EU chystá nouzová opatření pro případ krachu jednání s Británií

Evropská komise dnes navrhla sérii nouzových opatření pro případ krachu rozhovorů s Británií, které jsou tři týdny před koncem přechodného období stále bezvýsledné. Návrhy unijní exekutivy mají zajistit plynulost letecké a silniční dopravy či platnost dosavadních rybolovných práv.

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

Británie opustila evropský blok v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Pokud obě strany nepřekonají rozpory při vyjednávání během několika nejbližších dnů, aby případnou dohodu mohly do konce prosince schválit parlamenty, hrozí kromě zavedení cel a kvót i další komplikace například v dopravě.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová zdůraznila, že Evropská unie stále dává přednost uzavření dohody, musí však být připravena i na opačnou variantu. "Jednání stále pokračují. Nicméně vzhledem k tomu, že se konec přechodné doby velmi přiblížil, není zaručeno, že i kdyby bylo dohody dosaženo, vstoupí v platnost včas," zdůvodnila dnes návrh nouzových opatření von der Leyenová.

K jejich přípravě v posledních dnech vyzývali komisi zástupci některých členských států, s jejichž lídry bude von der Leyenová o šancích na dohodu hovořit při dnešním summitu v Bruselu. Aby návrhy komise vstoupily v platnost, musí je unijní země do konce roku schválit.

Komise navrhla mimo jiné dvě nařízení, která mají na půl roku zajistit bezproblémový provoz leteckých spojů a osobní i nákladní dopravy po silnicích. Podmínkou EU je, aby Británie zajistila totéž ze své strany. Další nařízení má až do konce příštího roku zaručit, že britští rybáři budou mít stále stejný přístup do pobřežních vod členských zemí a naopak.

Právě zachování současných práv na rybolov v okolí Británie je jedním ze tří sporných témat blokujících uzavření dohody.

Obě strany mají již větší část jejího textu hotovou, vedle rybolovu se však stále přou o pravidla hospodářské soutěže a o dohled nad řešením sporů. Brusel i Londýn trvají na tom, že se zásadními ústupky v těchto otázkách musí přijít druhá strana. Británie chce pro své rybáře výrazně vyšší podíl na úlovcích, než jim v britských vodách zaručuje dosavadní uspořádání. Francie, Nizozemsko a další pobřežní státy však nechtějí na britské požadavky přistoupit a unie jednotně tvrdí, že se raději obejde bez dohody, než by uzavřela dohodu špatnou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama