Lídři EU jednali s Erdoganem a zvažují cestu do Turecka

Budoucnost migrační dohody Evropské unie s Tureckem či napjatá situace ve východním Středomoří byly tématy dnešního jednání šéfů unijních institucí s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve společném prohlášení zdůraznili, že chtějí od Turecka vidět další důvěryhodné vstřícné kroky, které by vedly ke zlepšení vzájemných vztahů. Unijní lídři zvažují, že do Turecka brzy zamíří.

Vztahy mezi unií a Ankarou se v posledním čtvrtletí loňského roku zhoršily zvláště kvůli tureckému průzkumu těžby ve východním Středomoří, který Řecko a Kypr považují za zásah do své suverenity. Šéfové států a vlád EU se v prosinci shodli na rozšíření sankcí přijatých o rok dříve.

Ankara ovšem letos výrazně změnila svůj přístup, zásadně omezila přítomnost svých lodí ve sporné oblasti a obnovila rozhovory s Řeckem. Erdogan, jehož země je přes dlouhodobé vzdalování od unijních hodnot stále kandidátským státem, navíc začal mluvit o možném vstupu do EU. Unie proto zatím plány na další sankce odložila. Některé státy v čele s Francií, Řeckem a Kyprem však chtějí ujištění, že ze strany Turecka nepůjde pouze o krátkodobé pozitivní kroky s cílem vyhnout se sankcím. O dalším postupu budou vrcholní politici sedmadvacítky debatovat na summitu začínajícím příští čtvrtek. Po něm by mohli Michel a von der Leyenová zamířit k jednáním do Turecka.

"Unijní strana zdůraznila důležitost pokračovat v uvolňování a v dalším posilování důvěry, což by umožnilo pozitivnější agendu ve vztazích EU a Turecka," uvedli Michel a von der Leyenová po videokonferenci s Erdoganem.

Tématem jednání byla podle nich i situace syrských uprchlíků v Turecku, které na základě pět let staré dohody s unií zásadně omezuje počet možných žadatelů o azyl mířících do Evropy. Ankara však chce dohodu přehodnotit, neboť není spokojena s výší finančních kompenzací, které jí unie poskytuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Macron má podle průzkumu největší šance na výhru ve volbách v roce 2022

11.04.2021 15:34 Rok před prvním kolem prezidentských voleb ve Francii všechny scénáře slibují postup do druhého…

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Heger

11.04.2021 15:11 Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s…

Důchodce na severu Itálie zastřelil čtyři lidi

11.04.2021 13:00 Penzista zastřelil svou ženu, postiženého syna a manželský pár ze sousedství v širší aglomeraci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama