Slováci nejsou jediní: Vražda novinářky možná odstartuje krizi v EU

Brzy to budou už dva roky, co na Slovensku došlo k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Se svobodnou žurnalistikou na tom ale není o moc líp ani středomořská Malta. Vražda místní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové má taktéž politické pozadí. S ní související rezignace maltského premiéra Josepha Muscata však bude mít mezinárodní dohru. Doplatí na ní i EU. Informoval o tom server Politico.eu.

V úterý se proto sešla skupina šesti europoslanců z výboru pro justici a vnitřní záležitosti s maltským premiérem a exposlancem Josephem Muscatem v jeho sídle Auberge de Castille ve Vallettě. Muscat svůj úřad zastává od roku 2013. Nyní se ale rozhodl opustit kvůli vážným obavám z ohrožení právního státu. "Nemůžeme s jistotou potvrdit, že mu můžeme věřit. Bohužel to není jenom o Maltě, nýbrž o celé EU. Veškerá spolupráce je založená na vzájemné dohodě," konstatovala nizozemská europoslankyně Sophie in 't Veldová. Přidali se k ní i další politici - zelený německý europoslanec Sven Giegold a maltská konzervativní europoslankyně Roberta Metsola.

O víkendu se Muscat nechal slyšet, že vedení Labouristické strany oficiálně opustí 12. ledna 2020. Do té doby bude mít jeho partaj čas si vybrat nového předsedu a tím pádem i premiéra. Na rozdíl od svého slovenského protějšku Roberta Fica se zcela stáhne z politiky. Celá kauza se nese paradoxně ve stejném duchu. Vyšetřování vraždy novinářky z roku 2017 totiž ukázalo napojení obviněného podnikatele na šéfa úřadu maltské vlády Keitha Schembriho. Ten měl být dokonce jejím objednatelem.

Kdyby se jednalo pouze o maltský problém, mohli bychom nad tím vším mávnout rukou. Proč by nás měla zajímat nějaká malá středomořská zemička počtem obyvatel srovnatelná s českým Brnem? Bohužel tomu tak není. EU je totiž dlouhodobě pod velkým tlakem, protože musí řešit ohrožování principů právního státu v Polsku a Maďarsku, a nyní jí do toho přibyla Malta. Nově zvolenou předsedkyni Evropské komise Urusulu von der Leyenovou tak čeká velmi těžká zkouška. 

"Ursula von der Leyenová bude mít jedinečnou příležitost ukázat, co v ní je!," konstatoval Giegold "Využije všech svých schopností a přispěje k posílení právního státu?," ptají se bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a první místopředseda Frans Timmermans. Giegold se kromě představitelů maltské vlády sešel také s pozůstalými rodinnými příslušníky zavražděné novinářky a maltským prezidentem Georgem Vellou. Potvrdil to maltský vládní kabinet ve svém prohlášení.

Jak to celé proběhlo?

Kontroverzní maltská novinářka a bloggerka Daphne Caruana Galiziová byla v roce 2017 zavražděná ve svém automobilu. Její smrt způsobil výbuch bomby. Vyšetřování koncem minulého měsíce nastartovalo obrat poté, co maltský premiér Joseph Muscat navrhl omilostnit člověka, který tvrdil, že zná vrahy, a je ochoten svědčit. Ten samý týden byl na jeho luxusní jachtě zadržen podnikatel Yorgen Fenech, který momentálně čelí obvinění z účasti ve zločinecké skupině a vraždy ve spolupachatelství. 

Po svém zatčení uvedl Fenech, že se na přípravě vraždy novinářky měli podílet někteří ministři maltské vlády. V souvislosti s tím pak došlo k pádu Muscatova kabinetu. Navzdory masovým demonstracím neváhal Muscat říct, že by byl nerad, kdyby vražda novinářky zastínila vše, co pro svou zemi ve své funkci udělal. Přestože vyjádřil pozůstalé rodině soustrast a projevil lítost, strhla se proti němu taková vlna nevole, že byl nakonec nucen odstoupit a spolu s ním i ministři, kteří jsou možnými spolupachateli.

Vzhledem k tomu, že Muscat aspiroval na funkci předsedy Evropské rady, v níž by vystřídal Donalda Tuska, vyvolala situace na Maltě velkou vlnu znepokojení u nejvyšších představitelů EU. Předmětem kritiky se stalo i jeho jednání se svými odpůrci. Maltská europoslankyně za Nacionalistickou stranu Roberta Metsola si například stěžovala na jeho arogantní odpověď na její dotaz, jak vůbec může s takovým morálním kreditem vést summit lídrů členských zemí. "Bavte se svojí věkovou skupinou a já se zase bude bavit se svou!," odpověděl jí Muscat.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU řekla, kdo zaostává v protiruských sankcích. Jde o dvě členské země

Řecko a Malta zaostávají za dalšími členskými zeměmi Evropské unie v uplatňování protiruských sankcí. S odkazem na zdroj a dokument z Evropské komise o tom dnes informovala agentura Reuters. Obě země nahlásily Bruselu, že zmrazily majetek ruských subjektů v hodnotě několika stovek tisíc eur, což je nejméně v celé sedmadvacítce. Atény i Valletta kritiku odmítají.
Malta

Malta jako první v Evropě odhlasovala legalizaci marihuany pro osobní účely

Maltský parlament dnes odhlasoval legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely. Pokud zákon podepíše prezident George Vella, bude povoleno na Maltě pěstovat až čtyři rostliny marihuany a držet až sedm gramů sušiny bez postihu, uvedla agentura Reuters. V tom případě by byla Malta první evropskou zemí, která by toto povolila. Zakázáno ale zůstává kouřit marihuanu na veřejnosti či před dětmi.

Více souvisejících

malta EU (Evropská unie) Joseph Muscat Daphne Caruanová Galiziová (novinářka)

Aktuálně se děje

včera

včera

Konvoj jednotek U.S. Army

Po vzoru Ruska? Americká armáda chystá vojenskou přehlídku, na Trumpovy narozeniny

Plánovaná oslava 250. výročí americké armády by se letos mohla proměnit v jednu z největších vojenských přehlídek v moderní historii Spojených států – a to právě na počest prezidentových 79. narozenin. Podle dokumentů získaných agenturou Associated Press se jedná o operaci zahrnující více než 6 600 vojáků, 150 vozidel, 50 vrtulníků, sedm armádních orchestrů a tisíce civilistů.

včera

Donald Trump

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026

Donald Trump představil návrh rozpočtu na fiskální rok 2026, takzvaný „skinny budget“, který počítá s výrazným omezením federálních výdajů. Podle Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) by mělo dojít k redukci nevojenských výdajů mimo povinné programy o 163 miliard dolarů, což představuje více než pětinu této kategorie.

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal

Na snímcích pořízených během středečního zasedání kabinetu Donalda Trumpa bylo odhaleno, že nejvyšší představitelé Bílého domu používají upravenou a méně bezpečnou verzi šifrované komunikační aplikace Signal. Jde o novou kontroverzi poté, co už minulý měsíc vyvolalo pozdvižení odhalení, že v obdobné skupinové konverzaci byly nechtěně sdíleny citlivé informace o vojenských operacích.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

včera

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

včera

včera

včera

1. května 2025 21:24

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

1. května 2025 20:58

1. května 2025 20:03

1. května 2025 18:27

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde

Uprostřed haly plné pískajících hraček, dronů a robotických aut říká Hu Tianqiang bez zaváhání: „O prodeje do Spojených států nestojíme.“ Jeho stánek se nachází ve městě Iwu na východě Číny, které je domovem největšího velkoobchodního trhu na světě – s více než 75 tisíci obchody a zákazníky ze všech koutů světa, píše server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy