Macron čelí nové aféře. Začalo vyšetřování šéfa dolní komory parlamentu

Francouzské úřady zahájily vyšetřování předsedy dolní komory parlamentu Richarda Ferranda kvůli podezření z nepoctivých obchodních praktik. Informovala o tom dnes agentura AFP. Blízký spojenec prezidenta Emmanuela Macrona obvinění odmítá a prohlásil, že funkci předsedy Národního shromáždění hodlá nadále vykonávat. Macron mu vyjádřil svou důvěru.

Ferrand se předsedou dolní komory francouzského parlamentu a tedy čtvrtým nejvyšším ústavním činitelem stal přesně před rokem. Předtím vedl parlamentní frakci vládní strany Republika v pohybu (REM). V roce 2017 také krátce zastával funkci ministra pro územní soudržnost ve vládě premiéra Édouarda Philippa. Před vstupem do Macronova hnutí byl členem Socialistické strany.

Vyšetřování čelí Ferrand kvůli tomu, že jako šéf pojišťovací společnosti v Bretani v roce 2011 pronajal nemovitosti, které patřily jeho známému. Ve středu jej kvůli tomu vyšetřovatelé v severofrancouzském Lille celý den vyslýchali, uvedla agentura AFP.

"Předseda Národního shromáždění je odhodlán pokračovat v úkolu, který mu byl svěřen jeho politickou rodinou a jeho voliči," uvedl v prohlášení Ferrandův úřad.

Mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeová řekla, že prezident Macron má v předsedu dolní komory nadále "plnou důvěru". Označila jej za "loajálního" a zdůraznila, že je nutné respektovat presumpci neviny.

Zástupci opozice nicméně již Ferranda vyzvali, aby na svou funkci rezignoval.

Zahájení formálního vyšetřování ve Francii znamená, že úřady mají "závažné či související indicie", že došlo k trestnému činu. Pokud se vyšetřovatelům podaří shromáždit dostatek důkazů, může státní zastupitelství podat obžalobu. Stíhání může ale také zastavit.

Francouzské úřady se stejným případem zabývají již podruhé. Právě kvůli prvnímu vyšetřování Ferrand v roce 2017 opustil funkci ministra. Úřady se ale nakonec rozhodly obžalobu nepodat. Znovu se k případu vrátily poté, co protikorupční skupina Anticor podala novou stížnost.

Ve stejný den jako Ferranda začaly francouzské úřady vyslýchat také další dva bývalé členy vlády z centristické strany MoDem, která je spojencem Macronovy Republiky v pohybu. François Bayrou a Marielle de Sarnezová čelí podezření v případu fiktivních europoslaneckých asistentů.

Související

Více souvisejících

Richard Ferrand (fr. ministr) Emmanuel Macron Francie Édouard Philippe

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy