Jak zachránit Bělorusko? Sankce mohou být podle experta jen začátek

Demonstrace v Bělorusku proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi vznikly v souvislosti s prezidentskými volbami a upozorňují především na odhalené manipulace, které opozice odmítá akceptovat, stejně jako Evropská Unie a některé státy. Demonstranti požadují demisi Lukašenka a vypsání nových voleb. Jak mohou Evropané a Američané pomoci běloruským lidem v dosažení demokracie? Ptá se Paul Taylor, který se zaměřuje na evropskou politiku a ekonomiku.

Bělorusko je nezávislé od roku 1991 a je politicky orientováno na Rusko. Od roku 1994 je prezidentem Alexandr Lukašenko a je silně kritizován západem kvůli potlačování opozice. V roce 1997 vznikla Unie Ruska a Běloruska, která by měla tvořit společně organizovaný vojenský, politický i ekonomický prostor. Přechodná obchodní válka mezi lety 2007 až 2008 zapříčinila, že k posílení společného státu nedošlo.

„Bělorusko je ekonomicky a vojensky úzce spjato s Ruskem a pro Putina to znamená velkou sázku. Musí zvážit, jak moc podpoří Lukašenka s pokusem o kontrolovaný přechod moci nebo zda nechat událostem volný průběh,“ napsal Paul Taylor pro server POLITICO.

Paul Taylor se věnuje hlavním událostem evropské integrace a krizím. Také je členem Friends of Europe, bruselské neziskové organizace spadající pod think-tank. Cílem je podporovat otevřenou diskusi ohledně problémů, kterým Evropa a její občané čelí.

Podle jeho slov existuje riziko, že demonstrace v Minsku zvyšuje pravděpodobnost vojenského zásahu Ruska jako v případě Ukrajiny nebo Gruzie. Tímto způsobem Moskva vyvíjí tlak na bývalé členy Sovětského svazu, které podle Taylora jsou někde v „šedé zóně“ mezi Ruskem a Západem.

Jak může Evropa nebo USA pomoci lidem v Bělorusku, aby dosáhli demokracie a Rusko nemělo záminku pro vojenský zásah? „Existuje několik věcí, které mohou a měli by udělat,“ míní Taylor. Navrhuje morálně a politicky podpořit běloruskou společnost nebo uvalení cílených sankcí jednotlivcům, na které se EU připravuje. Neuznat Lukašenkovo znovuzvolení nebo podpořit zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. „Mohou naléhat na Putina, aby prostřednictvím této instituce usiloval o řešení,“ míní Taylor.

Taylor se domnívá, že Kreml chce zabránit zemím, které jsou v jeho vlivu, aby se připojily k NATO nebo k EU. Spojené státy i Evropská Unie podle jeho slov odmítají tuto představu. Tvrdí, že evropské národy musí mít možnost zvolit si vlastní budoucnost. „Někteří aktivisté ve Washingtonu a ve střední Evropě zašli ještě dále a neúnavně bojovali za to, aby tyto země byly co nejrychleji verbovány do vojenské aliance vedené USA, aby Rusku uškodily. Tento chybný přístup způsobil více škody než užitku, “ píše Taylor.

USA v roce 2008 tlačila na summitu NATO, aby se Ukrajina i Gruzie staly členy. Francie i Německo se chtělo vyhnout provokaci Kremlu a zmařilo přijetí akčního plánu pro tyto dvě země. Podle Taylora toto „zavádějící“ rozhodnutí NATO vytvořilo pozadí násilného vměšování Ruska do Gruzie, když gruzínské síly zaútočily na povstalce podporované Kremlem. „Washington ignoroval prosby o pomoc Gruzii a Moskva nakonec přijala příměří zprostředkované Francií, které konflikt znovu zmrazilo, aniž by jej vyřešilo,“ vysvětluje Taylor.

Domnívá se, že značné množství západoevropských vlád ani nechce, aby se tyto země k NATO nebo EU připojily, i když NATO neustále prohlašuje, že stále přijímá nové členy. Navrhuje uznat tuto realitu a zapomenout na nereálnou „euroatlantickou integraci“. Předpokládá, že by tímto nevznikaly obavy z ruské vojenské integrace.

„Je obtížné představit si formální dohodu v tomto směru. NATO nemůže jen tak odříct, co tvrdilo v roce 2008 a ani Washington a Brusel nechtějí řešit osud šedé zóny za zády dotyčných národů,“ míní Taylor.

Související

Zatýkání v Bělorusku

Běloruská policie zatkla desítky lidí včetně novinářů

Běloruské bezpečnostní složky dnes zadržely desítky lidí včetně několika novinářů nezávislých médií. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž policie zatýkala na místě plánované demonstrace proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Běloruské úřady varovaly před účastí na protivládních shromážděních. Opozice se snaží obnovit demonstrace, které v posledních měsících zeslábly.

Více souvisejících

demonstrace v Bělorusku Bělorusko volby v Bělorusku

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Policie večer evakuovala nádraží v Plzni. Někdo vyhrožoval bombou

Policie musela v pátek večer preventivně evakuovat hlavní vlakové i přilehlé autobusové nádraží v Plzni. Důvodem bylo oznámení o uložení nástražného výbušného systému

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy