Ministři zahraničí Rakouska, České republiky a Slovenska dnes ve videohovoru zdůraznili nutnost pokračovat v přibližování západního Balkánu Evropské unii. Šéfové diplomacií tří zemí tvořících takzvaný slavkovský formát rovněž zopakovali svou podporu takzvanému zelenému pasu, který má lidem očkovaným proti covidu-19 umožnit volný pohyb a zpřístupnění veřejných míst. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v té souvislosti zdůraznil, že nesmí být diskriminováni lidé, kteří se očkovat nestihnou nebo očkováni být nemohou.
Podle agentury APA se videohovoru kromě rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga a jeho kolegů z Česka Tomáše Petříčka a Slovenska Ivana Korčoka zúčastnil i jejich portugalský kolega Augusto Santos Silva, jehož země nyní sedmadvacítce předsedá.
"Shodli jsme se na tom, že rok 2021 nesmí být opět promarněným rokem pro přibližování západního Balkánu Evropské unii," řekl po jednání podle rakouského ministerstva zahraničí šéf resortu Schallenberg.
Rakouský ministr zahraničí opět žádal rychlý začátek dohodnutých přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií. Podle Schallenberga jsou tyto rozhovory "rozhodující pro důvěryhodnost EU".
Schallenberg také zdůraznil, že kromě toho nesmí EU zanedbávat ani země východního sousedství, což je nutné pro prosperující a bezpečnou Evropu.
Tématem rozhovoru byl podle APA také chystaný evropský očkovací certifikát. Všichni čtyři ministři zahraničí podporují myšlenku digitálního "zeleného pasu", jak ho chce v polovině měsíce představit Evropská komise, uvedlo rakouské ministerstvo po jednání, které se uskutečnilo z rakouské iniciativy.
"Ideální by bylo najít řešení již pro tuto turistickou sezonu, jestli to ovšem dovolí proočkovanost," uvedl Petříček ke "covidpasům" po jednání na twitteru. "Pro ČR zůstává důležité, aby nebyli diskriminováni lidé, kteří se očkovat nestihnou nebo očkováni být nemohou. Dokázal bych si představit, že by v covidpasu měli údaje o provedených negativních testech," dodal Petříček, čímž potvrdil svůj názor vyslovený už v úterý.
Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Slovinska podpořili projekt evropských vakcinačních pasů už na jednání šéfů diplomacií těchto států ve středoevropském formátu C5 ve slovinském vládním zařízení Brdo pri Kranju 1. března.
Projekt vakcinačních pasů podporují mnohé středoevropské země a země jižní Evropy. Některé státy jako například Německo a Francie však mají výhrady.
Trojice ministrů zahraničí ze slavkovské skupiny zdůraznila i potenciál pro těsnou regionální spolupráci při hledání řešení koronavirové krize.
Rakousko, Česká republika a Slovensko vytvořily slavkovskou skupinu na konci roku 2015 v moravském Slavkově. Cílem setkávání v tomto formátu je prohloubení spolupráce mezi těmito třemi zeměmi. Rakousko od loňského července skupině na rok předsedá.
Související
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
očkování , Tomáš Petříček , cestování , Česká republika
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Česko bude mít další národní park, rozhodla vláda. Řešila i výpadek dodávek ropy
před 51 minutami
Svatá Barbora a tradice adventního času
před 1 hodinou
Policie našla u rodičky obviněné z vraždy další mrtvé dítě
Aktualizováno před 2 hodinami
Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení
před 2 hodinami
EU není připravená na obchodní válku s USA. Macron varoval před bolestivou prohrou
před 3 hodinami
Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde
před 3 hodinami
Jižní Korea se zmítá v politické krizi. Jun Sok-jol otevřel stanným právem bolestivé rány
před 4 hodinami
V Česku se poprvé objevil domácí případ onemocnění difylobotriózou
před 5 hodinami
Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je
před 6 hodinami
NATO odradí Putina od celoevropské války. K ústupkům ho ale nedonutí ani Trump, míní expert
před 7 hodinami
Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby
před 8 hodinami
Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije
před 9 hodinami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 10 hodinami
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 11 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 12 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 13 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.
Zdroj: Libor Novák