Dva týdny před odchodem Velké Británie z EU se v Bruselu naplno rozjíždějí debaty, o jakou dohodu s Londýnem bude usilovat zbývajících 27 zemí vzhledem ke krátkému období na její uzavření do konce roku.
Zatímco někteří unijní činitelé tvrdí, že bude nutné soustředit se zejména na dojednání obchodní smlouvy, podle jiných není možné pominout ani další oblasti včetně těsné spolupráce v oblastech jako je bezpečnost a obrana. Shoda panuje na tom, že pokud se britskou vládu nepodaří přesvědčit k prodloužení přechodného období, vyjednávat se bude pod velkým časovým tlakem.
Evropský parlament koncem ledna pravděpodobně schválí výstupní dohodu s Británií, která od 1. února přestane být členem EU. Do konce roku pak potrvá přechodné období, v němž budou pro ostrovní zemi platit současné závazky.
Evropská komise už tento týden unijním diplomatům na několika seminářích představila základní východiska, s nimiž chce hned na začátku února vstoupit do vyjednávání o budoucích vztazích.
Mezi hlavní cíle patří uzavření „vyvážené a ambiciózní obchodní dohody se širokým dosahem“, která by podle představ Bruselu mohla překročit rámec v minulosti dojednaných smluv s jinými zeměmi.
„Ekonomické partnerství musí být podepřeno pevnými závazky v zachování rovných podmínek,“ zdůraznila ale komise dlouhodobý požadavek, aby se Británie zavázala k dodržování unijních standardů například v oblastech klimatické politiky, pracovních podmínek, zdanění či státní podpoře.
Vláda britského premiéra Borise Johnsona však ve středu zopakovala, že chce v některých věcech místo přísných pravidel EU ihned po skončení přechodného období zavést volnější poměry.
Podle některých bruselských činitelů je prvním signálem tento týden oznámená vládní záchrana regionálních britských aerolinek Flybe, kterou bude po podnětu konkurenčních British Airways zkoumat komise jako možné porušení pravidel o státní pomoci.
Zatímco v přechodném období bude Londýn muset tato pravidla dodržovat, po jeho skončení v poslední den letošního roku už se jimi nebude muset zabývat - pokud se k tomu nezaváže ve smlouvě.
Johnson však dává najevo, že si prodloužení přechodné doby nepřeje mimo jiné proto, aby se Británie mohla zbavit některých závazků souvisejících s celní unií a jednotným evropským trhem.
Eurokomisař pro obchod Phil Hogan britského premiéra ve čtvrtek na dálku vyzval, aby svá slova přehodnotil, neboť 11 měsíců na vyjednávání nestačí. Pokud Británie do poloviny roku nepožádá o prodloužení období, budou podle Hogana obě strany „pod enormním tlakem“.
Irský eurokomisař, který bude jednou z hlavních postav budoucích vyjednávání, chce předejít opakování situace, kdy Brusel a Londýn loni narychlo domlouvaly detaily brexitové dohody a reálně hrozil chaotický odchod Británie.
Hogan - stejně jako minulý týden předsedkyně komise Ursula von der Leyenová - připustil, že pokud přechodná doba skutečně skončí letos v prosinci, nepodaří se budoucí vztahy v některých oblastech dojednat. Například „bezpečnost a obrana budou muset počkat do roku 2021“, upozornil komisař.
Také šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier míní, že se jeho lidé v příštích měsících budou muset soustředit pouze na vybrané priority. Narozdíl od Hogana však mezi ně řadí vedle obchodní dohody i bezpečnostní spolupráci.
Další zdroje z komise hovoří o tom, že vyjednávání se musí soustředit i na dopravu, energetiku či rybolov, jejichž nedořešení na konci roku by mohlo vést k zásadním škodám pro obě strany.
Očekává se, že o něco jasnější by situace měla být koncem ledna, kdy by ministři EU mohli schválit vyjednávací mandát pro Barniera.
Související
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
Evropa je v těžké a nebezpečné situaci, varuje Orbán
EU (Evropská unie) , Velká Británie , Brexit
Aktuálně se děje
včera
Mar-a-Lago na nohou: Trump s pomocí Muska vybírá budoucí vládu USA
včera
Lékařka v Rusku označila Rusko za strůjce války. Soud ji poslal na pět let do vězení
včera
Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval
včera
Otevírací doba obchodů na výročí sametu. Víte, zda se dá 17. listopadu nakoupit?
včera
Zelenskyj uzpůsobuje mírový plán Trumpovi. Dva body jsou zcela klíčové
včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Několik lidí utrpělo zranění
včera
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
včera
Mladík dostal v případu požáru Penny v Chodově podmínku. Má ale zaplatit škodu
včera
Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii
včera
Orbán vystoupil na COP29. Klimatická politika nemůže být vedena ideologií, ale zdravým rozumem, prohlásil
včera
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
včera
Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize
včera
Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor
včera
Stát, který změny počasí zničí jako první. Pro svět představují změny klimatu problém, pro tisíce lidí otázku přežití
včera
COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví
včera
Virtuální sídlo firmy: Efektivní řešení pro moderní podnikatele
včera
Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi
včera
EU se střílí do nohy. Vyzývá k boji se změnami počasí, sama jej ale nedodržuje
včera
Rubio, Waltz. Trump se v nové vládě obklopí politickými dravci
včera
Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti
Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.
Zdroj: Libor Novák