Covid v Evropě dál trhá rekordy. Některé země stále nejsou na vrcholu pandemie

Kvůli šíření nakažlivé varianty koronaviru omikron zaznamenalo několik evropských zemí nejvyšší denní nárůst počtu nakažených. Nebývalým tempem se epidemie šíří třeba v Německu, Polsku, Rusku, na Ukrajině, ale také v Česku. Naopak v Británii ustupuje, a tak dnes v Anglii skončila povinná opatření proti šíření nákazy. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) k použití v Evropské unii schválila antivirotikum paxlovid, které se na rozdíl od předchozích medikamentů podává v tabletkách.

V Německu za úterý poprvé od začátku pandemie přibylo více než 200.000 nových případů infekce za den. Na mnoha místech země s 83 miliony obyvatel docházejí testovací kapacity, a tak skutečné počty nově nakažených budou zřejmě výrazně vyšší. Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach už dříve upozornil, že vrchol současné vlny očekává v polovině února a že je třeba počítat s až 400.000 nakažených za jediný den. Na dnešek připadá druhé výročí dne, kdy se koronavirus v Německu poprvé prokazatelně objevil, tehdy u muže z Bavorska. Od té doby se nakazilo více než devět milionů lidí a přes 117.000 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Polsko za středu eviduje skoro 57.700 nových případů koronavirové infekce a tamní úřady se domnívají, že mnohem výraznější přírůstky zemi ještě čekají. Školáci od páté třídy výše dnes až do konce února přešli na distanční výuku, nejmladší žáci mají vyučování nadále ve třídách. Hygienici zvýšili testovací kapacity. V této zemi s přibližně 38 miliony obyvatel zemřelo 104.636 lidí z 4,6 milionu nakažených. V zemi, která je pod průměrem proočkovanosti Evropské unie, platí poměrně mírná opatření proti šíření nákazy. Restrikce nejsou navíc nijak přísně vymáhány, podotkla agentura Reuters.

Maďarsko rekordní nárůst nově nakažených s 20.174 případy oznámilo ve středu, dnes tamní úřady informovaly jen o něco málo nižším nárůstu. Šíření koronaviru výrazně zrychluje i na Slovensku, za středu laboratoře odhalily přes 14.250 pozitivních testů, což je druhý nejvyšší počet od začátku pandemie. Slovenské nemocnice zatím nečelí náporu nových covidových pacientů, dřívější pokles počtu hospitalizovaných s covidem-19 se ale zastavil. Osm z deseti pacientů, kteří tam nyní leží v nemocnicích, nebylo vůbec očkováno proti covidu-19 nebo má za sebou jen jednu dávku vakcíny. Slovensko se v EU dlouhodobě řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

Doposud podané posilující dávky vakcíny proti covidu-19 by mohly snížit počet budoucích hospitalizací v Evropě o 500.000 až 800.000, uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Pokračování programu očkování třetími dávkami by pak mohlo zamezit dalším až 500.000 hospitalizací.

Rekordní počty nakažených už sedmý den v řadě eviduje Rusko, přibylo jich přes 88.800. Ukrajina zaregistrovala skoro 32.400 nakažených, v zemi přitom ještě nepřevládla varianta omikron.

Současná vlna epidemie naopak ustupuje v Británii a v Anglii díky tomu ode dneška skončila povinnost nosit roušky v podstatě na všech veřejných místech a lidé se tam rovněž nemusejí prokazovat dokladem o očkování, negativním testu nebo nedávno prodělaném covidu. Majitelé a pořadatelé nicméně stále mají možnost preventivní opatření vyžadovat. Zakrývání obličeje proto například zůstane povinné třeba v londýnské veřejné dopravě. Další části Spojeného království si určují svoje koronavirová opatření samostatně. Podle televize Sky News je taky uvolňují, nicméně do omezenější míry než Anglie.

Covidové certifikáty přestane od pátku pro vstup do restaurací, barů či posiloven vyžadovat Katalánsko. Podle poradců vlády tohoto španělského regionu přestal být s šířením koronavirové varianty omikron tento druh opatření efektivní. Katalánsko k rušení opatření přistupuje, ačkoliv registruje druhý nejsilnější výskyt koronavirové infekce mezi španělskými regiony.

Za možný "důležitý příspěvek k mírnění dopadů covidu-19" označila eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidesová antivirotikum paxlovid, které ke schválení v sedmadvacítce nyní doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Tento přípravek podle ní může u pacientů s covidem-19 zabránit závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci. Odborníci lékového regulačního úřadu vyzdvihují jeho vysokou účinnost a mírné vedlejší účinky. Doporučení musí ještě schválit Evropská komise, to se však považuje za formalitu.

Švédský úřad veřejného zdraví se rozhodl, že nevydá doporučení, aby se proti covidu-19 očkovaly děti ve věku od pěti do jedenácti let. Přínos vakcinace podle něj u této věkové skupiny nepřevažuje rizika. V Česku se s ní začalo v polovině prosince.

Související

Sídlo EU

Maďarská rozvědka špehovala představitele EU

Maďarská zpravodajská služba je podle nové investigativní zprávy podezřelá ze špehování představitelů Evropské unie, kteří navštívili zemi. Vyšetřování, vedené maďarským centrem Direkt36 a belgickým deníkem De Tijd, odhalilo, že maďarská Informační kancelář (IH), obdoba americké CIA, měla mezi lety 2015 a 2017 sledovat a odposlouchávat vyšetřovatele z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Asadova

Rebelové osvobozují Asadova "lidská jatka". V podzemí kruté věznice může být sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Syrští rebelové v Aleppu

Jak povstalci za pouhý týden ovládli Sýrii? Přehled den po dni

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.

před 2 hodinami

Bašár al-Asad se svou ženou

Odstraněním Asada občanská válka neskončila, dostala spíš nový impulz, řekl pro EZ bezpečnostní expert

Pád režimu Bašára Asada v Sýrii výrazně oslabuje vliv Ruska na Blízkém východě, zatímco posiluje jeho regionálního rivala Turecko. Dosavadní rebelové budou čelit výzvám v řízení země, kterou může nakonec čekat scénář Libye či Afghánistánu. Situaci navíc komplikují mezinárodní aktéři, což podle bezpečnostního experta Jana Krause z brněnské Masarykovy univerzity Sýrii i celý region paralyzuje na dlouhé roky.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml v otázce Asada mlčí. Peskov přiznal, že jeho pád Rusko překvapil

Kreml nadále mlčí ohledně současného pobytu svrženého syrského prezidenta Bašára al-Asada. Podle CNN se tím potvrzuje, že rozhodnutí o udělení azylu mohlo být učiněno pouze Vladimirem Putinem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že „v tuto chvíli nemáme co říct ohledně Asadova pobytu,“ čímž se vyhnul jasnému stanovisku.

před 3 hodinami

Věznice

Syrští povstalci dobyli "lidská jatka". V Asadově brutální věznici hledají podzemní cely

Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.

před 4 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Zelenskyj zveřejnil ukrajinské ztráty ve válce s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle BBC uvedl, že od začátku plnohodnotné invaze Ruska na Ukrajinu zahynulo přibližně 43 000 ukrajinských vojáků. Toto číslo představuje výrazný nárůst oproti únoru tohoto roku, kdy Zelenskyj uvedl, že počet padlých byl 31 000. Kromě toho prezident informoval, že bylo evidováno 370 000 zranění, přičemž některá z nich zahrnovala opakovaná zranění stejného vojáka nebo méně závažné případy.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci

Zpráva vědců pod záštitou OSN varuje, že suché oblasti nyní tvoří 40 % povrchu Země (s výjimkou Antarktidy). Tento alarmující trend se odráží v trvalé přeměně rozsáhlých území – velikostí odpovídajících oblasti o třetinu větší než Indie – z vlhkého klimatu na suché. Výsledkem je dramatický pokles zemědělské produktivity a ohrožení milionů lidí po celém světě.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Putinova intervence v Sýrii je v troskách. Ruská propaganda hází vinu na Asadovu armádu

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Dohoda s Putinem o Ukrajině? Expert vysvětlil, proč je to absolutní nesmysl

Dohody s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které by nezahrnovaly úplné obnovení ukrajinských hranic, nemají smysl. Pro server National Interest to uvedl Frederick Starr, předseda Centrálního asijsko-kavkazského institutu a významný členem Eurasijského oddělení Americké rady pro zahraniční politiku (American Foreign Policy Council). 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Jak se mění život v Sýrii po pádu Asada? Lidé pláčou i slaví

Ulice Damašku zažily v posledních hodinách obrovský převrat. Po více než padesáti letech autoritářské vlády rodiny al-Asadů se město ocitlo bez prezidenta a režimu, který ho dlouho ovládal. Tato historická změna přišla náhle a její dopady jsou zatím nejasné, což vyvolává jak obrovské nadšení, tak nejistotu mezi obyvateli.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Norris v Abu Zabí triumfoval a zajistil McLarenu po 26 letech Pohár konstruktérů!

Lando Norris ovládl Velkou cenu Abu Zabí a zajistil tak McLarenu po dlouhých 26 letech titul v Poháru konstruktérů. Na druhém místě dokončil závod Carlos Sainz, následován třetím Charlesem Leclercem.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy