Maltský premiér Muscat odstoupí v lednu, vládu potápí vražda novinářky Galiziové

Maltský premiér Joseph Muscat dnes oznámil, že se v lednu chystá odstoupit z funkce. V posledních dnech je pod sílícím tlakem kvůli vyšetřování vraždy maltské novinářky z roku 2017, kvůli níž byl tento týden vyslýchán i bývalý šéf úřadu Muscatovy vlády. Poslanci premiérovy Labouristické strany dnes na mimořádné schůzce vyjádřili Muscatovi plnou podporu a nechali na něm, jak se rozhodne.

Muscat večer ve státní televizi řekl, že k 12. lednu odstoupí jako šéf Labouristů a zároveň stranu požádá, aby zvolila nového vůdce. V dalších dnech plánuje odstoupit z funkce předsedy vlády. O svých záměrech údajně již informoval prezidenta.

Kvůli vyšetřování vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové, která psala o korupci a praní špinavých peněz v prominentních podnikatelských kruzích a o jejich vazbách na vysoké politiky, odstoupili tento týden dva ministři a dlouholetý šéf úřadu vlády Keith Schembri. Ten skončil i ve vazbě, než byl propuštěn na kauci.

Yorgen Fenech, podezřelý z objednání novinářčiny vraždy, Schembriho označil za jednoho ze zosnovatelů činu. Schembri obvinění odmítá, nepotvrdila ho zatím ani policie.

Jeden z odstoupivších ministrů, šéf resortu hospodářství Christian Cardona se do ministerského úřadu vrátil, oznámil dnes Muscat. I Cardona byl kvůli vraždě novinářky vyslýchán na policii.

Dnešní mimořádná schůzka vládních poslanců se konala den poté, co byl oficiálně obviněn z podílu na novinářčině vraždě prominentní maltský podnikatel Fenech. Obviněn je mimo jiné z organizování a financování skupiny, jež spáchala zločin, a ze spoluúčasti na vraždě. Z ní jsou už dva roky obviněni tři muži, jimž měl Fenech přes prostředníka zaplatit údajně 450.000 eur (11,5 milionu Kč).

Tuto částku zmínil podle místních médií při výsleších bývalý taxikář, lichvář a provozovatel ilegálních heren Melvin Theuma, který za slíbenou prezidentskou milost spolupracuje s vyšetřovateli a který si podle médií mobilem pořizoval i tajné nahrávky svých hovorů s Fenechem.

Server MaltaToday dnes zveřejnil fotografii, pořízenou asi v březnu 2017, na níž je usmívající se Theuma po boku tehdejšího šéfa úřadu vlády Schembriho v kanceláři úřadu vlády. Za nimi na poličce je fotka Schembriho s premiérem Muscatem ze začátkem roku 2013, kdy oba nastoupili do úřadu. Právě Theuma měl podle místních médii předat peníze za vraždu novinářky třem mužům, kteří bombový útok na Caruanaovou Galiziovou v jejím voze v říjnu 2017 provedli a kteří byli zatčeni už v prosinci téhož roku.

Související

Malta, ilustrační foto

Malta vyměnila premiéra. Novým šéfem vlády je Robert Abela

Novým maltským premiérem bude Robert Abela. Dvaačtyřicetiletý právník byl v noci na dnešek zvolen šéfem maltské vládní Labouristické strany, což mu automaticky zajišťuje funkci předsedy maltské vlády. Přísahu by měl složit pravděpodobně v pondělí, informovala dnes agentura DPA.
Daphne Caruanová Galiziová

Slováci nejsou jediní: Vražda novinářky možná odstartuje krizi v EU

Brzy to budou už dva roky, co na Slovensku došlo k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Se svobodnou žurnalistikou na tom ale není o moc líp ani středomořská Malta. Vražda místní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové má taktéž politické pozadí. S ní související rezignace maltského premiéra Josepha Muscata však bude mít mezinárodní dohru. Doplatí na ní i EU. Informoval o tom server Politico.eu.

Více souvisejících

Joseph Muscat malta Daphne Caruanová Galiziová (novinářka) Yorgen Fenech (kauza maltské novinářky)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 51 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy