Španělskem zmítá krize. Podaří se ji konečně zastavit?

Španělské království se již více než rok nachází v politické nejistotě. Důvodem je především nestabilní vnitropolitická situace v zemi způsobená neutichajícími snahami Katalánců o nezávislost jejich regionu a dvěma loňskými nerozhodnými volbami. Ani z listopadových voleb nevzešel jasný vítěz, který by v Cortes generales získal potřebnou většinu. Aktuálně působící premiér Pedro Sánchez byl proto pověřen sestavením koalice – ta se nyní zdá být na dosah více než za celý uplynulý rok. Vznikne v příštím týdnu ve Španělsku konečně vláda?

Pedro Sánchez

V posledních všeobecných volbách, které se ve Španělsku konaly v listopadu, opět zvítězili socialisté Pedra Sáncheze. V parlamentu však obsadili pouhých 120 křesel z 350, k získání většiny v parlamentu tak potřebují partnery, a to především regionální strany. Za účelem vytvoření koalice se k socialistické PSOE již po volbách připojila levicová, až krajně levicová, strana Unidas Podemos, v jejímž čele stojí politik Pablo Iglesias.

PSOE společně s Podemos však stále nedosahují potřebné většiny. Společně nyní obsazují 155 křesel, a vyjednávání o vládní koalici tak stále pokračují. 

V nadcházejícím týdnu se očekává, že by jednání o koaliční vládě mohla značně pokročit. Navíc, pokud se najde shoda mezi stranami, vznikne tak první koaliční vláda od konce diktatury generála Francisca Franca. Sánchez nyní spoléhá především na menší regionální strany, které mu již dříve vyjádřily svoji podporu. Jedná se primárně o katalánskou levicovou republikánskou stranu ERC (Esquerra Republicana de Catalunya, pozn. red.). Ta je nejstarší separatistickou katalánskou politickou stranou.

ERC by Sánchezovi zajistila dalších 13 křesel a společně s podporou levicových stran, či dokonce regionální baskické strany, by dosavadní socialistický premiér mohl pokračovat ve výkonu své funkce. V nadcházejících dnech (o tomto víkendu a v úterý, pozn.red.) se totiž bude hlasovat o důvěře v jeho vznikající koaliční vládu. ERC již před pár dny vyjádřila, že se dvou hlasování o důvěře v premiéra účastnit nebude. Tato skutečnost by v druhém hlasování měla Sánchezovi zajistit více hlasů v jeho prospěch než proti němu.

Příslib podpory socialistické koalici však nebude zadarmo. Sánchez Kataláncům z ERC přislíbil zahájení rozhovorů mezi centrální madridskou a katalánskou vládou za účelem odblokování a dořešení politického konfliktu, který zemi sužuje od katalánského referenda za nezávislost v roce 2017. Situace se vyhrotila v průběhu kampaně před loňskými listopadovými volbami – dominantním tématem stran se stal právě katalánský separatismus, který zejména pravicové a extrémně pravicové strany (např. VOX, pozn. red.) neuznávají a staví se k němu velice antagonisticky.

Zda-li levicová koaliční vláda v nadcházejících dnech ve Španělsku skutečně vznikne, není doposud jisté. Jisté však je, že pokud se tak stane, bude je jednat o první koaliční španělskou vládu od doby, kdy se země před 44 lety navrátila k demokracii. S programem, který již dříve Sánchez společně s Podemos představil, chce vytvořit spravedlivější a podle jeho slov i progresivnější a moderní španělskou společnost.

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Metro v severoněmeckém Hamburku narazilo do překážky. Deset zraněných

18.06.2021 11:17 Souprava metra v severoněmeckém Hamburku dnes dopoledne najela v tunelu do překážky. Hasiči…

Macron bude prvním zahraničním lídrem, kterého letos Merkelová přijme

18.06.2021 08:47 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v Berlíně povečeří s německou kancléřkou Angelou…

Česko je podle počtu nákaz covidem za 14 dní stále 21. z 27 členů EU

18.06.2021 08:35 Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské…

V Německu nadále ubývá nových případů nákazy, za poslední den jich je 1067

18.06.2021 08:08 V Německu za posledních den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před…

Související:

Právě se děje