Evropská komise doporučila využívat rychlotesty na covid, usnadní to cesty přes hranice

Evropská komise dnes doporučila členským státům Evropské unie využívat v rámci usnadnění cest přes hranice covidové rychlotesty. Státy by je podle Bruselu měly nasazovat ve vhodných případech, čímž by také například posílily mnohdy nedostatečnou kapacitu klasických testů. Řada unijních zemí zatím zejména kvůli menší spolehlivosti rychlotestů s jejich širším používáním a uznáváním výsledků váhá.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Pro vzájemné uznávání výsledků testů a možnost širokého využívání antigenních rychlotestů se koncem října vyslovili unijní prezidenti a premiéři během videosummitu věnovaného koordinaci opatření proti covidu-19.

Epidemiologové jednotlivých zemí však mají rozdílné názory zejména na to, zda by nasazení méně spolehlivých rychlotestů nemohlo mít negativní vliv na šíření nákazy. Za jejich používání lobbují zejména aerolinky, kterým kvůli pandemii dramaticky ubylo klientů a od testů s prakticky okamžitými výsledky si slibují alespoň částečné usnadnění provozu na mezinárodních linkách.

Členské státy by podle dnešních nezávazných doporučení měly využívat testy u lidí, kteří mají příznaky covidu-19 a potřebují rychlé potvrzení diagnózy. Jejich nasazení je podle komise na místě i v případě, že existuje podezření na rychlé šíření viru v některých lokalitách a nedostává se klasických PCR testů. U těch se na výsledek čeká až několik dní.

Některé z rychlotestů dostupných na trhu mají podle komise velmi nízkou přesnost a zjistí jen něco mezi třetinou a polovinou nemocných. Unijní exekutiva doporučila zemím, aby používaly pouze testy, které mají úspěšnost odhalení nemoci nejméně 80 procent, u zdravých lidí by pak správný výsledek měly mít nejméně v 97 procentech. Výhodou rychlotestů může být fakt, že by vzorky mohl podle komise kromě zdravotníků odebírat i "vyškolený personál".

Evropské úřady již chystají společné standardy pro nasazení těchto testů na letištích po celé EU. Podle komise by mohly být využívány například také při hromadném testování populace, k němuž již sáhlo třeba Slovensko.

"Testování je klíčovým nástrojem, jak zpomalit šíření covidu-19. Dnešním doporučením k využívání antigenních rychlotestů chceme zlepšit koordinaci testovacích metod členských států," uvedla eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.

Komise doporučila také to, aby země co nejvíce sjednotily standardy používaných testů, díky čemuž by si mohly vzájemně uznávat jejich výsledky. Unijní exekutiva dnes rovněž oznámila, že ke dřívějším 100 milionům eur (2,7 miliardy korun) vyhrazeným na společný nákup rychlotestů přidá dalších 35 milionů eur na výcvik lidí, kteří by testování pod hlavičkou Červeného kříže a Červeného půměsíce prováděli.

O nezávazném návrhu komise by měli ve čtvrtek při další videokonferenci hovořit lídři unijních zemí. Podle diplomatů však nelze čekat, že by s koordinovaným využíváním rychlotestů v nejbližší době souhlasily všechny členské státy.

Německé předsednictví EU podle agentury Reuters v posledních týdnech zjišťovalo mezi zeměmi podporu pro využívání antigenních testů a dospělo k závěru, že "velká skupina" zemí považuje diskusi o "minimálních společných standardech za předčasnou".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii vypukl spor o počet osob na mších, církev se obrátila na soud

29.11.2020 13:51 Francouzský nejvyšší správní soud nařídil dnes vládě, aby do tří dnů přezkoumala svůj výnos, kterým…

Epidemie v Maďarsku nabírá na síle. Počty nakažených i mrtvých jsou…

29.11.2020 13:14 V Maďarsku za sobotu přibyly rekordní počty osob nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i zemřelých…

V Belgii se demonstrovalo proti nočnímu zákazu vycházení, policie zatkla…

29.11.2020 12:54 V belgickém městě Lutychu po sobotním protestu proti nočnímu zákazu vycházení v době koronaviru…

Křesťanské církve v Německu během adventu více využijí televizi

29.11.2020 09:41 Katolická církev a evangelická církev v Německu chtějí vzhledem k pokračující pandemii ke kontaktu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama