Covid-19 změnil svět: Účastníci soutěže Big Brother vycházejí do jiné reality

Soutěžící televizního pořadu Big Brother po celém světě vycházejí po dlouhé době z izolace, kterou trávili v rámci své reality show. A zjišťují, že zatímco byli pryč, koronavirus a pandemie nemoci covid-19 změnily svět, napsal zpravodajský server The Guardian.

Švédský soutěžící Daniel Glasman opustil dům "velkého bratra" ve své zemi minulý týden poté, co v něm strávil 50 dní. Když do něj přišel, byla nemoc covid-19 stále ještě vnímána jako čínský problém, i když znepokojivý počet nakažených už se objevil také v Itálii. O sedm týdnů později odešel z televizní izolace, aby zjistil, že se svět změnil, píše The Guardian.

"Pořád se to všechno ještě snažím vstřebat," říká. "Je to těžké, protože jsem se snažil vyrovnat s tím, že jsem v izolaci v domě pro Big Brother - a teď se musím vypořádat s tím, že se svět změnil, zatímco jsem byl pryč. Evidentně nemůžu na 50 dní dát vale světu a čekat, že zůstane nezměněný," podotkl. To, co v soutěži prožíval, prý bylo hodně hluboké, ale stejně hluboké prožitky měl mezi tím také celý svět, míní Glasman.

Tento 38letý komunikační konzultant, který zároveň pracuje v nočním klubu, řekl, že omezené množství informací, které on a ostatní soutěžící měli, vedlo k tomu, že vážnost situace podcenil.

"Když jsme šli do domu, neměli jsme tušení o rozsahu šíření koronaviru a ve Švédsku nebyly žádné potvrzené případy. Žertovali jsme o celé té situaci kolem koronaviru, ale všechno to bylo v lehkém duchu - představovali jsme si, co by bylo, kdyby se všechno kolem změnilo na zombie film, až vyjdeme ven," vzpomíná.

Jak se zvyšovala vážnost pandemie, sílil také počet zpráv o nic netušících soutěžících. Objevovalo se srovnání se seriálem Dead Set, kde invaze zombií postihne všechny, s výjimkou soutěžících v domě reality show Big Brother.

V důsledku toho se švédští producenti rozhodli následovat příkladu svých německých kolegů a poskytnout lidem v domě o epidemii jen omezené informace. Podle Glasmana ale účinkující stejně nedokázali plně pochopit, co se "venku" vlastně děje.

"Byl jsem tam celkem 50 dní s minimem informací z okolního světa. Je pro mě těžké od sebe oddělit jednotlivé dny nebo týdny z doby, kdy jsem byl uvnitř. Každopádně před několika týdny nám začali dávat informace. Chtěli, abychom věděli, že jsou všichni naši milovaní a blízcí v pořádku. Chtěli nás uklidnit," řekl.

Přímý přenos pořadu byl krátce přerušen, aby se mohli soutěžící producentů zeptat, co se děje ve světě mimo natáčecí prostory. "Dozvídali jsme se fakta - že se zavírá spousta restaurací, že se lidé nesmí shromažďovat, že přestaly sportovní zápasy, že je omezená letecká doprava. V době, kdy jsme byli v domě, jsme byli asi nejzdravější lidi na planetě," dodal Glasman.

Formát reality show Big Brother, který původně vznikl v Nizozemsku, je stále populární po celém světě - včetně mnoha zemí, jež jsou nyní značně postižené koronavirem. Kanadská verze byla ukončena předčasně a výhru produkce poslala charitám bojujícím proti koronaviru.

Šokovaní soutěžící se od produkce dozvěděli, že pořad končí a oni se mají vrátit domů. "Součástí hry Big Brother je to, že jste odstřižení od skutečného světa - a je to děsivé, protože nevíte, co se tam děje," řekl kanadský soutěžící Hira Deol.

Brazilský Big Brother mezitím pokračuje, i když někteří fanoušci vedou online kampaň, aby diváci hlasováním poslali domů zdravotníky, kteří jsou mezi soutěžícími - v naději, že se budou moci zapojit do boje proti nemoci covid-19.

Související

Záběry z australské reality show Big Brother

Dilema v televizní reality show. Soutěžící dlouho nevěděli o koronaviru

Reality show Big Brother v Austrálii začala v době, kdy byl virus SARS-CoV-2 prohlášen za celosvětovou pandemii. Účastnící reality show, kteří vstoupili do vily koncem února, neměli ponětí o viru až do 22. března. Tuto neděli byla odvysílaná epizoda, která ukazuje šokované účastníky, když se natáčení náhle zastavilo kvůli podezření člena štábu na nákazu nemocí covid-19.

Více souvisejících

reality show Švédsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 9 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy