Nevíme, jak dlouho tu budeme, stěžují si Češi na Tenerife

V pondělí jim začal 12denní pobyt v hotelu na slunném španělském ostrově Tenerife. Pro pětičlennou českou rodinu ho však od začátku proměnil v noční můru koronavirus šířící se ze vzdálené Číny. Kvůli nakaženým italským turistům ze stejného hotelu nesmí nyní vycházet z pokoje, jídlo dostávají v balíčcích ve dveřích a nikdo s nimi příliš nekomunikuje, popisují psychicky náročnou situaci manželé Eva a Michal, kteří v hotelu H10 Costa Adeje Palace prožívají dlouhé hodiny nejistoty i se svými třemi dětmi.

Kromě dvou dospívajících jsou v apartmánu i s pětiletou dcerkou, kterou připravují i na možnost, že by je úřady mohly od sebe na čas odloučit. Je to peklo a naše izolace nelogická, řekli dnes rodiče ČTK.

Česká rodina, která si o sobě nepřeje zveřejnit podrobnější informace, měla smůlu. Hned po první noci pobytu se ráno z papíru podstrčeném pod dveře dověděli, že nemají opouštět pokoj. Tvrdí přitom, že téměř s nikým v hotelu se ještě ani nestihli dostat do styku. Dokonce se neviděli ani s údajně asi 80letou Češkou, která je rovněž v hotelu a s níž si občas telefonují. "Jenom se tak podporujeme po telefonu, ale jinak jsme se s ní nesetkali," řekla ČTK Eva.

"Jsme zavřeni na pokojích, nikam nechodíme, snažíme se úplně izolovat. Ale člověk je úplně bez informací. Není tady ani desinfekce. Mohli bychom pro ni zajít na recepci, ale to riziko nechci podstupovat - chodit po hotelu a dotýkat se dveří," popsala žena podmínky pobytu.

I skutečnost, že v hotelu byl nový koronavirus potvrzen u dalších dvou Italů, dohromady tedy už u čtyř lidí, se dověděli z médií. "Čteme zprávy na internetu, protože nemáme jiné informace," potvrdila Češka.

Komunikace s okolním světem se odehrává kromě internetu a telefonu skrz občas pootevřené dveře. "Občas nám sem nosí pití a jídlo v krabicích," přiblížila Češka například problém stravování. "Je to bída, asi zhubneme," vzácně se zasmála zkroušená turistka.

Podobně se odehrálo i jediné lékařské vyšetření - měření teploty. "Přišli, ve dveřích změřili teplotu a odešli," popsala proceduru Češka.

Ačkoli se ve španělském tisku objevily informace, že lidé, kteří jsou v hotelu krátce, by mohli být brzy propuštěni, Češi tvrdí, že jim nikdo nic podobného nesdělil. Není tak vyloučeno, že se jim pobyt ve Španělsku i protáhne, o což ale rozhodně nestojí.

"Samozřejmě chápeme, že nás musí držet v nějaké izolaci, ale přijde mi naprosto šílené tady být s lidmi, kteří jsou nakažení. Jsme tady opravdu pár hodin a s nikým jsme v kontaktu nebyli," prohlásila česká turistka.

"Kdyby nás aspoň dali do izolace v Čechách," přizvukuje Michal. Podle něj by mělo logiku, kdyby se informace o brzkém propuštění některých hostů potvrdila. "Už je to peklo, alespoň psychicky," dodal Michal.

Poukázal také na podobnost s výletní lodí v japonské Jokohamě. "Nechápu, proč se to neřeší hned, neevakuují, nedají lidi do karantény, ale místo toho to nechají rozšířit. Nemá to logiku," soudí Michal.

Další nelogičnost spatřuje dvojice v tom, že ani do hotelu nikdo nesmí. "Delegáti se sem snažili dostat nějakou desinfekci a podobné věci, ale z hotelu přišla informace, že ani dovnitř nic nesmí," sdělila Eva.

Situace je o to tíživější, že prakticky uvězněna je s nimi v hotelovém apartmánu i jejich pětiletá dcera. "Člověk z toho má strach, protože kdyby došlo na nějakou evakuaci nebo rozdělení, bylo by to příšerné," řekla Eva. Michal doplnil, že i na takovou situaci dívku připravují, ale maminka trvá na tom, že by odloučení nepřipustila. "O holčičku máme opravdu strach, protože náchylní jsou malé děti a staří lidé," strachuje se matka.

Související

Více souvisejících

Kanárské ostrovy češi Španělsko dovolená Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy