Macron záměrně dělá binec? Stávka kvůli důchodům se vyhrocuje, odbory útočí

Stávka francouzských pracovníků státní sféry proti plánu důchodové reformy vstoupila do 25. dne a vysoké napětí mezi vládou a předním odborovým svazen CGT podle všeho nijak neopadá. Státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari i šéf CGT Philippe Martinez v rozhovorech poskytnutých nedělníku Journal du Dimanche obviňovali druhou stranu z prohlubování současné krize. Nadále pokračují výpadky v železničních spojích, v Paříži je dnes mimo provoz drtivá většina linek metra.

Zejména zaměstnanci státních drah SNCF a městských dopravních podniků se již více než tři týdny bouří proti vládnímu plánu nahradit stávající komplikovaný důchodový systém univerzálními pravidly. Změna by totiž skoncovala se speciálními režimy, které například železničářům umožňují brzký odchod do penze. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona chce Francouze motivovat, aby s prací končili později než ve věku 62 let, což je zákonné minimum.

Odborový předák Martinez kabinet obvinil, že záměrně vytváří "binec" kolem důchodové reformy a zahrává si s vyhrocením sporu. "Lidé jsou skutečně naštvaní. Samozřejmě, že 24 dní bez výdělku je těžká věc. Ale tenhle konflikt je odpovědí na dva a půl roku utrpení," prohlásil. Dodal, že stávkou "vždycky něco získáme".

Podle Djebbariho zase CGT při prosazování svých cílů spoléhá na "blokování" a "zastrašování". Na část železničářů prý vyvíjí "abnormální" tlak, což zástupce vlády označuje za nepřijatelné. "Požádal jsem ředitele SNCF a (pařížského dopravního podniku) RATP, aby se měli na pozoru a podnikali rozhodné kroky vůči atmosféře zastrašování a obtěžování," uvedl Djebbari. CGT se podle něj posouvá na "extrémní levici" a snaží se Francouze klamat "mediálními výpady".

Nové kolo vyjednávání mezi vládou a odbory je v plánu na úterý 7. ledna. Pakliže stávka v dopravě do té doby neskončí, výrazně svou délkou překoná dosud rekordní 28denní protesty z přelomu let 1986 a 1987, kdy pracovníci hromadné dopravy stávkovali kvůli platům a pracovním podmínkám.

Podíl stávkujících zaměstnanců SNCF postupně klesá, přesto dnes výpadky v provozu pokračují. Počet rychlovlaků TGV na tratích je omezen na přibližně 60 procent běžného režimu, u dalších spojů jsou komplikace ještě výraznější. V Paříži se zase lidé musí obejít bez 13 z celkových 16 linek metra, přičemž naplno fungují pouze dvě. RATP ale na pondělí slibuje výrazné zlepšení situace.

Proti plánu důchodové reformy se v sobotu opět demonstrovalo v řadě francouzských měst, účast na shromážděních ale byla podle všeho poměrně nízká. Úřady hovoří o více než 10.000 protestujících napříč Francií, z toho 4500 na pařížském pochodu.

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

stávka Francie důchodová reforma Paříž doprava Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

včera

včera

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy