Maas telefonoval do USA, stěžoval si u Pompea na hrozbu sankcemi kvůli Nord Streamu

Německý ministr zahraničí Heiko Maas si v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Mikem Pompeem postěžoval na trojici senátorů, která pohrozila německé firmě sankcemi kvůli plynovodu Nord Stream 2. Informovala o tom dnes agentura DPA. Plynovod, který má přivádět ruský plyn do Evropy, Spojené státy dlouhodobě kritizují.

Maas vyjádřil údiv nad dopisem tří republikánských senátorů, kteří napsali zástupcům přístavu v Sassnitzu na Rujáně. Pohrozili, že Spojené státy by mohly kvůli zapojení do projektu Nord Stream 2 uvalit sankce na provozovatele a akcionáře přístavu. Zakázat by jim mohly vstup do země a zmrazit jejich majetek v USA.

Dopis trojice republikánských senátorů vyvolal podle DPA pobouření napříč německou politickou scénou.

Přístav v Sassnitzu na baltském ostrově Rujána hraje klíčovou roli v projektu dostavby plynovodu Nord Stream 2, z nějž zbývá vybudovat už jen zhruba 150 kilometrů. V Sassnitzu se skladují ocelová potrubí, která se tam rovněž obalují betonem. V přístavu kotví i ruská loď Akademik Čerskij, která se podílí na dostavbě plynovodu.

Pompeo už v polovině července varoval, že Spojené státy podnikají kroky, díky kterým by mohly uvalit sankce na firmy zapojené do projektů plynovodů Nord Stream 2 a Turkstream. Agentura DPA dnes připomněla, že Pompeo v úterý přicestuje do Evropy, nenavštíví ale Německo, nýbrž tři jeho sousedy: Českou republiku, Polsko a Rakousko. Kromě nich zamíří také do Slovinska.

Plynovod Nord Stream 2 má přivádět ruský plyn do Evropy a podle amerického prezidenta Donalda Trumpa se kvůli němu zvýší závislost Evropy na Rusku. Podle kritiků ale Spojené státy chtějí především získat v Evropě odbytiště pro svůj zkapalněný zemní plyn. Německo potřebuje levný plyn, protože se zbavuje uhelných a jaderných elektráren. Před zvýšením závislosti Evropy na Rusku po zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 ale varovaly i další země, například Polsko či Ukrajina, stejně jako politici v Maďarsku, Itálii či Británii.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plyn z tohoto potrubí má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal. Projekt vede ruský plynárenský gigant Gazprom, který ho také z poloviny financuje. Dalšími partnery v projektu jsou rakouská OMV, německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská Royal Dutch Shell a francouzská Engie.

Související

Antony Blinken

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie Blinken

Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro energetické zabezpečení Evropy, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Na jednání se svým německým protějškem Heikem Maasem se zástupci obou států shodli, že budou společně i nadále stát proti ruským "provokacím" vůči Ukrajině.

Více souvisejících

Heiko Maas Mike Pompeo plynovod Nord Stream 2 sankce Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy