EU chce sjednotit pravidla cestování v době pandemie, Jourová odmítá zavírání hranic

Evropská unie chce sjednotit pravidla pro cestování mezi jednotlivými členskými zeměmi v době pandemie. V rozhovoru, který dnes zveřejnil německý list Die Welt, to řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Důrazně varovala před novým zavíráním hranic uvnitř schengenského prostoru.

Evropská komise podle Jourové chce, aby vznikla jednotná kritéria pro označení určité oblasti jako rizikové i pravidla pro cestovní omezení. "Důrazně členské státy vyzývám, aby se v nadcházejících dnech rychle dohodly. Je načase najít řešení. Dlužíme to lidem v Evropě," řekla Jourová pro Die Welt.

Komise se členské státy EU snaží přesvědčit k lepší koordinaci postupu v boji proti koronaviru již od jara. Na počátku září zveřejnila návrh na sjednocení pravidel pro přeshraniční cesty. Vyzvala tehdy, aby členské země zavedly společná kritéria k určení epidemiologických rizik, jednotný barevný "semafor" pro rozlišení rizikových regionů a společný přístup k lidem, kteří se z nich vracejí.

Společná pravidla jsou podle Jourové zapotřebí i proto, aby se neopakovala situace z jara, kdy se kvůli uzávěrám tvořily na hranicích členských zemí dlouhé kolony. "Potřebujeme jasný zelený, oranžový a červený systém, a ne kaleidoskop jednotlivých opatření," řekl česká eurokomisařka. Na základě přiřazení regionu či země k barvě na semaforu, které by se řídilo jednotnými pravidly, by se podle Jourové určovala také omezení.

Rozhodně se Jourová vyslovila proti zavírání hranic. "Některá omezení jsou samozřejmě nutná, ale koronavirus je přítomný v celé Evropě a uzavíráním hranic ho pod kontrolu nedostaneme," řekla. Zvládnout se dá podle ní epidemie jen tehdy, pokud budou členské státy EU spolupracovat.

Minulý týden označili koordinaci boje proti koronaviru za nutnou i šéfové států a vlád na bruselském summitu. Ministři unijních zemí by už příští týden měli schvalovat návrh německého předsednictví, který počítá se zavedením jednotného systému hodnocení rizikových oblastí a jejich pravidelnou aktualizací. Státy by se podle něj měly také vzájemně včas informovat, pokud se budou chystat vyhlásit povinné karantény či testy pro některé regiony. Návrh však nepočítá s tím, že by země sjednotily například délku karantén či požadavky na testy, o což Brusel rovněž usiloval.

Související

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

Více souvisejících

Věra Jourová EU (Evropská unie) evropská komise cestování Die Welt schengen hranice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy