Cesta do Santiago de Compostela láká davy poutníků, rekord padl třetí rok v řadě

Španělskou částí slavné svatojakubské poutní stezky letos prošel rekordní počet lidí. Podle španělské rozhlasové stanice COPE do města Santiago de Compostela v Galicii vyrazilo nejspíš více než 350.000 poutníků. V loňském roce jich správci napočítali na Cestě svatého Jakuba kolem 327.000.

Rekord v počtu poutníků na španělské části svatojakubské stezky padl již třetí rok v řadě. Více než 300.000 lidí napočítali na cestě, jejíž hlavní trasa ve Španělsku vede od Pyrenejí přes Burgos a León do Santiaga de Compostela, poprvé v roce 2017.

Data za letošní rok sice ještě nejsou kompletní, už ke konci listopadu ale poutníků na španělské stezce bylo přes 344.000, a podle úřadů je tak jisté, že do konce roku překonal počet poutníků hranici 350.000.

Za poutníka je považován ten, kdo na cestě do Santiaga ujde aspoň 100 kilometrů pěšky nebo ujede 200 kilometrů na kole nebo na koni. Cílem poutě je katedrála ve městě Santiago de Compostela na severozápadě Španělska, ve kterém je údajně hrob svatého Jakuba Většího (španělsky Santiago). Historický střed města je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kromě místních lze podle stanice COPE na svatojakubské stezce potkat nejčastěji Američany, Němce, Italy, Portugalce a Francouze. Celkem ale správci zaznamenali letos poutníky z více než 180 zemí světa.

Vysoký poutní provoz na stezce španělská církev očekává v roce 2021, na který dostal pozvání k návštěvě Santiaga de Compostela i papež František. Hlava římskokatolické církve navštívila město naposledy v roce 2010. Rok 2021 bude v Santiagu de Compostela mimořádný. Svátek svatého Jakuba, který je patronem Španělska, totiž připadne na neděli, a rok je tak považován za svatý.

Související

Věznice

Vězni si odpykají část trestu jako poutníci, musí jít do Santiaga de Compostela

Skupina šesti trestanců poprvé po mnoha letech opouští dveře vězení v Segovii. Jeden z nich byl za jejími zdmi více než desetiletí. Patří do zvláštní skupiny, kam byli vybráni, aby si odpykali poslední fázi výkonu trestu coby poutníci na Svatojakubské cestě do Santiaga de Compostela. S batohy na zádech jsou připraveni na zážitek, který jim má pomoci s opětovnou integrací do společnosti, až budou definitivně propuštěni, píše španělský list El País.

Více souvisejících

Santiago de Compostela Španělsko Církev Papež František

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy