Katalánská krize ožívá. Sesazení premiéra Torry je bezprecedentní, řekl ministr

Sesazení katalánského premiéra Quima Torry soudním rozhodnutím je bezprecedentní a jasné porušení základních práv, protože byl odsouzen za to, že hájil svobodu projevu. ČTK to před očekáváním dnes zveřejněného verdiktu španělského soudu řekl katalánský ministr zahraničí Bernat Solé.

Soud potvrdil prosincový rozsudek katalánského nejvyššího soudu, který Torrovi zakázal na rok a půl vykonávat veřejně volené funkce.

"Demokraticky zvolená hlava země, v tomto případě Katalánska, má zákaz vykonávat úřad kvůli tomu, že vyvěsil transparent na podporu katalánských politických vězňů, který posléze vyměnil za jiný na podporu svobody projevu," řekl Solé. Torra vyvěsil transparent na budovu katalánské vlády v Barceloně loni na jaře před španělskými parlamentními volbami, čímž podle soudu porušil neutralitu veřejných úřadů ve volební kampani.

There is a general cause against the pro-independence movement. Yet this political crisis will never be solved in courts. The only solution is amnesty and self-determination.

— Bernat Solé i Barril (@bernatsole) September 28, 2020

Podle Solého by se měl v demokracii 21. století každý smět vyjadřovat svobodně, pokud to nedělá hanlivým způsobem. Katalánský ministr uvedl, že i jemu hrozí 18měsíční zákaz výkonu veřejných funkcí, a to za podíl na organizování referenda o nezávislosti Katalánska z 1. října 2017. Solé pomáhal připravovat hlasování v rodné obci, tehdy ještě jako poslanec regionálního parlamentu. Takové hlasování ale španělská ústava neumožňuje.

Torra transparentem podpořil devět katalánských politiků, které loni v říjnu španělský nejvyšší soud potrestal za vzpouru k devíti až 13 letům vězení. "Je to politický problém a my musíme jednáním najít politické řešení, ne soudní," zopakoval Solé názor, v němž se separatisté shodují i s řadou odpůrců samostatného Katalánska.

"I mnozí evropští politici souhlasí, že soudy a tresty vězení nejsou řešením," uvedl Solé. Proti uvěznění katalánských politiků se od referenda vyslovili například někteří zahraniční europoslanci, organizace Amnesty International či komise Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, která kritizovala i dvouletou vazbu některých z nich bez možnosti kauce.

Podle průzkumu, který začátkem září zveřejnil deník La Vanguardia, si dvě třetiny Katalánců myslí, že jednání se španělskou vládou by mělo zahrnovat i řešení situace uvězněných katalánských politiků.

"Řešením konfliktu je amnestie a sebeurčení, ne milost," komentoval Solé v rozhovoru s ČTK oznámení španělské vlády, že tento týden zahájí proces možného udělení milostí uvězněným katalánským politikům. Hlavní rozdíl mezi milostí a amnestií je podle deníku El Nacional v tom, že milost eliminuje pouze trest, zatímco amnestie také vinu.

Rovněž bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který loni dostal 13 let za vzpouru a ve vězení je už skoro tři roky, možnou milost odmítá. "Naše odpověď je stále stejná - my jsme nevinní, proto chceme amnestii," řekl Junqueras minulý týden televizi La Sexta.

"Politická krize nezmizí, když o ní přestaneme mluvit, nebo když bude Španělsko dál věznit své politické oponenty," řekl Solé ČTK. Dodal, že katalánská vláda je vždy připravena zasednout k jednacímu stolu. "Ale zdá se, že (španělská) vláda Pedra Sáncheze tuto vůli nemá," míní katalánský ministr zahraničí. "Dali jsme Pedru Sánchezovi příležitost, aby ukázal, že současná španělská vláda je nejpokrokovější v historii, jak se sama nazývá," uvedl a dodal, že španělská vláda příležitosti nevyužila.

Podle průzkumu společnosti GAD3 z počátku září se počet odpůrců nezávislosti Katalánska od letošního února snížil o dva procentní body na 46,7 procenta, zatímco pro nezávislost se vyslovilo 45,2 procenta. To je o procentní bod více než v únoru. Zda k tomu přispěly i kroky španělské vlády kvůli pandemii covidu-19, není jasné.

"Nechci srovnávat, zda nezávislé Katalánsko by zvládlo pandemii lépe, či hůře. Ale určitě bychom dělali věci jinak," uvedl Solé. Připomněl také, že katalánská vláda v regionu vyhlásila některá karanténní opatření i uzávěru některých okrsků v březnu jako první ze španělských regionů, a také dříve, než španělská vláda vyhlásila nouzový stav.

Související

Quim Torra (Katalánsko)

Katalánsko po sesazení premiéra čekají nové volby

Španělský autonomní region Katalánsko se po soudním odvolání předsedy vlády Quima Torry chystá na nové volby. Konat by se mohly 14. února, informovala s odvoláním na dnešní prohlášení předsedy katalánského parlamentu Rogera Torrenta agentura AP.
Quim Torra (Katalánsko)

Katalánská krize: Sesazený premiér Torra se obrátil na ústavní soud, patrně neuspěje

Sesazený šéf katalánské vlády Quim Torra se kvůli pondělnímu verdiktu nejvyššího soudu, který potvrdil jeho jedenapůlletý zákaz výkonu veřejných funkcí, obrátil na ústavní soud. S odkazem na stanici RTVE o tom dnes informovala agentura DPA. Torrovi právníci argumentují, že nemožnost vykonávat po zvolení dál úřad může jejich klientovi způsobit vážnou a nenapravitelnou újmu.

Více souvisejících

Quim Torra (Katalánsko) Katalánsko Španělsko Oriol Junqueras Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Meghan Markleová

Meghan má katastrofu v LA před očima. S Netflixem udělala nelehké rozhodnutí

Jsou chvíle, kdy peníze nejsou všechno. Meghan se těší na výplatu od Netflixu za nový projekt, streamovací platforma si od něj zase slibuje úspěch a výdělky. Nyní ale padlo zásadní rozhodnutí v souvislosti s ničivými požáry, které zuří v Los Angeles a bezprostředním okolí a již si vyžádaly 24 lidských životů. 

před 59 minutami

před 1 hodinou

Lyžování, ilustrační fotografie.

Lyže, běžky nebo brusle. Jaká je historie zimních sportů?

Lyžování, bruslení nebo běh na lyžích. To jsou oblíbené zimní sporty, kterým se dnes lidé věnují rekreačně i na profesionální úrovni. Jaká je historie těchto sportů? Jejich původ lze hledat hluboko v minulosti, mnohdy až v období pravěku. Jejich rozvoj coby sportu v pravém slova smyslu však nastal až v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ester Ledecká

Ledecká po sjezdu ve Svatém Antonu získala bronz. Zazářila i Lindsey Vonnová

V rakouském Svatém Antonu se představila ve svém druhém sjezdu sezóny česká reprezentantka Ester Ledecká a dala vzpomenout na své nejlepší výkony v kariéře. Se startovním číslem 27 dojela do cíle na průběžném druhém místě, když za vedoucí Italkou Federicou Brignoneovou zaostala o 18 setin. Nakonec skončila na třetím místě, když ji dokázala porazit se startovním číslem 46 Švýcarka Malorie Blancová. O senzaci se svým způsobem postarala i čtyřicetiletá navrátilkyně a americká legenda Lindsey Vonnová. Se startovním číslem 32 skončila na šestém místě a ukázala všem, že z lyžování rozhodně nic nezapomněla a stále může bojovat s těmi nejlepšími.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Chřipková epidemie v Česku začíná, potvrzují odborníci

V Česku pomalu začíná epidemie chřipky. Oficiální hranice 1600 nemocných na sto tisíc lidí sice zatím nepadla, protože hlášená nemocnost akutních respiračních infekcí činí 1416 nemocných, ale epidemiologové a virologové berou v úvahu i předpokládanou míru podhlášenosti respiračních nemocí. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Novoroční oběd prezidenta republiky s předsedou vlády na zámku v Lánech (13.01.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel a Fiala se setkali na novoročním obědě. Možná naposledy

Nejdůležitější představitelé českého státu se v pondělí sešli na zámku v Lánech, kde se konal tradiční novoroční oběd prezidenta s premiérem i za účasti manželek. Podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) se oba s hlavou státu shodli na tom, že Česko patří na Západ. 

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kreml se chce vyhnout mobilizaci za každou cenu. Cizinci jezdí do Ruska za prací, končí v armádě

Moskva rekrutuje do armády muže z chudých zemí, jako jsou Nepál, Ghana či Kuba. Slibuje jim vysoké výdělky, manuální práci a občanství. Mnozí cizinci však místo práce skončili na frontě. Zatímco propaganda mluví o boji proti americké hegemonii, rekruty motivují spíše finanční potíže – o ideologických důvodech k nástupu do armády nepromluvil žádný z nich.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Nicola Sturgeonová

Otřes ve Skotsku: Nicola Sturgeonová se rozvádí

Bývalá první ministryně Skotska, Nicola Sturgeonová, oznámila rozvod se svým manželem Peterem Murrellem. Informaci zveřejnila prostřednictvím příspěvku na Instagramu, kde uvedla, že byli již delší dobu odloučeni a nyní se rozhodli svůj rozchod potvrdit veřejnosti. Sturgeonová zdůraznila, že k sobě stále chovají hlubokou úctu a péči, a zároveň oznámila, že k celé záležitosti nebudou poskytovat žádné další komentáře.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Požár

Jak dlouho budou hořet požáry v Los Angeles?

Lesní požáry, které už několik dní sužují Los Angeles, představují jednu z nejničivějších událostí v historii Kalifornie. Požár Palisades, který vypukl v úterý, se do středečního večera rozšířil na plochu přes 17 000 akrů, a spolu s nedalekým požárem Eaton zůstává z velké části neuhasen. Situaci dále komplikují silné větry, které mohou rozšířit existující požáry nebo způsobit nové.

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská pozice ve válce slábne. Kyjev čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli

Ukrajina čelí těžkým výzvám na bojišti i na diplomatickém poli v době, kdy se blíží inaugurace Donalda Trumpa do Bílého domu. Ukrajinské jednotky ztrácejí pozice na několika úsecích fronty, přičemž čelí nedostatku zkušených vojáků a nejistotě ohledně pokračování zahraniční vojenské podpory. Zatímco Kyjev stále opakuje svou touhu po „spravedlivém míru“, možnost získání okupovaných území zpět je prozatím odložena na neurčito, ukazuje analýza CNN.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Donald Trump

Konec globalismu, 5 % HDP na obranu. Co změní nástup Trumpa k moci?

Přístup Donalda Trumpa k zahraniční politice, který často působí jako provokativní či výstřední, ve skutečnosti představuje strategickou snahu o redefinici světového pořádku. Jeho návrhy, jako například získání Grónska nebo požadavek na zvýšení obranných výdajů členských států NATO, mohou působit neortodoxně, ale odrážejí jeho pragmatický a nekompromisní přístup zaměřený na princip „Amerika na prvním místě“.

včera

Ledové království centrem geopolitických tahanic. Velmoci v Arktidě svádějí bitvu o křehký ekosystém

Arktida se z dlouho ignorovaného koutu světa stává jednou z klíčových mocenských křižovatek. Tání ledovců otevírá dveře k nevyužitým ložiskům surovin a novým obchodním trasám, na nichž chtějí získat podíl jak tradiční velmoci typu Spojených států a Ruska, tak země s menšími mocenskými ambicemi, jako Kanada nebo Norsko. Do všeho coby „skoro-arktická země“ promlouvá také Čína.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy