"Jen se naskládala cihla na cihlu." Chorvatsko po zemětřesení vyšetřuje pochybení při poválečné obnově

Chorvatské úřady začnou vyšetřovat možná pochybení při výstavbě domů během státem organizované obnovy po válce v 90. letech. Mnohé z těchto staveb totiž zničilo zemětřesení z minulého týdne, informovala o tom chorvatská média.

Útvar proti korupci a organizovanému zločinu (USKOK) oznámil, že začal prověřovat informace médií, podle nichž byly jedním z důvodů rozsáhlých škod způsobených otřesy půdy právě nedostatky při poválečné obnově, kdy se prý méně dbalo na stavební normy.

"Je třeba vyšetřit, jak a proč k tomu došlo, kdo na tom dělal, kdo prováděl dozor, kdo vydával konečná stavební povolení," řekl podle televize N1 premiér Andrej Plenković. "Pokud nebyl dům postaven podle pravidel nebo neměl armaturu, zjistí se, kdo je za to odpovědný," slíbil.

Chudý chorvatský region Banovina (Banija) jihovýchodně od Záhřebu byl za války součástí separatistické Republiky srbská Krajina. Chorvatská vojska území dobyla zpět v roce 1995 při operaci Bouře. Část původních obyvatel se po skočení bojů vrátila a s pomocí státu obnovila své poničené domy.

"Byla to loupež, ne obnova. Obnovovalo se šlendriánsky, šarlatánsky, jenom se naskládala cihla na cihlu," citoval dnes deník Jutarnji list Milana Škornjaka, obyvatele zemětřesením poničené vesnice Strašnik. V posledních 20 letech se podle svých slov neúspěšně pokoušel upozornit úřady na nekvalitní provedení svého domu. Za pravdu mu dalo až ničivé zemětřesení, v jehož důsledku ale on sám teď musí přespávat v karavanu na dvoře.

Podle ministra hospodářství Tomislava Ćoriče bylo po válce v Chorvatsku z let 1991 až 1995 obnoveno 156.000 budov. V zemětřesením nejvíce postižené Sisacko-moslavačské župě to bylo 25.000 domů. Podle médií bylo při nedávném zemětřesení poškozeno na 15.000 domů a asi 1800 jich bylo označeno za neobyvatelné.

Minulé úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Silně byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a obce v jejich okolí. Nejvíce utrpělo centrum města Petrinje, které bude podle starosty nutné z 90 procent zbourat.

Související

Následky zemětřesení v Chorvatsku

Chorvatsko drží den smutku, po zemětřesení se lidé bojí záplav

Chorvatsko dnes drží den smutku za oběti ničivého zemětřesení, které si tento týden vyžádalo sedm lidských životů, několik desítek zraněných a rozsáhlé materiální škody. Lidé v postižené oblasti v centrální části země se nyní kvůli zvýšenému stavu vody v řekách obávají i možných záplav, napsal deník Večernji list.

Více souvisejících

zemětřesení v Chorvatsku Chorvatsko Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy