Návštěva polského premiéra v Smolensku se odkládá, na vině je prý Rusko

Návštěva polské delegace v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým ve Smolensku, plánovaná na 10. dubna, se uskuteční později. Oznámil to dnes v polské televizi šéf úřadu polské vlády Michal Dworczyk. Odklad podle agentury PAP vysvětlil tím, že Rusko neposkytlo jednoznačnou odpověď ohledně logistického zajištění cesty.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ještě ve čtvrtek podle agentury TASS uvedla, že Moskva spolu s Varšavou připravuje návštěvu polské delegace v čele s premiérem Morawieckým ve Smolensku "se zřetelem na epidemii koronaviru".

Morawiecki měl - podle polských médií nejspíše spolu s předsedou vládní strany Jaroslawem Kaczyńským - na místě uctít památku polských důstojníků, postřílených před 80 lety v sovětském zajetí, jakož i památku obětí letecké katastrofy, při které před deseti lety u Smolenska zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí.

"V noci na dnešek padlo rozhodnutí přeložit datum návštěvy, která se měla konat 10. dubna ve Smolensku," řekl Dworczyk. Zdůraznil, že o návštěvě se s Rusy jednalo od počátku února, ale ruští představitelé dosud neposkytli jednoznačnou odpověď ohledně logistického zajištění návštěvy.

To podle Dworczyka "znemožnilo uskutečnit tuto návštěvu v souladu s platnými bezpečnostními procedurami". Na místě už byla i skupina, která měla návštěvu připravit, ale ani sedm dnů před odletem nebyla ruská strana s to písemně potvrdit svá ústní ujištění, dodal šéf úřadu polské vlády.

Příčiny katastrofy, při které zahynul před deseti lety prezident Kaczyński, jsou v Polsku předmětem politických polemik. Konzervativci ze strany Kaczyńského bratra Jaroslawa obviňují předchozí liberální vládu Donalda Tuska z nedbalosti při přípravě prezidentovy návštěvy a z nedostatečného objasnění katastrofy. Někteří konzervativci tvrdí, že šlo o atentát, ale tato hypotéza nebyla nikdy potvrzena, připomněla agentura AFP. Dodala, že Rusko stále odmítá vrátit Polsku vrak vládního letadla s argumentem, že vyšetřování ještě neskončilo, což přispívá ke spikleneckým teoriím.

Související

Více souvisejících

Mateusz Morawiecki Polsko Rusko Lech Kaczyński

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy