Nápor na hranice. Kolik uprchlíků se letos pokusilo dostat do EU? Nová čísla

Počet migrantů, kteří se ilegálně pokoušeli dostat na území Evropské unie, v listopadu proti předchozímu měsíci klesl o čtvrtinu na 14.400. Ve své pravidelné zprávě to uvedla Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex).

Celkem bylo na hranicích EU od začátku roku do konce listopadu zadrženo téměř 124.600 lidí, což je o deset procent méně než v tom samém období loni.

Počet běženců, kteří bez potřebných dokladů chtěli do Evropské unie přijít cestou vedoucí přes východní Středomoří, se v listopadu proti říjnu hlavně vlivem špatného počasí snížil o pětinu. Nicméně policisté působící na této migrační trase zadrželi od ledna do konce listopadu přes 74.100 lidí, což je o 42 procent více než loni. V asi třetině případů šlo o občany Afghánistánu, ve čtvrtině o Syřany.

In November, the number of irregular migrants crossing Europe’s main migratory routes fell by a quarter to 14 400. The total for the first 11 months was 10% lower at 124 600.We're on track for 2019 to see the lowest number since 2013 https://t.co/xaLYlIrpGk pic.twitter.com/fEmgO1MGM9

— Frontex (@Frontex) December 12, 2019

V západním Středomoří klesl počet ilegálních přechodů hranic v listopadu o 80 procent na 950 a od začátku roku přibližně o polovinu. Na této migrační trase bylo zadrženo 28 procent Maročanů, druhou nejpočetnější skupinou byli Alžířané.

O 46 procent ubylo v listopadu v porovnání s předchozím měsícem běženců, kteří směřovali ilegálně do EU přes centrální Středomoří. V meziročním srovnání jde o pokles o 43 procent.

Západobalkánskou migrační trasou přišlo v listopadu 1900 migrantů, zatímco v říjnu 500. Od začátku roku do konce minulého měsíce to pak bylo více než 10.600 lidí bez dokladů pro vstup do EU, což je proti loňsku dvojnásobek. Téměř polovinu z nich tvořili občané Afghánistánu.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

uprchlíci EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy