Návštěva polského premiéra v Smolensku se odkládá, na vině je prý Rusko

Návštěva polské delegace v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým ve Smolensku, plánovaná na 10. dubna, se uskuteční později. Oznámil to dnes v polské televizi šéf úřadu polské vlády Michal Dworczyk. Odklad podle agentury PAP vysvětlil tím, že Rusko neposkytlo jednoznačnou odpověď ohledně logistického zajištění cesty.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ještě ve čtvrtek podle agentury TASS uvedla, že Moskva spolu s Varšavou připravuje návštěvu polské delegace v čele s premiérem Morawieckým ve Smolensku "se zřetelem na epidemii koronaviru".

Morawiecki měl - podle polských médií nejspíše spolu s předsedou vládní strany Jaroslawem Kaczyńským - na místě uctít památku polských důstojníků, postřílených před 80 lety v sovětském zajetí, jakož i památku obětí letecké katastrofy, při které před deseti lety u Smolenska zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

"V noci na dnešek padlo rozhodnutí přeložit datum návštěvy, která se měla konat 10. dubna ve Smolensku," řekl Dworczyk. Zdůraznil, že o návštěvě se s Rusy jednalo od počátku února, ale ruští představitelé dosud neposkytli jednoznačnou odpověď ohledně logistického zajištění návštěvy.

To podle Dworczyka "znemožnilo uskutečnit tuto návštěvu v souladu s platnými bezpečnostními procedurami". Na místě už byla i skupina, která měla návštěvu připravit, ale ani sedm dnů před odletem nebyla ruská strana s to písemně potvrdit svá ústní ujištění, dodal šéf úřadu polské vlády.

Příčiny katastrofy, při které zahynul před deseti lety prezident Kaczyński, jsou v Polsku předmětem politických polemik. Konzervativci ze strany Kaczyńského bratra Jaroslawa obviňují předchozí liberální vládu Donalda Tuska z nedbalosti při přípravě prezidentovy návštěvy a z nedostatečného objasnění katastrofy. Někteří konzervativci tvrdí, že šlo o atentát, ale tato hypotéza nebyla nikdy potvrzena, připomněla agentura AFP. Dodala, že Rusko stále odmítá vrátit Polsku vrak vládního letadla s argumentem, že vyšetřování ještě neskončilo, což přispívá ke spikleneckým teoriím.

Související

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.
Mateusz Morawiecki

Duda jmenoval Mateusze Morawieckého předsedou vlády. Šanci na důvěru ale nemá

Nová vláda Mateusze Morawieckého složila v pondělí přísahu v Prezidentském paláci. Prezident Andrzej Duda vyjádřil radost nad "obrovským zastoupením žen" ve vládě, což ho potěšilo. Při rozhovoru o představených výzvách dle serveru Polsat News uvedl, že v polském energetickém sektoru začíná nová éra, a to éra jaderné energie. 

Více souvisejících

Mateusz Morawiecki Polsko Rusko Lech Kaczyński

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy