Německu zoufale chybí kryty. Stávající pojmou jen půl milionu lidí

Německo se po pádu Sovětského svazu a konci studené války rozhodlo zrušit veřejné kryty, nyní ale kvůli ruské invazi na Ukrajinu postoj přehodnocuje. Formálně má 83milionové Německo v bunkrech místo pro necelých 500.000 lidí, země proto v ochraně civilistů spoléhá především na stanice metra, podzemní parkoviště či sklepení.

"V důsledku mírové dividendy z 90. let po konci studené války se nepokračovalo v koncepci výstavby veřejných krytů," řekla ČTK mluvčí německého ministerstva vnitra. Zlomem v civilní ochraně pak byl rok 2007. "Po společném rozhodnutí spolkové vlády a spolkových zemí byla v roce 2007 funkční údržba krytů zastavena," dodala. Civilní kryty v Německu, které byly v soukromém vlastnictví či majetku obcí, tak rychle našly novou funkci a ze systémů ochrany obyvatel byly vyřazeny. Další rušení krytů ministryně vnitra Nancy Faeserová kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastavila.

Nynější vpád ruské armády na Ukrajinu, který nařídil šéf Kremlu Vladimir Putin, Německo šokoval a zastihl ho nepřipravené. Berlín, který dlouhá desetiletí sázel na úzkou spolupráci s Moskvou, musel zásadně přehodnotit svou východní a bezpečnostní politiku. Vláda kancléře Olafa Scholze se rozhodla dodávat zbraně napadené Ukrajině, výrazně navýšit výdaje na obranu a také se věnovat otázce ochrany civilistů během války. Toto téma se stalo aktuální i kvůli tomu, že z Ruska se ozývají výhrůžky jadernými zbraněmi.

Pod tlakem válečných hrozeb vláda společně s regiony spustila revizi dosud existujících krytů. "Z původních 2000 veřejných krytů zůstalo do současnosti 599 zařízení, která jsou formálně určena k civilní ochraně," vysvětlil ČTK Thorsten Grützner ze Spolkové agentury pro nemovitosti (BIMA). Doplnil, že u dalších bývalých krytů již nelze předpokládat jejich ochranné využití, protože jejich údržba byla před lety ukončena.

Téma krytů se dostalo i na půdu Spolkového sněmu, kterému ministerstvo vnitra sdělilo, že 599 veřejných krytů nabízí ochranu jen pro 487.598 lidí. Funkční kryty se navíc nacházejí jen v jižní části Německa, především v Bádensku-Württembersku a Bavorsku, kde je 220, respektive 156 takových objektů. V Braniborsku, Meklenbursku-Předním Pomořansku, Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, tedy na území někdejší Německé demokratické republiky (NDR), není kryt civilní ochrany vůbec žádný.

Kvůli nedostupnosti či neexistenci veřejných krytů tak Německo spoléhá na podzemní stavby, kam by se obyvatelstvo v případě útoku mohlo uchýlit. Podle Grütznera má Německo po celém území řadu objektů s pevnou stavební konstrukcí, o které se může civilní ochrana opřít. "Tyto objekty mohou za určitých podmínek nabídnout významnou ochranu před válečnými zbraněmi," řekl. "Jedná se především o stanice metra, podzemní garáže a také sklepení," uvedl.

Díky tomu, že tyto stavby jsou pod povrchem země, jsou k možné civilní ochraně předurčené. "Poskytují dobrou základní ochranu před tlakovou vlnou, proti vyvrženým a padajícím troskám a úlomkům a za určitých podmínek i proti radioaktivnímu záření," řekl Grützner. Poznamenal, že účinek takové ochrany se zvyšuje tím, čím pevnější stavební materiál byl použit a čím tlustší vrstva zeminy je nad podzemními objekty.

"Významnou ochranu proti válečným útokům mohou ale v případě nouze poskytnout i nadzemní schodiště či nadzemní místnosti bez oken a prosklení," dodal.

To, jak přesně bude Německo v ochraně civilistů postupovat, rozhodne vláda s regiony až po revizi krytů, která ještě neskončila. Vládní Zelení ale již nyní hovoří o potřebě reformy celého systému civilní ochrany, jehož pevnou součástí by vedle oficiálních krytů byly i stanice metra, garáže, sklepy a další podzemní objekty.

Zelení také chtějí, aby Německo mělo dostatečné kapacity pro nouzové ubytování obyvatel a jejich zásobování nejen potravinami, ale také zdravotnickým materiálem či technikou. Mezi návrhy je i vybudování dalších nouzových studní, aby lidé měli přístup k pitné vodě. "Putinova útočná válka na Ukrajině nám děsivým způsobem ukázala, že dosavadní mírového uspořádání Evropy již neplatí," zdůvodnil potřebu reformy civilní ochrany spolupředseda Zelených Omid Nouripour.

Související

Německá policie, ilustrační fotografie.

Německá policie řeší vraždu na pouti v Münsteru, akce skončila předčasně

Pouť v západoněmeckém Münsteru musela být ukončena o den dříve, v sobotu večer tam byl ubodán jednatřicetiletý muž. Státní zastupitelství a policie sdělily, že podezřelý patrně pobodal svou oběť nožem při hádce na kolotoči. Oběť svým zraněním podlehla navzdory oživovacím pokusům ještě na místě. Po pachateli policie vyhlásila pátrání, informoval zpravodajský magazín Der Spiegel.
Petr Pavel

Pavel příští týden pojede do Berlína, sejde se s kancléřem Scholzem

Českého prezidenta Petra Pavla během jeho návštěvy Berlína přijme příští týden v úterý německý kancléř Olaf Scholz. Novinářům to dnes řekl mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit. Pavel si Německo zvolil po Slovensku a Polsku jako třetí zemi, kterou po nástupu do funkce navštíví.

Více souvisejících

Německo Protiatomové kryty

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 38 minutami

Ilustrační fotografie.

Australská policie poprvé obvinila veterána z vraždy spáchané v Afghánistánu

Australská policie dnes obvinila prvního válečného veterána z toho, že se při nasazení v Afghánistánu dopustil vraždy. Informuje o tom agentura AP. Jde o následek vyšetřování, které před třemi lety dospělo k závěru, že 19 příslušníků australských speciálních sil může být trestně stíháno kvůli nezákonnému postupu za války v Afghánistánu.

před 40 minutami

Antonín Novotný, třetí komunistický prezident

Antonín Novotný se chopil moci před 70 lety. Neváhal potlačovat oponenty, diktaturu KSČ ale proměnil

Před sedmdesáti lety, 20. března 1953, členové nejužšího vedení KSČ rozhodli, že výkonem do té doby neexistující funkce stranického prvního tajemníka bude po smrti Klementa Gottwalda pověřen do té doby nepříliš výrazný Antonín Novotný. Patrně netušili, že se rychle a nadlouho stane dominantní postavou mocenské hierarchie státně-socialistického Československa. Jaká byla životní dráha muže, který pevně držel pomyslné otěže diktatury KSČ téměř patnáct let a v tomto směru jej předčil pouze hlavní představitel normalizačního bezčasí Gustáv Husák?    

před 47 minutami

Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Aktualizováno před 49 minutami

Ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda hlásí odražení téměř sedmi desítek útoků na východě země

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. 

před 1 hodinou

Pavel Blažek

Blažek potvrdil, že Zeman ve dvou případech chtěl abolici pro spolupracovníky

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která může zabránit trestnímu stíhání, pro pracovníky Hradu. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy to potvrdil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zeman přitom v minulosti v médiích popřel, že by Fialu o abolici požádal. 

Aktualizováno před 1 hodinou

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily výrobu v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl také zastaven vývoz vozidel do Ruska.

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize

Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao, jehož anglický překlad zveřejnil Kreml. Rusko-čínské vztahy jsou na nejvyšší úrovni v historii, vyjadřuje v textu své další přesvědčení Putin, který se má dnes v Moskvě sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten své postoje dal zase najevo v článku publikovaném ruským listem Rossijskaja gazeta.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching přicestuje do Moskvy na jednání s Putinem

Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.

Aktualizováno před 4 hodinami

Kim Čong-un, z dokumentu NG

Kim Čong-un vyzval KLDR, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. S odvoláním na severokorejskou agenturu KCNA to uvedla agentura Reuters, podle níž Pchjongjang v neděli odpalem balistické rakety simuloval taktický jaderný útok. Podle agentury AP šlo o simulaci útoku na Jižní Koreu.

před 4 hodinami

před 9 hodinami

Západ slunce, ilustrační fotografie

Dnes nastane jarní rovnodennost, začíná tak astronomické jaro

Dnes začíná astronomické jaro. Zhruba ve 22:30 stane střed slunečního kotouče přesně nad zemským rovníkem a nastane jarní rovnodennost. Noc a den budou tedy přibližně stejně dlouhé. Až do červnového letního slunovratu se pak bude den prodlužovat. 

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Milo Djukanović

Černá Hora zřejmě v prvním kole prezidenta nezvolila, vyhrál Djukanović

Obhajující prezident Milo Djukanović vyhrál dnešní první kolo voleb v Černé Hoře, ovšem nezískal nadpoloviční většinu hlasů. Volby tak rozhodne až druhé kolo, vyplývá z neoficiálních údajů, na které se odvolává agentura Reuters a černohorská média. Do rozhodující fáze voleb kromě Djukanoviče zřejmě postupuje ekonom a další prozápadní politik Jakov Milatović. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Tragédie v Bratislavě. Muž a žena skočili z okna, v bytě se pak našlo mrtvé dítě

Na bratislavském sídlišti Petržalka dnes s odstupem několika hodin přišli o život po pádu z okna muž a žena. V jejich bytě policisté našli mrtvé dítě, informovala slovenská média s odvoláním na policejního mluvčího Michala Szeiffa. Bližší objasnění tragédie policie dosud neposkytla, přislíbila však, že tak učiní, jakmile to situace ve vyšetřování umožní.

Aktualizováno včera

Credit Suisse, ilustrační fotografie

Největší švýcarská banka UBS převezme Credit Suisse za tři miliardy franků

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (CHF; téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to dnes uvedly na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Aktualizováno včera

Kazachstán, ilustrační fotografie.

Kazachstánci si vybírali parlament. Odhady favorizují vládnoucí stranu

V Kazachstánu se dnes konaly předčasné parlamentní volby, kvůli změně volebního systému dříve, než bylo plánováno. Podle průzkumů hlasování nejspíše vyhraje vládní strana Amanat prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva, do dolní komory parlamentu by se ale na základě nového systému mohli dostat i nezávislí kandidáti, uvedla agentura Reuters.

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové opět ostřelovali Ukrajinu, úřady hlásí mrtvé a zraněné

Nejméně tři civilisté dnes přišli o život a další dva vyvázli se zraněním z ruského ostřelování vesnice Kamjanske v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. S odvoláním na oblastní správu to na svém webu uvedl list Ukrajinska pravda. Rusové podle ní ostřelovali vesnici z raketometu.

včera

Lyžování v Česku na řadě míst končí, někde chtějí pokračovat do Velikonoc

Hlavní lyžařská sezona v Česku skončila. S nastupujícím jarním počasím už hory lákají hlavně skalní příznivce zimních sportů. Některé sjezdovky však zůstávají dál otevřené, některé do konce března, několik až do Velikonoc, které letos připadají na druhý dubnový víkend. Běžkaři najdou stopy ještě v Krkonoších, Jizerských horách či Jeseníkách.

Zdroj: ČTK

Další zprávy