Merkelová nadále věří v dohodu mezi EU a Británií. Průlom ale slíbit nemůže

Německá kancléřka Angela Merkelová stále věří, že je možné dospět k dohodě mezi Evropskou unií a Británií, která by upravovala vztahy po konci brexitového přechodného období. Dnes to prohlásila před poslanci Spolkového sněmu, kterým zároveň řekla, že jim od čtvrtečního summitu unie nemůže slíbit průlom.

Angela Merkelová
doporučujeme

"Jednání stále neskončila," řekla Merkelová s tím, že plně důvěřuje předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Ta dnes bude dále jednat s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Ačkoli Merkelová v dosažení dohody stále věří, je podle kancléřky nutné se připravovat i na scénář, že EU s Británií ke kompromisu nedospějí. "Musí být zachována celistvost vnitřního trhu (EU)," uvedla.

Británie opustila unii v lednu a přechodné období, kdy se stále řídí stejnými pravidly jako v době svého členství, skončí poslední den letošního roku. Během přechodné doby chtěly obě strany domluvit podobu svých vztahů od počátku roku 2021. Pokud nenajdou shodu v nejbližších dnech, aby případnou úmluvu mohly do konce roku projednat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 15:40 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Polsko začalo očkovat. Hlásí se i Češi, termíny docházejí

22.01.2021 14:21 Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti…

Slovensko nebude usilovat o zastavení přesunu práce do Indie

22.01.2021 13:07 Slovensko nebude usilovat o to, aby zvrátilo rozhodnutí nadnárodních firem o propouštění…

Počet úmrtí v EU se během druhé vlny zvýšil. V říjnu bylo nejhorší Česko

22.01.2021 12:45 Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama