mimořádné pravomoci zavádět důležitá omezení, jejichž platnost tak nyní zřejmě skončí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama