Gayové a lesby se v Evropě venku bojí držet partnera za ruku

Při pobytu na veřejnosti s partnerem stejného pohlaví se v Evropě 60 procent lidí s menšinovou sexuální orientací vyhýbá držení za ruku, protože se bojí obtěžování či napadení.

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA), jehož výsledky byly zveřejněny dnes dopoledne. Respondenti ve dvou pětinách případů uvedli, že se v uplynulém roce cítili diskriminovaní či obtěžovaní, u ČR byla čísla pod evropským průměrem.

Web Politico označuje novou studii za největší svého druhu v dějinách. Loňského sběru údajů se prostřednictvím internetu zúčastnilo skoro 140.000 respondentů z členských zemí Evropské unie a také z Británie, Srbska a Severní Makedonie. Podle agentury Reuters výsledky nasvědčují spíše stagnujícímu boji proti diskriminaci skupin označovaných souhrnnou zkratkou LGBTI. U některých regionů dokonce zjištění, která navazují na podobný výzkum z roku 2012, vypovídají o zhoršení situace v posledních letech.

"Ačkoli některé země v rovnoprávnosti LGBTI pokročily, zjištění našeho průzkumu ukazují, že celkově je pokrok příliš malý a mnozí LGBTI lidé tak zůstávají zranitelní," shrnul ředitel agentury FRA Michael O'Flaherty. "Příliš mnoho LGBTI lidí nadále žije ve strachu z toho, že budou zesměšňováni, diskriminováni nebo dokonce terčem útoku," uvedl.

Jen těsná většina dospělých gayů, lesbiček nebo bisexuálů uvedla, že nikdy nebo většinu času neskrývají svoji sexuální či genderovou identitu. Podíl tedy oproti roku 2012 narostl o více než deset procent, respondenti ale zároveň častěji uváděli, že se setkali s diskriminací či obtěžováním. V roce 2012 negativní zkušenost z posledního roku hlásilo 37 procent lidí, loni to bylo 43 procent.

Zhruba šest z deseti dotázaných pak řeklo, že na ulici radši většinou nedrží partnera stejného pohlaví za ruku kvůli obavě ze slovního či fyzického útoku. Více než jedna desetina respondentů byla údajně v posledních pěti letech sexuálně nebo fyzicky napadena v souvislosti s jejich sexuální orientací.

Průzkum zároveň ukazuje zásadní rozdíly mezi pocity lidí z různých evropských zemí. V Irsku, ve Finsku a na Maltě uvedlo 70 a více procent dotázaných, že tolerance vůči komunitě LGBTI ve společnosti se za posledních pět let zlepšila, v Česku vnímalo pozitivní vývoj 60 procent, ve Francii a Polsku ale jen okolo 20 procent účastníků průzkumu.

Z českých respondentů hlásilo osm procent sexuální či fyzický útok z posledních let a 31 procent diskriminaci spojenou s orientací. Téměř polovina Čechů uvedla, že se na veřejnosti často nebo vždy bojí držet partnera stejného pohlaví za ruku, u Poláků to bylo více než 80 procent.

Související

Švýcarsko, ilustrační foto

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury DPA to vyplývá z konečných výsledků hlasování. S "manželstvím pro všechny" souhlasilo 64,1 procenta Švýcarů, přičemž nadpoloviční podporu návrh získal ve všech 26 kantonech. Výsledek podle agentury AFP není překvapením, průzkumy připisovaly většinu zastáncům sňatků homosexuálů.

Více souvisejících

Gayové Lesby

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 28 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy