Nelegální migrace na balkánské trase vzrostla od ledna o 170 procent

Počet migrantů, kteří od ledna do září vstoupili nelegálním způsobem do zemí Evropské unie po takzvané balkánské trase, se meziročně zvýšil o 170 procent. Uvedla to dnes unijní pohraniční agentura Frontex. Za zmíněné období je to mezi hlavními migračními trasami do EU nejvyšší nárůst.

V prvních devíti měsících letošního roku bylo na vnější hranici EU zadrženo 228.000 migrantů bez povolení, což bylo nejvíce za toto období od roku 2016.

Počet migrantů, kteří vstoupili do EU nelegálně, se od ledna do konce září zvýšil meziročně o 70 procent. Nejvyšší nárůst vykazuje právě balkánská trasa a pak státy východního Středomoří, kde se počty zvýšily o 118 procent.

Trasa přes západní Balkán se také stala nejrušnější s 106.000 zadrženými migranty v prvních třech kvartálech. Následuje pak střední Středomoří se 65.600 zadrženými migranty. I tato trasa hlásí meziroční nárůst, a to o 42 procent. V případě balkánské trasy jsou ale vysoká čísla vysvětlitelná i opakovanými pokusy o přechod hranice, píše ve zprávě Frontex.

"Trasa přes západní Balkán je i nadále nejrušnější migrační cestou do EU s 19.160 zadrženými migranty v září, což je dvakrát tolik než před rokem," uvedl Frontex. Celkově bylo v září zadrženo na vnější hranici EU zhruba 33.400 migrantů bez příslušných povolení.

Situace na balkánské migrační trase znepokojuje země ve střední Evropě. O nelegální migraci jednali na začátku tohoto měsíce rakouský kancléř Karl Nehammer, maďarský premiér Viktor Orbán a srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbsko, odkud se mnoho migrantů snaží překročit hranici do EU, slíbilo zpřísnění své vízové politiky.

Kvůli rostoucímu počtu zadržených migrantů obnovila Česká republika na konci září kontroly na hranici se Slovenskem. Ze stejného důvodu zaznívají v Německu výzvy k obnovení kontrol na hranici s ČR. Podle českého ministra vnitra Víta Rakušana je o situaci nutné jednat také s Tureckem, které má na svém území velký počet uprchlíků ze Sýrie i jiných zemí, kteří se chtějí dostat do EU.

Související

Více souvisejících

migrace uprchlíci Frontex

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy