Laschet navrhl svého nástupce v zemské vládě

Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet jako svého nástupce v křesle premiéra Severního Porýní-Vestfálska navrhl tamního zemského ministra dopravy Hendrika Wüsta. Laschet rovněž chce, aby Wüst místo něj vedl zemskou organizaci Křesťanskodemokratické unie (CDU). Wüsta musí ještě do funkcí potvrdit strana a zemský sněm.

Návrh Wüsta na premiérský úřad se očekával. Média na konci září krátce po spolkových volbách spekulovala, že Wüst by mohl Lascheta nahradit v Severním Porýní-Vestfálsku výrazně dříve, než se předpokládalo. Rychlou výměnu CDU ale následně odmítla.

Překvapivý není ani Laschetův odchod z čela zemské vlády. Podle zemské ústavy Severního Porýní-Vestfálska Laschet, který byl v zářijových parlamentních volbách zvolen spolkovým poslancem, musí premiérský úřad opustit nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu, které bude 26. října. Laschet chce Wüstovi předat také post zemského šéfa CDU, spolkovým předsedou strany ale zůstává.

CDU/CSU v zářijových parlamentních volbách skončila druhá za sociální demokracií (SPD), Laschet ale stejně jako jeho sociálnědemokratický konkurent Olaf Scholz usiluje o získání kancléřského křesla. Jednání o vzniku koalice mohou podle analytiků trvat dlouhé týdny až měsíce. Není vyloučeno, že konzervativní kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech vedení Německa odchází z politiky, bude vládnout až do Vánoc.

Související

Armin Laschet (CDU)

Laschet údajně dal k dispozici funkci předsedy CDU

Kancléřský kandidát německé konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet dal dnes k dispozici svou funkci předsedy Křesťanskodemokratické unie (CDU). Informovala o tom zpravodajská televize n-tv. Dnes večer v 18:30 chce Laschet vystoupit s prohlášením.
Armin Laschet

Armin Laschet vidí po jednání s německými Zelenými možnost koalice

Německé parlamentní volby jsme nevyhráli, ale stále máme možnost sestavit vládní koalici. Dnes to po jednání se Zelenými prohlásil kancléřský kandidát konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet. Řekl také, že vzájemné rozdíly nejsou nepřekonatelné, což otevírá možnost vzniku vlády konzervativců, Zelených a svobodných demokratů (FDP).

Více souvisejících

Armin Laschet (CDU) Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy