Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat mezi jednotlivými regiony. Znamená to, že většina Italů nebude moci odjet například na dovolenou do hor či k moři nebo navštívit příbuzné, kteří žijí mimo jejich domovskou oblast.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Opatření, které bude platit od 21. prosince až do 6. ledna, schválila italská vláda v noci na dnešek, uvedla agentura ANSA.

Ještě přísnější má být omezení ve sváteční dny 25. a 26. prosince a 1. ledna, kdy lidé nesmějí opustit svou domovskou obec. Přes Vánoce bude v platnosti i zákaz nočního vycházení od 22:00 do 5:00, což mimo jiné bude znamenat, že lidé nebudou moci navštívit půlnoční mše na Štědrý den. Na Nový rok má být zákaz vycházení prodloužen do 7:00, takže vyloučeny jsou i venkovní silvestrovské oslavy či vítání nového roku v ulicích.

V Itálii se nyní epidemická situace zlepšuje, vláda ale chce zpřísněním předejít tomu, aby se nákaza šířila během svátků, kdy lidé hodně cestují. Výjimku mají mít ti, kdo cestují kvůli práci nebo ze zdravotních důvodů. Opatření má vejít v platnost poté, co jej dnes premiér Giuseppe Conte představí vedení jednotlivých regionů.

Ministr zdravotnictví Roberto Speranza ale zároveň oznámil, že vydá pokyn, podle něhož se všechny italské regiony od neděle dostanou mezi takzvané žluté zóny, tedy oblasti s nejnižší mírou rizika. To mimo jiné znamená, že se budou moci otevřít všechny obchody a v provozu budou i bary a restaurace, které však musejí zavírat už v 18:00. Školy začnou vyučovat až 7. ledna, nyní se žáci učí na dálku. Nákupní centra budou zavřená během víkendů.

Podle nového nařízení také zůstanou zavřená lyžařská střediska. Sjezdovky budou moci využívat pouze profesionální sportovci.

Šedesátimilionová Itálie ve středu hlásila bezmála 21.000 nových případů nákazy koronavirem, oproti minulému týdnu to byl pokles zhruba o 5000. Celkem se v zemi od února nakazilo 1,6 milionu lidí, 57.045 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Ve Španělsku o Vánocích zřejmě nebudou jednotná omezení

Španělská vláda sice ve středu oznámila zákaz cestování mezi regiony o svátcích s výjimkou návštěv příbuzných a blízkých i další omezení, Katalánsko a madridský region ale s vládním plánem nesouhlasí. Očekává se tak další právní bitva mezi madridským regionem a španělskou vládou, napsal dnes deník El País.

Španělská vláda ve středu po jednání se zástupci autonomních regionů oznámila, že od 23. prosince do 6. ledna nemají lidé v zemi cestovat mezi regiony s výjimkou návštěv příbuzných a že noční zákaz vycházení bude platit i na Štědrý den a na Silvestra, ale až od 1:30. Uvedla též, že 24., 25. a 31. prosince a 1. ledna se smí sejít na oslavách svátků maximálně deset lidí, v případě osob žijících v jedné domácnosti omezení neplatí. Jinak platí přísnější omezení shlukování, různě podle regionů.

Ministr zdravotnictví Salvador Illa uvedl, že opatření jsou závazná pro autonomní regiony a regionální vlády je mají vyhlásit. Šéfka madridské regionální vlády Isabel Díazová i katalánská vláda ale už uvedly, že se středeční většinovou dohodou vlády s regiony necítí vázány. Díazová nesouhlasí zejména s uzavřením regionu pro nenutné cestování, katalánská vláda připomněla, že regiony mají právo si opatření stanovit samy.

Díazová podle deníku El País uvedla, že středeční dohodu regionů s vládou naplní jen tehdy, když vyjde v úředním věstníku. Illa řekl, že není nutné ji tam publikovat a že závazná je i bez toho.

Deník El País upozornil i na to, že některá opatření se jen těžko budou kontrolovat. Omezení cestování mezi regiony, které ale už velká část španělských regionů zavedla, neplatí pro příbuzné a blízké. Illa uvedl, že je snad jasné, co to znamená, a že to platí pro příbuzné a lidi se "zvláštní citovou vazbou".

Vedení madridského regionu se do právního sporu kvůli koronavirovým opatřením dostalo už v říjnu, kdy nesouhlasilo s uzávěrou Madridu a dalších devíti měst regionu. Toto omezení tehdy rovněž vyplynulo z nejednomyslně schválené dohody španělské vlády s vedeními autonomních regionů. Madridská regionální vláda tento spor u soudu vyhrála a španělská vláda pak vyhlásila v zemi nouzový stav, aby své nařízení prosadila.

Nouzouvý stav ve Španělsku platil už od března do června a znovu ho vláda vyhlásila od 25. října, posléze ho poslanci prodloužili až do 9. května. Protikoronavirová omezení ale vyhlašují vlády jednotlivých regionů. Ve všech s výjimkou Kanárských ostrovů tak platí například noční zákazy vycházení, zkrácena je otevírací doba restaurací a velká část omezila i cestování buď v celém regionu, či v nejhůře postižených oblastech. Povinné jsou také roušky na veřejnosti a omezena je i návštěvnost kin či muzeí.

Deník El País dnes také napsal, že mnozí epidemiologové očekávají po Vánocích zhoršení epidemické situace i přes přijatá opatření.

Řecko prodlouží o další týden celostátní karanténu, která v zemi platí od začátku listopadu. Informoval o tom dnes mluvčí vlády Stelios Petsas. Restrikce mají být v platnosti přinejmenším do 14. prosince, což mimo jiné znamená, že zůstanou zavřené obchody a lidé budou moci vycházet ven jen v nutných případech. Příští týden by se ale měly otevřít obchody, které prodávají vánoční zboží jako jsou stromky nebo ozdoby.

"Nastala stabilizace nebo lépe řečeno pokles nových případů nákazy, jde to ale pomalejším tempem, než jsme očekávali," odůvodnil Petsas prodloužení uzávěry.

Řecká vláda nařízení o celostátní karanténě přijala začátkem minulého měsíce, uzávěra měla platit tří týdny do 30. listopadu. Minulý týden ale kabinet karanténu prodloužil o sedm dní a nyní o další týden.

Země s téměř 11 miliony obyvatel zatím zaznamenala necelých 110.000 případů nákazy virem SARS-CoV-2, 2186 lidí s covidem-19 zemřelo. Ačkoli průběh druhé vlny epidemie je v Řecku mírnější než v dalších evropských státech, zažívají kritickou situaci zejména oblasti na severu země a nemocnice mají téměř naplněnou kapacitu volných lůžek, uvedla agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 21:43 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

V létě se bude cestovat s očkovacími pasy a testy, myslí si Leyenová

15.01.2021 21:37 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama