EU uvolní další peníze na pomoc v Sýrii

Evropská unie uvolní dalších 170 milionů eur (4,3 miliardy Kč) na zmírnění humanitární krize v Sýrii. Po setkání s tureckými představiteli v Ankaře to dnes podle agentur oznámil šéf unijní diplomacie Joseph Borrell. Dodal, že EU a Turecko mají společný zájem na tom, aby válka v Sýrii co nejdříve skončila.

"Oznámili jsme dodatečnou humanitární pomoc ve výši 170 milionů eur, abychom mohli dále pomáhat nejzranitelnějším osobám v Sýrii," uvedl Borrell. Šedesát milionů eur (1,5 miliardy Kč) z avizované pomoci by mělo putovat na zmírnění humanitární krize přímo na severovýchodě Sýrie.

Šéf unijní diplomacie Borrell a eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič se dnes v Ankaře sešli mimo jiné s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, ale také s tamními ministry vnitra, zahraničí a obrany.

"Máme společný zájem a sice ukončit konflikt v Sýrii," řekl po schůzkách Borrell. Šéf unijní diplomacie vyjádřil solidaritu s Tureckem, na jehož území nyní pobývá asi 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Zároveň ale řekl, že jednostranná opatření ze strany Ankary "nepřinesou odpovědi". Evropská unie podle Borrella očekává od Turecka, že bude dodržovat migrační dohodu z roku 2016, v níž slíbilo pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za evropskou finanční pomoc.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu na twitteru napsal, že v rozhovoru s Borrellem zdůraznil, že EU neplní své sliby a bude muset převzít svou část zodpovědnosti.

S tureckým prezidentem se dnes v Ankaře sešel také předseda Evropské rady Charles Michel. Erdoganův mluvčí posléze řekl, že Turecko nedostalo od EU žádný konkrétní návrh řešení situace. "Do dneška není na stole žádný konkrétní návrh, ale doufáme, že ho brzy zformulují," řekl Ibrahim Kalin. Zároveň odmítl, že by aktuální turecký postup byl "politickým vydíráním", jak jej dnes označil například francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

"Naším cílem při otevírání dveří (na hranicích) nebylo vytvořit umělou krizi, vyvinout politický nátlak nebo sloužit vlastním zájmům. Schopnost přijímat (uprchlíky) má zkrátka své hranice," dodal Kalin.

Od pátku k turecko-řecké hranici přicházejí tisíce migrantů, kteří reagovali na oznámení Ankary, že už nebude bránit přechodům běženců do EU. Podle dnešní informace řecké televize Skai je nyní u hranice přibližně 12.500 lidí.

Související

Ropa

EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy

Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Sýrie humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

před 5 hodinami

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy