"Jen se naskládala cihla na cihlu." Chorvatsko po zemětřesení vyšetřuje pochybení při poválečné obnově

Chorvatské úřady začnou vyšetřovat možná pochybení při výstavbě domů během státem organizované obnovy po válce v 90. letech. Mnohé z těchto staveb totiž zničilo zemětřesení z minulého týdne, informovala o tom chorvatská média.

Útvar proti korupci a organizovanému zločinu (USKOK) oznámil, že začal prověřovat informace médií, podle nichž byly jedním z důvodů rozsáhlých škod způsobených otřesy půdy právě nedostatky při poválečné obnově, kdy se prý méně dbalo na stavební normy.

"Je třeba vyšetřit, jak a proč k tomu došlo, kdo na tom dělal, kdo prováděl dozor, kdo vydával konečná stavební povolení," řekl podle televize N1 premiér Andrej Plenković. "Pokud nebyl dům postaven podle pravidel nebo neměl armaturu, zjistí se, kdo je za to odpovědný," slíbil.

Chudý chorvatský region Banovina (Banija) jihovýchodně od Záhřebu byl za války součástí separatistické Republiky srbská Krajina. Chorvatská vojska území dobyla zpět v roce 1995 při operaci Bouře. Část původních obyvatel se po skočení bojů vrátila a s pomocí státu obnovila své poničené domy.

"Byla to loupež, ne obnova. Obnovovalo se šlendriánsky, šarlatánsky, jenom se naskládala cihla na cihlu," citoval dnes deník Jutarnji list Milana Škornjaka, obyvatele zemětřesením poničené vesnice Strašnik. V posledních 20 letech se podle svých slov neúspěšně pokoušel upozornit úřady na nekvalitní provedení svého domu. Za pravdu mu dalo až ničivé zemětřesení, v jehož důsledku ale on sám teď musí přespávat v karavanu na dvoře.

Podle ministra hospodářství Tomislava Ćoriče bylo po válce v Chorvatsku z let 1991 až 1995 obnoveno 156.000 budov. V zemětřesením nejvíce postižené Sisacko-moslavačské župě to bylo 25.000 domů. Podle médií bylo při nedávném zemětřesení poškozeno na 15.000 domů a asi 1800 jich bylo označeno za neobyvatelné.

Minulé úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Silně byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a obce v jejich okolí. Nejvíce utrpělo centrum města Petrinje, které bude podle starosty nutné z 90 procent zbourat.

Související

Následky zemětřesení v Chorvatsku

Chorvatsko drží den smutku, po zemětřesení se lidé bojí záplav

Chorvatsko dnes drží den smutku za oběti ničivého zemětřesení, které si tento týden vyžádalo sedm lidských životů, několik desítek zraněných a rozsáhlé materiální škody. Lidé v postižené oblasti v centrální části země se nyní kvůli zvýšenému stavu vody v řekách obávají i možných záplav, napsal deník Večernji list.

Více souvisejících

zemětřesení v Chorvatsku Chorvatsko Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy