Duda versus Trzaskowski. Polsko čeká 2. kolo prezidentských voleb, potvrzují konečné výsledky

V nedělním prvním kole prezidentských voleb v Polsku zvítězil současný prezident Andrzej Duda se ziskem 43,5 procenta hlasů. Konečné výsledky dnes zveřejnila státní volební komise.

Andrzej Duda
doporučujeme

Jelikož Duda, důležitý spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost, nezískal nadpoloviční počet hlasů, čeká zemi 12. července druhé kolo voleb hlavy státu. V něm se proti Dudovi postaví varšavský primátor Rafal Trzaskowski, kandidát největší polské opoziční strany, proevropské Občanské platformy, jehož podpořilo 30,46 procenta voličů.

Na třetím místě skončil nezávislý publicista a televizní moderátor Szymon Holownia, který získal 13,87 procenta hlasů, čtvrtý pak zástupce krajně pravicového uskupení Konfederacja (Konfederace) Krzysztof Bosak se 6,78 procenta hlasů. Předsedu Polské lidové strany (PSL) Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze podpořilo 2,36 procenta voličů a levicového kandidáta Roberta Biedroně 2,22 procenta hlasujících. Celkem se o nejvyšší post ucházelo jedenáct mužů.

Státní volební komise vyhlášení konečných výsledků musela několikrát odložit, protože se čekalo, než informace o tom, jak volby dopadly, dodají komise z několika míst v Británii.

Voleb se zúčastnilo 64,51 procenta oprávněných voličů, což je v prvním kole hlasování nejvíce od roku 1995.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na volby vyslala své pozorovatele, podle portálu gazeta.pl kritizuje předvolební kampaň hlavních kandidátů. Upozornila například, že Duda někdy používal xenofobní a homofobní jazyk. OBSE se také nelíbilo to, že veřejnoprávní Polská televize "se stala nástrojem kampaně prezidenta usilujícího o znovuzvolení a některé její materiály vyznívaly výrazně xenofobně a antisemitsky".

Duda v předvolební kampani vystupoval coby obhájce konzervativních hodnot, jako je rodina v jejím tradičním pojetí. Opakovaně přitom dával najevo odpor vůči hnutí za posílení práv leseb, homosexuálů a transsexuálů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídry EU čeká summit. S omezeným doprovodem a bez podání rukou

15.07.2020 21:21 Po téměř pěti měsících se v pátek opět osobně sejdou v Bruselu prezidenti a premiéři zemí Evropské…

Belgie kvůli novému šíření nákazy zastavila uvolňování restrikcí

15.07.2020 20:28 Belgická vláda zastavila uvolňování restrikcí, které zavedla s cílem zabránit šíření koronavirové…

Nový francouzský premiér Castex chce hájit dodržování práva a pořádku

15.07.2020 19:14 Nový francouzský premiér Jean Castex si pro nadcházející dva roky vytkl za cíl boj proti násilí a…

Prezidenta Dudu napálili youtubeři. Předstírali, že volá šéf OSN

15.07.2020 16:51 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama