Macron po vítězství ve volbách posiluje dodávky zbraní na Ukrajinu

Když ruský prezident Vladimir Putin v pondělí gratuloval svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi ke znovuzvolení a popřál mu "úspěch ve vaší činnosti", byl ruský vůdce pravděpodobně více zdvořilý než upřímný. Macron má totiž na začátku svého druhého funkčního období v úmyslu, aby Francie i nadále stála v čele mezinárodního snažení o přinucení Putina ke změně přístupu k Ukrajině. Dal proto zelenou dodávkám moderních dělostřeleckých zbraní Kyjevu, které by mohly pomoci zastavit novou ruskou ofenzivu na východě země. Píše o tom dnes agentura AP.

Emmanuel Macron

Samohybné houfnice Caesar, které umí vystřelit šest ran za minutu na vzdálenost větší než 40 kilometrů, umožní Ukrajincům zasahovat ruské jednotky na dálku, poté se přemístit a následně na ně střílet znovu. Děla nasazená s velkým úspěchem v tažení proti Islámskému státu v Iráku jakož i v dalších konfliktech představují další stupeň francouzské pomoci vládě prezidenta Volodymyra Zelenského.

Dalším významným posunem je skutečnost, že Macron o dodávkách zbraní otevřeně hovoří, a zvedá tak závoj tajemství, kterým byla francouzská vojenská pomoc Kyjevu dosud zahalena. Dodávky a publicita podle AP společně signalizují Macronovu tvrdší linii ve vztahu s Putinem, tedy méně mluvit a zapojit se více do střetu s Kremlem.

"Zpočátku jsme se trochu zdráhali ukázat, co poskytujeme," řekl generál ve výslužbě a bývalý šéf francouzské vojenské mise při OSN Dominique Trinquand. Ale "týden po týdnu jsme (dodávky) navyšovali a testovali reakci".

Macron zmínil možnost dodávek houfnic Caesar v rozhovoru pro deník Ouest-France 21. dubna, tedy v závěrečné fázi své kampaně za znovuzvolení francouzským prezidentem. Zmínil také střely Milan, byť předání těchto protitankových zbraní bylo oznámeno již dříve.

Počty Macron neuvedl. S odvoláním na blíže neurčené francouzské zdroje list Ouest-France nicméně uvedl, že francouzská armáda ze svých zásob vyčlení 12 houfnic Caesar a že na vojenskou základnu na jihu Francie již dorazilo na výcvik 40 ukrajinských dělostřelců.

Macron uvedl, že jeho "červenou linií" je nadále nevstoupit do přímého konfliktu s Ruskem. Ale do této hranice "musíme Ukrajincům poskytnout maximální pomoc", míní Macron. "Dodáváme významné vybavení," dodal s tím, že "v této cestě musíme pokračovat". Jeho ministryně obrany Florence Parlyová na twitteru uvedla, že součástí dodávky budou i tisíce dělostřeleckých granátů.

Analytik se specializací na dělostřelecké systémy Sunil Nair pro odborný časopis Jane's uvedl, že samohybné houfnice mohou být použity samostatně nebo společně jako baterie. "Poskytuje to palebnou sílu, o tom není pochyb," řekl. "Jde o to, jak ji (Ukrajinci) použijí a kde ji použijí."

Před ruskou invazí na Ukrajinu z 24. února i po jejím zahájení udržoval Macron s Putinem otevřené komunikační kanály. Zvěrstva, která vyšla na povrch po stažení ruských vojsk z obcí v okolí Kyjeva, však Macrona přiměla tyto aktivity přerušit. Jeho kancelář minulý týden uvedla, že oba prezidenti spolu od 29. března nemluvili.

Macron ovšem tvrdí, že nakonec bude muset telefon zvednout znovu - s odůvodněním, že pokud nebude s Putinem mluvit, umožní to vedoucím představitelům Číny, Indie a Turecka postavit se do čela snah o zprostředkování míru, ať už by nastal kdykoliv. "V určité fázi budeme muset připravit příměří a Evropa bude muset být u jednacího stolu," řekl Macron minulý týden.

Do té doby však povedou jednání francouzské zbraně - v naději, že se jim podaří zvýšit tlak na Putina. "Nejlepší způsob, jak vést úspěšné rozhovory, je, aby Ukrajinci úspěšně odvrátili ruskou invazi," řekl francouzský vojenský a bezpečnostní analytik François Heisbourg z Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

Houfnice Caesar umožní "lovit" ruské dělostřelectvo používané na východě Ukrajiny k nevybíravému ostřelování civilních cílů. "Američané, Poláci, Slováci, Belgičané, Francouzi a Kanaďané posílají na Ukrajinu těžké dělostřelectvo," připomněl Heisbourg. "To je opravdu, opravdu velké zlepšení situace Ukrajiny v nové fázi války," dodal.

Německo poskytne Ukrajině protiletadlový systém Gepard

Německo poskytne Ukrajině samohybný protiletadlový systém Gepard. Na dnešní mezinárodní konferenci o Ukrajině na americké základně Ramstein v Německu to oznámila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. O plánovaných dodávkách ještě před oficiálním oznámením informoval list Süddeutsche Zeitung a další německá média.

"Německo dodá protiletadlové obrněnce Gepard, právě to oznámila na základně Ramstein ministryně Lambrechtová," uvedlo na twitteru německé ministerstvo obrany. Německá vláda v pondělí souhlasila s tím, aby zbrojní výrobce Krauss-Maffei Wegmann mohl prodat repasované Gepardy z někdejších zásob německé armády. Společnost jich má několik desítek.

Gepard je založen na podvozku tanku Leopard, který je ve službě od poloviny 60. let 20. století. Je vybaven dvěma 35milimetrovými kanóny a radiolokátorem. V devadesátých letech systém prošel modernizací. Gepard je schopen likvidovat nejen vzdušné, ale i pozemní cíle.

Německo od počátku války na Ukrajině čelí kritice, že příliš pomalu a váhavě poskytuje Ukrajincům zbraně. Lambrechtová na konferenci ale řekla, že čísla hovoří o opaku, neboť Německo v prvním kroku poskytlo ukrajinské armádě protitankové i protiletecké střely. Nyní chce Berlín podle ní rozšířit zásobování těžkými zbraněmi, a to i v rámci výměny s východoevropskými spojenci, kteří Ukrajině přenechávají své vybavení sovětské výroby.

Německé ministerstvo obrany dnes také uvedlo, že německý příspěvek Severoatlantické alianci bude významnější, než jak tomu bylo dosud. "Německo si najde svou novou bezpečnostně-politickou roli," ujistilo ministerstvo. "Jasné je, že my Ukrajinu podporujeme," dodalo v prohlášení.

Na základnu Ramstein na dnešek pozval americký ministr obrany Lloyd Austin své protějšky nejen ze zemí Severoatlantické aliance, aby s nimi projednal možnosti dalších dodávek zbraní pro ukrajinskou armádu. Za Česko digitální účast na jednání přislíbil náměstek ministryně obrany Jan Havránek.

ON-LINE 87. den války: Ruská armáda připravuje útok přes řeku Severní Doněc

21.05.2022 17:41 Spojené státy poskytnou Ukrajině další mnohamiliardovou pomoc, což umožní zákon, který dnes…

Extrémní bouřky udeřily i v Česku, popadané stromy komplikovaly provoz…

21.05.2022 10:35 Přes část Česka v pátek večer rychle přešly velmi silné až extrémní bouřky s přívalovými srážkami,…

Představitelé Japonska, USA a dalších zemí při vystoupení Ruska opustili…

21.05.2022 15:13 Představitelé Japonska, Spojených států a dalších tří zemí dnes při vystoupení ruského zástupce…

Rusko se mstí. Zastavilo vývoz plynu do Finska

21.05.2022 07:54 Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Podle agentury…

Česko je mezi největšími dodavateli zbraní na Ukrajinu. Snaží se na nich…

21.05.2022 08:10 Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Do země bránící se…

Litva se od neděle obejde bez elektřiny z Ruska

20.05.2022 19:53 Litva od neděle přestane spolupracovat s ruským dodavatelem elektrické energie v regionu, skupinou…

Macron obměnil vládu, v čele diplomacie velvyslankyně z Londýna

20.05.2022 17:16 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes jmenoval svou novou vládu. V čele diplomacie stane…

Finsko přijde o ruský plyn, Gazprom od sobotního rána přeruší dodávky

20.05.2022 14:37 Aktualizováno Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to…

Benzin na čerpacích stanicích na Slovensku dosáhl dalšího cenového maxima

20.05.2022 12:42 Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 na čerpacích stanicích na Slovensku vystoupila…

V Belgii budou moci do Evropského parlamentu volit už šestnáctiletí lidé

20.05.2022 12:00 Belgie snížila hranici pro volby do Evropského parlamentu na 16 let. Ve volbách v roce 2024 budou…

Německý resort obrany počítá s darováním tanků Česku

20.05.2022 09:36 Německé ministerstvo obrany v dopise určeném představitelům Spolkového sněmu přiblížilo podrobnosti…

Evropská komise zažalovala Česko za to, že nevynucuje pravidla pro…

19.05.2022 17:47 Aktualizováno Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová…

Europoslanci chtějí tribunál pro zločiny z Ukrajiny a sankce pro Schrödera

19.05.2022 15:50 Aktualizováno Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali ke zřízení zvláštního tribunálu, který má vyšetřit…

Ve Finsku nebudou jaderné zbraně, ani základny NATO, ujistila premiérka

19.05.2022 12:15 Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské…

Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů v Německu proti covidu podle…

19.05.2022 12:00 Povinné očkování zdravotníků a pečovatelů proti nemoci covid-19 v Německu platí a není v rozporu se…

Související:

Právě se děje

reklama