Irsko má jasno: Návrhy brexitu musí být na stole do příštího týdne

Pokud Británie do konce příštího týdne nepředloží zbytku Evropské unie písemné návrhy ohledně řešení problému s irskou hranicí, pak bude velmi složité na říjnovém unijním summitu uzavřít dohodu ohledně podmínek brexitu. Řekl to dnes irský premiér Leo Varadkar, když podrobněji informoval o obsahu pondělního jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Britští novináři dnes také uvádějí, že Londýn Bruselu předložil nový dokument s plány pro tzv. irskou pojistku, údajně ale jde jen o další předběžný návrh.

Irská pojistka byla zapracována do návrhu brexitové dohody s cílem zabránit po britském odchodu z unie obnovení hraničních kontrol mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Připravenou "rozvodovou" dohodu ale třikrát odmítl britský parlament a britský premiér Boris Johnson požaduje novou dohodu s jiným mechanismem pro zachování volného režimu na irské hranici. Podle zbytku EU ale zatím Londýn nepředložil plnohodnotnou alternativu, přičemž do platného data brexitu zbývá pět týdnů.

"Vím, že předseda Tusk a další šéfové vlád EU by chtěli britské návrhy v písemné podobě vidět v prvním říjnovém týdnu, jinak je velmi těžko představitelné, jak bychom mohli něco dohodnout na summitu v polovině října," řekl podle deníku The Guardian Varadkar směrem k potenciálně zlomové vrcholné schůzce, která se uskuteční 17. a 18. října.

Varadkar kromě Tuska během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku jednal i s Johnsonem, který zase rovněž absolvoval bilaterální jednání s předsedou Evropské rady. Série brexitových jednání ale, alespoň podle následných veřejných prohlášení politiků, žádný průlom nepřinesla.

Johnsonův kolega z britské vlády Michael Gove přesto dnes v britském parlamentu prohlásil, že v posledních týdnech došlo v rozhovorech o brexitu ke "značnému pohybu". EU je nyní podle něj ochotna změnit stávající brexitovou dohodu, což v minulosti odmítala. Komentátoři se shodují, že "nálada" kolem jednání je v poslední době pozitivnější, Brusel nicméně stále trvá na podobě irské pojistky, která bude mít stejný efekt jako již dojednané opatření.

V Bruselu dnes pokračovala jednání na technické úrovni mezi vyjednavači britské vlády a Evropské komise. Reportéři The Guardian a zpravodajské BBC na twitteru informovali, že Londýn předložil další dokument s předběžnými návrhy poté, co minulý týden Evropská komise obdržela tři takovéto dokumenty. Na dnešním setkání ale podle The Guardian chyběl hlavní britský vyjednávač David Frost.

Konkrétnější plán by podle britských médií mohla vláda předložit po sjezdu Konzervativní strany, který skončí 2. října. Dohodnutí a následná ratifikace podmínek brexitu před jeho termínem na konci příštího měsíce by byly pro obě strany nejjednodušším východiskem z táhlé krize kolem britského odchodu z unie. Překážkou na této cestě je však kromě rozdílných pozic obou stran také přetrvávající patová situace v dolní komoře britského parlamentu.

Související

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Více souvisejících

irsko Leo Varadkar Brexit EU (Evropská unie) Velká Británie Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy