Maďarsko zpřísní režim na hranicích, mnozí neprojdou

Maďarsko od středy zpřísní kontroly na svých hranicích s cílem zpomalit šíření koronaviru. Lidé cestující ze zemí označených žlutě podle maďarského semaforového systému budou muset automaticky do dvoutýdenní karantény. Cizinci z "červených" zemí nebudou do země vpuštěni vůbec, vyplývá z dnešního oznámení šéfa úřadu vlády premiéra Viktora Orbána Gergelyho Gulyáse.

Maďarsko
doporučujeme

Čechů by se nové zpřísnění týkat nemělo, neboť Česká republika je v očích maďarské vlády nadále "zelenou", tedy bezpečnou zemí.

Maďarsko přistoupilo k opětovnému zpřísnění cestovního režimu poté, co v některých zemích začaly počty nově nakažených opět růst. V květnu přitom zrušilo většinu protiepidemických omezení a otevřelo své hranice cestujícím z unijních států i ze sousedních zemí, které nejsou členy EU.

Gulyás dnes řekl, že nová opatření jsou nutná pro udržení viru "mimo hranice" s cílem vyhnout se obnovení domácích karanténních opatření. "Tato omezení slouží ochraně naší svobody," cituje Gulyáse agentura Reuters.

Podle nových pravidel budou muset i maďarští občané po návratu z rizikových zemí označených žlutě nebo červeně muset podstoupit na hranicích zdravotní kontroly a odebrat se do 14denní karantény bez ohledu na to, zda jsou infikováni. Vyhnout se jí mohou jen v případě, že budou mít dva negativní testy na covid-19 z posledních pěti dnů.

Totéž se týká cizinců, kteří přicestují ze "žlutých" zemí, a ti, kteří přijíždějí z "červených" zemí, budou mít zákaz vstupu. Do červené kategorie přitom spadají i balkánské země jako Albánie, Kosovo, Černá Hora a také například Ukrajina, dále africké země a většina asijských zemí.

Mezi "žlutými" státy jsou Srbsko, Bulharsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Švédsko či Británie. Chorvatsko, které je oblíbenou dovolenkovou destinací i Maďarů, je zatím mezi státy označenými zeleně.

Z omezení mají výjimku například řidiči kamionů nebo lidé, kteří do země cestují služebně, ale i oni mohou být podrobeni zdravotním testům.

Zhruba desetimilionové Maďarsko do dneška evidovalo 4234 případů covidu-19 a 595 souvisejících úmrtí. Dnes hlásí pět nově nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Řecko hlásí nejvíce nakažených od začátku pandemie

12.08.2020 20:43 V Řecku se za posledních 24 hodin potvrdilo 262 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, jde o…

Španělsko má opět více nakažených za den než předchozí dva dny

12.08.2020 20:20 Ve Španělsku se za poslední den potvrdilo 1690 nakažených novým koronavirem, údaj ale nezahrnuje…

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama