EU chystá nouzová opatření pro případ krachu jednání s Británií

Evropská komise dnes navrhla sérii nouzových opatření pro případ krachu rozhovorů s Británií, které jsou tři týdny před koncem přechodného období stále bezvýsledné. Návrhy unijní exekutivy mají zajistit plynulost letecké a silniční dopravy či platnost dosavadních rybolovných práv.

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Pokud obě strany nepřekonají rozpory při vyjednávání během několika nejbližších dnů, aby případnou dohodu mohly do konce prosince schválit parlamenty, hrozí kromě zavedení cel a kvót i další komplikace například v dopravě.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie stále dává přednost uzavření dohody, musí však být připravena i na opačnou variantu. "Jednání stále pokračují. Nicméně vzhledem k tomu, že se konec přechodné doby velmi přiblížil, není zaručeno, že i kdyby bylo dohody dosaženo, vstoupí v platnost včas," zdůvodnila dnes návrh nouzových opatření von der Leyenová.

Negotiations are still ongoing but the end of the transition is near. There is no guarantee that if & when an agreement is found it can enter into force on time. We have to be prepared including for not having a deal in place on 1 January. Today we present contingency measures ⤵️ pic.twitter.com/FQ4Urn9YUC

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 10, 2020

K jejich přípravě v posledních dnech vyzývali komisi zástupci některých členských států, s jejichž lídry bude von der Leyenová o šancích na dohodu hovořit při dnešním summitu v Bruselu. Aby návrhy komise vstoupily v platnost, musí je unijní země do konce roku schválit.

Komise navrhla mimo jiné dvě nařízení, která mají na půl roku zajistit bezproblémový provoz leteckých spojů a osobní i nákladní dopravy po silnicích. Podmínkou EU je, aby Británie zajistila totéž ze své strany. Další nařízení má až do konce příštího roku zaručit, že britští rybáři budou mít stále stejný přístup do pobřežních vod členských zemí a naopak.

Právě zachování současných práv na rybolov v okolí Británie je jedním ze tří sporných témat blokujících uzavření dohody.

Obě strany mají již větší část jejího textu hotovou, vedle rybolovu se však stále přou o pravidla hospodářské soutěže a o dohled nad řešením sporů. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana. Británie chce pro své rybáře výrazně vyšší podíl na úlovcích, než jim v britských vodách zaručuje dosavadní uspořádání. Francie, Nizozemsko a další pobřežní státy však nechtějí na britské požadavky přistoupit a unie jednotně tvrdí, že se raději obejde bez dohody, než by uzavřela dohodu špatnou.

Související

Více souvisejících

Brexit Ursula von der Leyenová EU (Evropská unie) Velká Británie evropská komise

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Šojgu ztrácí vliv v Kremlu? Zatčení jeho náměstka něco signalizuje

Zatčení náměstka ministra obrany Timura Ivanova signalizuje souboj o zdroje a moc uvnitř ruské elity na počátku nového prezidentského období Vladimira Putina.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy