Německé ekonomice hrozí infarkt, tvrdí Söder. Zásobovaní plynem prý není zajištěno

Německo nemá podle bavorského premiéra Markuse Södera zajištěné zásobování plynem; zemský ministerský předseda varoval, že největší ekonomice EU hrozí infarkt. Jeho protějšek z Bádensko-Württemberska Winfried Kretschmann během debaty uspořádané listem Süddeutsche Zeitung řekl, že situace je dramatická a případné odstavení některých podniků od dodávek plynu může mít dopad na dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu.

Bavorsko a Bádensko-Württembersko přitom patří k motorům německého hospodářství. Německý ministr hospodářství Robert Habeck dnes dal najevo, že se obává úplného přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1, kterým proudí plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře.

"Momentálně si myslím, že zásobování plynem není zajištěné," cituje agentura DPA Södera, šéfa Křesťanskosociální unie (CSU). "Je to mnohem horší, než si většina lidí myslí," dodal. Části lidem se kvůli energetické krizi podle něho znovu dramaticky změní život. V této souvislosti varoval před "explozivním" nárůstem cen energií a propadem životní úrovně střední třídy. Zároveň ekonomice hrozí ""infarkt", uvedl tento konzervativní politik. Vysvětlil, že každé firmě, která by byla odstavena od dodávek plynu, hrozí zásadní ekonomické problémy, které stát nebude schopen kompenzovat. Už nyní Německo sklouzává po "obrovské spirále dluhů", uvedl.

Šéf bádensko-württemberské vlády Kretschmann (Zelení) řekl, že nechce věci zbytečně dramatizovat, situaci je ale třeba popsat realisticky. "A je to samozřejmě drama," prohlásil. Nesmí se podle něho stát, aby v případě narušení dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu najednou "padly" miliony pracovních míst.

Podle spolkového ministra hospodářství Habecka (Zelení) hrozí "blokáda celého plynovodu Nord Stream 1" od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce. Habeck rovněž varoval, že takový vývoj by mohl způsobit velké komplikace v zásobování plynem v zimních měsících. Dodal nicméně, že na léto má Německo dodávky plynu zabezpečené.

Söder a Kretschmann vyzvali spolkovou vládu, aby vytvořila jasná pravidla pro postup v případě nedostatku plynu. Chtějí, aby určila, kterým průmyslovým odvětvím budou dodávky zachovány a kterým ne.

Zatímco Kretschmann jako jeden z možných léků na hrozící energetickou krizi vidí snížení povolené rychlosti na dálnici na nejméně dva roky, byl by Söder pro odklad odstavení německých jaderných elektráren. Německo chce přitom od výroby energie z jádra upustit už s koncem letošního roku.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom tento měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, což zdůvodňuje zpožděním při opravě zařízení firmy Siemens Energy. Habeck ale toto omezení dodávek už dříve označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu. V Německu nyní platí stav výstrahy, což je druhý ze tří varovných stupňů krizového plánu pro dodávky plynu.

Související

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

Více souvisejících

Markus Söder Německo plyn

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 49 minutami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy