Slováci nejsou jediní: Vražda novinářky možná odstartuje krizi v EU

Brzy to budou už dva roky, co na Slovensku došlo k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Se svobodnou žurnalistikou na tom ale není o moc líp ani středomořská Malta. Vražda místní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové má taktéž politické pozadí. S ní související rezignace maltského premiéra Josepha Muscata však bude mít mezinárodní dohru. Doplatí na ní i EU. Informoval o tom server Politico.eu.

V úterý se proto sešla skupina šesti europoslanců z výboru pro justici a vnitřní záležitosti s maltským premiérem a exposlancem Josephem Muscatem v jeho sídle Auberge de Castille ve Vallettě. Muscat svůj úřad zastává od roku 2013. Nyní se ale rozhodl opustit kvůli vážným obavám z ohrožení právního státu. "Nemůžeme s jistotou potvrdit, že mu můžeme věřit. Bohužel to není jenom o Maltě, nýbrž o celé EU. Veškerá spolupráce je založená na vzájemné dohodě," konstatovala nizozemská europoslankyně Sophie in 't Veldová. Přidali se k ní i další politici - zelený německý europoslanec Sven Giegold a maltská konzervativní europoslankyně Roberta Metsola.

O víkendu se Muscat nechal slyšet, že vedení Labouristické strany oficiálně opustí 12. ledna 2020. Do té doby bude mít jeho partaj čas si vybrat nového předsedu a tím pádem i premiéra. Na rozdíl od svého slovenského protějšku Roberta Fica se zcela stáhne z politiky. Celá kauza se nese paradoxně ve stejném duchu. Vyšetřování vraždy novinářky z roku 2017 totiž ukázalo napojení obviněného podnikatele na šéfa úřadu maltské vlády Keitha Schembriho. Ten měl být dokonce jejím objednatelem.

Kdyby se jednalo pouze o maltský problém, mohli bychom nad tím vším mávnout rukou. Proč by nás měla zajímat nějaká malá středomořská zemička počtem obyvatel srovnatelná s českým Brnem? Bohužel tomu tak není. EU je totiž dlouhodobě pod velkým tlakem, protože musí řešit ohrožování principů právního státu v Polsku a Maďarsku, a nyní jí do toho přibyla Malta. Nově zvolenou předsedkyni Evropské komise Urusulu von der Leyenovou tak čeká velmi těžká zkouška. 

"Ursula von der Leyenová bude mít jedinečnou příležitost ukázat, co v ní je!," konstatoval Giegold "Využije všech svých schopností a přispěje k posílení právního státu?," ptají se bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a první místopředseda Frans Timmermans. Giegold se kromě představitelů maltské vlády sešel také s pozůstalými rodinnými příslušníky zavražděné novinářky a maltským prezidentem Georgem Vellou. Potvrdil to maltský vládní kabinet ve svém prohlášení.

Jak to celé proběhlo?

Kontroverzní maltská novinářka a bloggerka Daphne Caruana Galiziová byla v roce 2017 zavražděná ve svém automobilu. Její smrt způsobil výbuch bomby. Vyšetřování koncem minulého měsíce nastartovalo obrat poté, co maltský premiér Joseph Muscat navrhl omilostnit člověka, který tvrdil, že zná vrahy, a je ochoten svědčit. Ten samý týden byl na jeho luxusní jachtě zadržen podnikatel Yorgen Fenech, který momentálně čelí obvinění z účasti ve zločinecké skupině a vraždy ve spolupachatelství. 

Po svém zatčení uvedl Fenech, že se na přípravě vraždy novinářky měli podílet někteří ministři maltské vlády. V souvislosti s tím pak došlo k pádu Muscatova kabinetu. Navzdory masovým demonstracím neváhal Muscat říct, že by byl nerad, kdyby vražda novinářky zastínila vše, co pro svou zemi ve své funkci udělal. Přestože vyjádřil pozůstalé rodině soustrast a projevil lítost, strhla se proti němu taková vlna nevole, že byl nakonec nucen odstoupit a spolu s ním i ministři, kteří jsou možnými spolupachateli.

Vzhledem k tomu, že Muscat aspiroval na funkci předsedy Evropské rady, v níž by vystřídal Donalda Tuska, vyvolala situace na Maltě velkou vlnu znepokojení u nejvyšších představitelů EU. Předmětem kritiky se stalo i jeho jednání se svými odpůrci. Maltská europoslankyně za Nacionalistickou stranu Roberta Metsola si například stěžovala na jeho arogantní odpověď na její dotaz, jak vůbec může s takovým morálním kreditem vést summit lídrů členských zemí. "Bavte se svojí věkovou skupinou a já se zase bude bavit se svou!," odpověděl jí Muscat.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU řekla, kdo zaostává v protiruských sankcích. Jde o dvě členské země

Řecko a Malta zaostávají za dalšími členskými zeměmi Evropské unie v uplatňování protiruských sankcí. S odkazem na zdroj a dokument z Evropské komise o tom dnes informovala agentura Reuters. Obě země nahlásily Bruselu, že zmrazily majetek ruských subjektů v hodnotě několika stovek tisíc eur, což je nejméně v celé sedmadvacítce. Atény i Valletta kritiku odmítají.
Malta

Malta jako první v Evropě odhlasovala legalizaci marihuany pro osobní účely

Maltský parlament dnes odhlasoval legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely. Pokud zákon podepíše prezident George Vella, bude povoleno na Maltě pěstovat až čtyři rostliny marihuany a držet až sedm gramů sušiny bez postihu, uvedla agentura Reuters. V tom případě by byla Malta první evropskou zemí, která by toto povolila. Zakázáno ale zůstává kouřit marihuanu na veřejnosti či před dětmi.

Více souvisejících

malta EU (Evropská unie) Joseph Muscat Daphne Caruanová Galiziová (novinářka)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy