EU chce být odolnější. Posílí svou soběstačnost, shodli se lídři na summitu

Evropská unie by měla posílit svou soběstačnost v produkci léků, komunikačních technologiích nebo v dalších strategických oblastech, aby předešla závislosti na zemích mimo unii. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři sedmadvacítky členských států, kteří na bruselském summitu jednali také o tom, jak zlepšit fungování jednotného unijního trhu.

Sídlo EU
doporučujeme

Schválili rovněž plán Evropské komise (EK), aby nejméně pětina chystaného fondu pokrizové obnovy ekonomik šla na projekty spojené s digitalizací.

"Věříme v hodnoty volného obchodu, zároveň si však myslíme, že by Evropa měla být odolnější," prohlásil po jednání předseda Evropské rady Charles Michel.

Pandemie covidu-19 je podle Michela pro EU příležitostí zjistit, kde jsou její slabiny. Šéfové států a vlád Lídři EU proto vyzvali Evropskou komisi, aby identifikovala, v jakých oblastech je unie závislá na zahraniční produkci. Unie by pak měla hledat cesty, jak dosáhnout "strategické autonomie", jak Michel a další lídři označují soběstačnost v klíčových oblastech.

Zvláště globálním posilováním Číny je motivována snaha lépe chránit unijní trh. Lídři dnes podpořili plán komise, která na jedné straně hodlá odstranit zbytečné překážky volného trhu, chce však zároveň efektivněji dohlížet na spravedlivou konkurenci. Mnohé asijské firmy přitom těží ze státní podpory, která je v EU nepovolená.

Summit rovněž vyzval EK, aby připravila plán digitalizace unie na následující desetiletí. Vůdci unijních zemí také podpořili plán komise, podle něhož má být pětina ze 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů Kč) ve fondu pokrizové obnovy hospodářství spojena s digitalizací ekonomik.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu roste počet nakažených exponenciálně, obětí covidu je už přes 10…

27.10.2020 10:29 Aktualizováno V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Bulharsko má rekordní přírůstek nakažených, premiér Borisov pracuje z…

27.10.2020 10:27 V Bulharsku za posledních 24 hodin přibylo 2243 případů koronavirové infekce, což je nejvíce od…

Koronavirus ochromil slovenský parlament. Infikováno je několik poslanců…

27.10.2020 10:15 Vedení slovenské sněmovny po potvrzení koronaviru u několika poslanců přerušilo stávající schůzi…

Odpůrci covidových restrikcí rabovali v Turíně a Miláně, policie nasadila…

27.10.2020 10:05 V Itálii vyšli v desítce měst do ulic demonstranti nespokojení se zpřísněním vládních opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama