Německá vláda s Mnichovem se přou o placení účtů za červnový summit G7

Červnový summit skupiny světových ekonomik G7 v bavorském alpském zámku Elmau demonstroval podle hostitelského Německa jednotu Západu, na vnitroněmecké scéně ale o jednotě hovořit nelze, alespoň pokud jde o placení účtů za organizaci. Pořádání vrcholné schůzky stálo německý rozpočet nejméně 113,5 milionu eur (2,8 miliardy Kč), jenže Bavorsko již předem ohlásilo své náklady ve výši 188 milionů eur (4,6 miliardy Kč), které by chtělo dostat proplacené.

To, že spor o peníze bude nevyhnutelný, naznačila už tisková konference bavorského premiéra Markuse Södera po odjezdu státníků z Elmau. "Bavorsko ukázalo, že summity umí," řekl Söder. Jedním dechem ale dodal, že teď je ale čas s jejich hoštěním přestat, přinejmenším pro dohlednou budoucnost.

Na zámku Elmau s působivým výhledem na horské štíty bavorských Alp jednali šéfové států a vlád zemí G7 nejen letos, ale také v roce 2015. Další pořadatelství summitu této skupiny na Německo připadne v roce 2029. A Söder již řekl, že místo tradičních bavorských horských ostrostřelců a krojů by zahraniční hosté příště rádi viděli třeba námořnický či hornický folklor. Jasně tak poukázal na to, že spolková vláda by měla dějiště vrcholné schůzky hledat spíše na severu Německa.

Organizace summitu s sebou totiž nese značná omezení pro místní obyvatele, riziko řádění radikálních odpůrců globalizace a také nemalé finanční náklady. Spolkové ministerstvo financí na žádost postkomunistické Levice uvedlo, že spolkovou vládu summit a předsednictví G7 stálo nejméně 113,5 milionu eur. Levice tuto částku označila za obrovské peníze, které posloužily kancléři Olafu Scholzovi k osobní propagaci.

Jen Spolkový tiskový úřad vyčlenil na summit 30 milionů eur (731,4 milionu Kč), ze kterých zhruba dvě třetiny připadly pořadatelské agentuře, další peníze stály pronájem tiskového střediska, tlumočení či dodržování hygienických pravidel kvůli dosud neskončené pandemii nemoci covid-19.

Jádrem sporu se ale stává položka s asi 50 miliony eur (1,2 miliardy Kč) na paušální náklady. A právě z ní by měly Bavorsko a také ostatní německé regiony, které s organizací pomáhaly, příspěvek za summit dostat. Suma pro paušální náklady je ale výrazně nižší než 188 milionů eur, se kterou počítalo jen Bavorsko.

Bavorsko uvádí, že kvůli zajištění bezpečnosti organizovalo 18.000 policistů, postavilo 16 kilometrů plotů, zapečetilo desítky tisíc kanalizačních poklopů a uzavřelo vzdušný provoz v okolí zámku. V městě Garmisch-Partenkirchen nedaleko Elmau navíc vznikly z 260 obytných kontejnerů policejní a justiční středisko s nepřetržitým provozem a také přistávací plocha pro vrtulníky, která byla jen kvůli summitu dočasně vyasfaltována.

Ke sporu o peníze Söder před několika dny řekl, že spolková vláda chce Bavorsku proplatit jen asi čtvrtinu nákladů, což označil za neférové. Kolik peněz Bavorsko skutečně dostane, jasné ještě není, protože podle spolkového ministerstva financí se o věci dál vyjednává. Jisté ale je, že to nebude stoprocentní pokrytí nákladů, jak se z bavorské vlády ozývá.

Plnou náhradu ovšem Bavorsko za summit nedostalo ani v roce 2015, kdy Křesťansko-sociální unie (CSU) nynějšího bavorského premiéra Södera byla spolu se sesterskou Křesťanskodemokratickou unie (CDU) hlavním německým vládním uskupením. Tehdy Bavorsko vyčíslilo svůj účet za summit G7 na 133 milionů eur (3,2 miliardy Kč), ale od spolkové vlády dostalo paušálně 40 milionů eur (976 milionů Kč).

Související

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

Více souvisejících

Markus Söder G7 Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy