Nizozemsko navzdory radám virologů odmítá uzavření škol kvůli covidu

Virologové v Nizozemsku doporučili prodloužit školní vánoční prázdniny, aby se tak zpomalilo šíření nemoci covid-19 mezi dětmi. Polovina škol v zemi se 17 miliony obyvatel je už teď zavřená. Nejrychlejší nárůst nově infikovaných je u dětí od čtyř do 12 let, píše agentura Reuters s odvoláním na Národní institut veřejného zdraví (RIVM). Vláda uzavření škol odmítá, zatímco země dál registruje rekordní počty nákaz koronavirem.

"Ponechat základní školy delší dobu zavřené je účinný způsob, jak udržet virus pod kontrolou," řekl imunolog Ger Rijkers deníku Algemeen Dagblad. "Děti jsou továrny na viry a infikují dospělé i sebe navzájem," dodal.

Zatímco virologové prosazují dočasné zavření škol, ministr zdravotnictví Arie Slob oponuje, že většina učitelů je naočkovaná a většina dětí má i po nákaze jen mírné příznaky. "Kabinet se shodl na tom, že bude školy chránit před omezeními, jak jen to bude možné. Jsem přesvědčen, že je zodpovědné nechat školy otevřené," napsal ministr na twitteru.

Národní institut veřejného zdraví následně oznámil, že v zemi bylo za poslední den zachyceno na 23.600 infekcí virem SARS-CoV-2. Opět tak narostla hodnota nejvyššího přírůstku za celou dobu pandemie a denní součet potřetí v řadě překonal 20.000. Před týdnem Nizozemsko ohlásilo necelých 16.500 nových infekcí, což byl tehdy také rekord.

Podle středečních údajů RIVM země za uplynulý týden zaznamenala 110.000 nových případů nákazy, což bylo o 44 procent více než v předchozím sedmidenním úseku. Nákaza mezi dětmi na prvním stupni základních škol za poslední týden stoupla o 85 procent, na druhém stupni o 76 procent. Nemoc se podle těchto čísel mezi dětmi šíří výrazně rychleji, než je průměr u celé populace.

Poslední vlna epidemie v Nizozemsku začala krátce poté, co tamní kabinet v září zrušil nutné rozestupy a další opatření. Premiér Mark Rutte na konci minulého týdne zavedl částečnou uzávěru, další opatření kabinet zpřísnil už na začátku měsíce.

V Nizozemsku má dokončené očkování přibližně 85 procent dospělých. S případným očkováním dětí země čeká na verdikt Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která by příští týden mohla zveřejnit své rozhodnutí o využití vakcíny Pfizer/BioNTech pro děti od pěti do 11 let.

Související

Více souvisejících

Školství Nizozemí

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy