Brzy to budou už dva roky, co na Slovensku došlo k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Se svobodnou žurnalistikou na tom ale není o moc líp ani středomořská Malta. Vražda místní novinářky Daphne Caruanaové Galiziové má taktéž politické pozadí. S ní související rezignace maltského premiéra Josepha Muscata však bude mít mezinárodní dohru. Doplatí na ní i EU. Informoval o tom server Politico.eu.
V úterý se proto sešla skupina šesti europoslanců z výboru pro justici a vnitřní záležitosti s maltským premiérem a exposlancem Josephem Muscatem v jeho sídle Auberge de Castille ve Vallettě. Muscat svůj úřad zastává od roku 2013. Nyní se ale rozhodl opustit kvůli vážným obavám z ohrožení právního státu. "Nemůžeme s jistotou potvrdit, že mu můžeme věřit. Bohužel to není jenom o Maltě, nýbrž o celé EU. Veškerá spolupráce je založená na vzájemné dohodě," konstatovala nizozemská europoslankyně Sophie in 't Veldová. Přidali se k ní i další politici - zelený německý europoslanec Sven Giegold a maltská konzervativní europoslankyně Roberta Metsola.
O víkendu se Muscat nechal slyšet, že vedení Labouristické strany oficiálně opustí 12. ledna 2020. Do té doby bude mít jeho partaj čas si vybrat nového předsedu a tím pádem i premiéra. Na rozdíl od svého slovenského protějšku Roberta Fica se zcela stáhne z politiky. Celá kauza se nese paradoxně ve stejném duchu. Vyšetřování vraždy novinářky z roku 2017 totiž ukázalo napojení obviněného podnikatele na šéfa úřadu maltské vlády Keitha Schembriho. Ten měl být dokonce jejím objednatelem.
Kdyby se jednalo pouze o maltský problém, mohli bychom nad tím vším mávnout rukou. Proč by nás měla zajímat nějaká malá středomořská zemička počtem obyvatel srovnatelná s českým Brnem? Bohužel tomu tak není. EU je totiž dlouhodobě pod velkým tlakem, protože musí řešit ohrožování principů právního státu v Polsku a Maďarsku, a nyní jí do toho přibyla Malta. Nově zvolenou předsedkyni Evropské komise Urusulu von der Leyenovou tak čeká velmi těžká zkouška.
"Ursula von der Leyenová bude mít jedinečnou příležitost ukázat, co v ní je!," konstatoval Giegold "Využije všech svých schopností a přispěje k posílení právního státu?," ptají se bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a první místopředseda Frans Timmermans. Giegold se kromě představitelů maltské vlády sešel také s pozůstalými rodinnými příslušníky zavražděné novinářky a maltským prezidentem Georgem Vellou. Potvrdil to maltský vládní kabinet ve svém prohlášení.
Jak to celé proběhlo?Kontroverzní maltská novinářka a bloggerka Daphne Caruana Galiziová byla v roce 2017 zavražděná ve svém automobilu. Její smrt způsobil výbuch bomby. Vyšetřování koncem minulého měsíce nastartovalo obrat poté, co maltský premiér Joseph Muscat navrhl omilostnit člověka, který tvrdil, že zná vrahy, a je ochoten svědčit. Ten samý týden byl na jeho luxusní jachtě zadržen podnikatel Yorgen Fenech, který momentálně čelí obvinění z účasti ve zločinecké skupině a vraždy ve spolupachatelství.
Po svém zatčení uvedl Fenech, že se na přípravě vraždy novinářky měli podílet někteří ministři maltské vlády. V souvislosti s tím pak došlo k pádu Muscatova kabinetu. Navzdory masovým demonstracím neváhal Muscat říct, že by byl nerad, kdyby vražda novinářky zastínila vše, co pro svou zemi ve své funkci udělal. Přestože vyjádřil pozůstalé rodině soustrast a projevil lítost, strhla se proti němu taková vlna nevole, že byl nakonec nucen odstoupit a spolu s ním i ministři, kteří jsou možnými spolupachateli.
Vzhledem k tomu, že Muscat aspiroval na funkci předsedy Evropské rady, v níž by vystřídal Donalda Tuska, vyvolala situace na Maltě velkou vlnu znepokojení u nejvyšších představitelů EU. Předmětem kritiky se stalo i jeho jednání se svými odpůrci. Maltská europoslankyně za Nacionalistickou stranu Roberta Metsola si například stěžovala na jeho arogantní odpověď na její dotaz, jak vůbec může s takovým morálním kreditem vést summit lídrů členských zemí. "Bavte se svojí věkovou skupinou a já se zase bude bavit se svou!," odpověděl jí Muscat.
Související
EU řekla, kdo zaostává v protiruských sankcích. Jde o dvě členské země
Malta jako první v Evropě odhlasovala legalizaci marihuany pro osobní účely
malta , EU (Evropská unie) , Joseph Muscat , Daphne Caruanová Galiziová (novinářka)
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
před 1 hodinou
Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin
před 2 hodinami
Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně
před 2 hodinami
12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky
před 3 hodinami
Čelí zneužívání i týrání. Na školách v USA umírají tisíce dětí původních obyvatel Ameriky
před 4 hodinami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 5 hodinami
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 6 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 7 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě