Evropa podle německého ministra příliš závisí na dodávkách pomůcek z jiných zemí

Koronavirová krize ukázala, že je Evropa příliš závislá na dodávkách zdravotnických pomůcek z jiných zemí. Evropské státy by proto měly spolupracovat na rozšíření mezinárodních dodavatelských řetězců. Podle agentury Reuters to v prohlášení, které bylo dnes zveřejněno, uvedl německý ministr financí Peter Altmaier.

Německo zaznamenalo za poslední den 1251 nových případů nákazy koronavirem, komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo 147 pacientů, uvádí Institut Roberta Kocha (RKI). Vývoj pandemie v tomto asi osmdesátimilionovém státě v posledních dnech stagnuje.

Německo podle RKI dosud registrovalo koronavirus u celkem 168.551 lidí, z nichž 7369 po nákaze zemřelo. Počty zemřelých jsou tak v zemi několikanásobně nižší než v jiných velkých evropských státech, například v Británii, Itálii, Španělsku či Francii.

Dnes oznámený počet zemřelých je stejný jako o den dříve, údaj o nově nakažených se oproti páteční statistice liší jen v řádu desítek.

Podle Altmaiera by se měla stát Evropa méně závislá na dodávkách léků i zdravotnického vybavení z neevropských států. "Německo, které má v červenci převzít rotující předsednictví Rady EU, cítí v koronavirové krizi zvláštní zodpovědnost aktivně utvářet Evropu v duchu solidarity," řekl ministr financí. "Současná krize ukazuje, že se musíme vyhnout jednostranné závislosti a rozšířit do větší míry mezinárodní dodavatelské řetězce," uvedl Altmaier. Dodal, že má na mysli především menší závislost na neevropských dodavatelích.

Ministr však zdůraznil, že taková strategie musí být v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). "Současná krize není rozloučením s globalizací. Naopak, zdůrazňuje význam jasných mezinárodních obchodních pravidel, podle nichž se musí všichni řídit," prohlásil.

EU by měla podle Altmaiera spojit ekonomickou obnovu po dopadech pandemie s širším cílem snižování produkce skleníkových plynů za účelem zpomalení globálního oteplování. "Po krizi se Evropa musí stát zdrojem plánů na sociálně spravedlivou transformaci, ekonomiku beroucí ohled na klima a úspěšný posun k obnovitelným zdrojům energie," řekl ministr. "Technologie, které již byly věcí minulosti před krizí, budou po krizi zastaralé ještě víc," dodal.

Související

Ilustrační foto

Německo má poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu, propad HDP není tak hluboký jako za finanční krize

Německo má kvůli dopadům koronavirové krize poprvé od roku 2011 schodek rozpočtu. Za loňský rok dosáhl 158,2 miliardy eur (4,1 bilionu Kč) a je druhý nejvyšší od znovusjednocení. Měřeno výkonem celé ekonomiky odpovídá schodek 4,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Oznámil to dnes německý statistický úřad. Rekordní deficit zaznamenal rozpočet německé vlády v roce 1995.

Více souvisejících

Peter Altmaier (CDU) Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy