Německo pokládá kouření za největší zdravotní hrozbu, ve výroční zprávě zmiňuje i Česko

Kouření je největší zdravotní hrozba současné doby, ročně na následky užívání tabáku umírá 127.000 lidí. Dnes to na tiskové konferenci prohlásila zmocněnkyně německé vlády pro drogové otázky Daniela Ludwigová. Přislíbila, že se v budoucnu více zaměří na téma odvykání závislosti na tabáku.

"Každý rok i bez koronaviru zemře na následky užívání tabáku 127.000," řekla Ludwigová, která dnes představila výroční zprávu o situaci v zemi. "Kouření je v dnešní době tím největším zdravotním rizikem, kterému lze předejít," uvedla.

Škodlivost kouření podle Ludwigové jasně dokazují vědecké studie, které navíc varují, že kuřákům hrozí až dvojnásobní riziko těžkého průběhu nemoci covid-19 než nekuřákům.

Mehr dazu im Jahresbericht: https://t.co/vnwjy4qkNk pic.twitter.com/d1ElKQwvs1

— Daniela Ludwig (@DaniLudwigMdB) November 26, 2020

Německý parlament letos schválil zákon, kterým se od ledna 2022 na veřejnosti zakáže reklama na tradiční tabákové výrobky. Od ledna 2023 se tento zákaz rozšíří i na produkty na bázi zahřívaného tabáku, o další rok později se omezení bude vztahovat i na elektronické cigarety. Výjimka na venkovní reklamu se bude týkat jen vnějších ploch obchodů s tabákem. Již od ledna 2021 nebude smět být reklama na cigarety a tabákové výrobky v kinech před filmy, které jsou zaměřeny i pro diváky mladší 18 let.

Za další velký problém považuje Ludwigová rostoucí čas, které děti a mládež v Německu tráví u počítačů, tabletů a mobilů. Již během jarní karantény kvůli pandemii se podle zmocněnkyně uchylovala mládež o 70 procent častěji do digitálního světa a k sociálním sítím.

Stejně jako jiné evropské země se Německo potýká i s nelegálními drogami. V případě pervitinu, nazývaný v Německu crystal meth, bylo pašování v minulých letech nejvíce spojováno s Českou republikou, kde se látka ve velkém připravovala. S tím souviselo i největší rozšíření drogy v Sasku a Bavorsku, které s Českem sousedí, a poté v Česku blízkých regionech jako Durynsko, Sasko-Anhaltsko a Braniborsko s Berlínem.

"To se v posledním roce či dvou od základů změnilo. Nejvíce pervitinu, který byl v Německu zabaven, pocházelo z Nizozemska," uvádí zpráva. V roce 2019 skončilo v rukách německé policie přes 211 kilogramů pervitinu, o rok dříve to bylo 129 kilogramů. Podíl pervitinu vyrobeného v Česku a Nizozemsku zpráva zmocněnkyně neupřesňuje.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Téměř čtvrtina Čechů je závislá na tabáku, alkohol často pije 16 procent lidí

V populaci České republiky bylo v roce 2022 celkem 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Významně přibývá uživatelů elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Zejména mladí od 15 let častěji sahají po alternativách, aniž by před tím kouřili klasické cigarety. Co se týká alkoholu, v mezinárodním měřítku zůstává Česká republika mezi zeměmi s velmi vysokou spotřebou. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten vyhlašuje Světová zdravotnická organizace  již od roku 1987 a připadá na 31. května. Vyplývá to z tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu.

Více souvisejících

Kouření Drogy zdraví Německo Česká republika Nizozemí

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 47 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy