Gayové a lesby se v Evropě venku bojí držet partnera za ruku

Při pobytu na veřejnosti s partnerem stejného pohlaví se v Evropě 60 procent lidí s menšinovou sexuální orientací vyhýbá držení za ruku, protože se bojí obtěžování či napadení.

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA), jehož výsledky byly zveřejněny dnes dopoledne. Respondenti ve dvou pětinách případů uvedli, že se v uplynulém roce cítili diskriminovaní či obtěžovaní, u ČR byla čísla pod evropským průměrem.

Web Politico označuje novou studii za největší svého druhu v dějinách. Loňského sběru údajů se prostřednictvím internetu zúčastnilo skoro 140.000 respondentů z členských zemí Evropské unie a také z Británie, Srbska a Severní Makedonie. Podle agentury Reuters výsledky nasvědčují spíše stagnujícímu boji proti diskriminaci skupin označovaných souhrnnou zkratkou LGBTI. U některých regionů dokonce zjištění, která navazují na podobný výzkum z roku 2012, vypovídají o zhoršení situace v posledních letech.

"Ačkoli některé země v rovnoprávnosti LGBTI pokročily, zjištění našeho průzkumu ukazují, že celkově je pokrok příliš malý a mnozí LGBTI lidé tak zůstávají zranitelní," shrnul ředitel agentury FRA Michael O'Flaherty. "Příliš mnoho LGBTI lidí nadále žije ve strachu z toho, že budou zesměšňováni, diskriminováni nebo dokonce terčem útoku," uvedl.

Jen těsná většina dospělých gayů, lesbiček nebo bisexuálů uvedla, že nikdy nebo většinu času neskrývají svoji sexuální či genderovou identitu. Podíl tedy oproti roku 2012 narostl o více než deset procent, respondenti ale zároveň častěji uváděli, že se setkali s diskriminací či obtěžováním. V roce 2012 negativní zkušenost z posledního roku hlásilo 37 procent lidí, loni to bylo 43 procent.

Zhruba šest z deseti dotázaných pak řeklo, že na ulici radši většinou nedrží partnera stejného pohlaví za ruku kvůli obavě ze slovního či fyzického útoku. Více než jedna desetina respondentů byla údajně v posledních pěti letech sexuálně nebo fyzicky napadena v souvislosti s jejich sexuální orientací.

Průzkum zároveň ukazuje zásadní rozdíly mezi pocity lidí z různých evropských zemí. V Irsku, ve Finsku a na Maltě uvedlo 70 a více procent dotázaných, že tolerance vůči komunitě LGBTI ve společnosti se za posledních pět let zlepšila, v Česku vnímalo pozitivní vývoj 60 procent, ve Francii a Polsku ale jen okolo 20 procent účastníků průzkumu.

Z českých respondentů hlásilo osm procent sexuální či fyzický útok z posledních let a 31 procent diskriminaci spojenou s orientací. Téměř polovina Čechů uvedla, že se na veřejnosti často nebo vždy bojí držet partnera stejného pohlaví za ruku, u Poláků to bylo více než 80 procent.

Související

Švýcarsko, ilustrační foto

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury DPA to vyplývá z konečných výsledků hlasování. S "manželstvím pro všechny" souhlasilo 64,1 procenta Švýcarů, přičemž nadpoloviční podporu návrh získal ve všech 26 kantonech. Výsledek podle agentury AFP není překvapením, průzkumy připisovaly většinu zastáncům sňatků homosexuálů.

Více souvisejících

Gayové Lesby

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy