Nový rakouský kancléř Schallenberg bude držet politický kurs Kurze

Nový rakouský kancléř Alexander Schallenberg před poslanci Národní rady uvedl, že hodlá pokračovat v politickém směřování nastaveném jeho předchůdcem Sebastianem Kurzem. Ten minulý týden odstoupil v důsledku korupční kauzy, dosavadního ministra zahraničí Schallenberga v pondělí jmenoval do funkce předsedy vlády prezident Alexander Van der Bellen. Opozice kontinuitu s předchozí vládou zatíženou aférami kritizovala, informovaly dnes agentury APA a DPA.

Schallenberg na mimořádné schůzi Národní rady zopakoval, že chce úzce spolupracovat s bývalým kancléřem Kurzem, který se mezitím přesunul do pozice šéfa poslaneckého klubu Rakouské lidové strany (ÖVP). Kurz, který diplomata Schallenberga vytáhl do nejvyšších politických pozic, již v pondělí odmítl tvrzení, že bude jakýmsi "stínovým kancléřem".

Bývalý kancléř a šéf lidovců Kurz podal demisi v sobotu poté, co ho státní zastupitelství začalo vyšetřovat kvůli podezření, že v roce 2016 nechal za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného mínění zfalšované v jeho prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Obviněno je i několik jeho nejbližších kolegů, všichni včetně Kurze obvinění popírají. Státní zastupitelství vyšetřuje dohromady deset osob kvůli podezření ze zpronevěry, uplácení a úplatnosti.

Dnes byla podle deníku Der Standard v souvislosti s aférou zadržena jedna expertka na výzkumy veřejného mínění. Agentuře APA informaci potvrdily zdroje z prostředí právních zástupců a vlády. Státní zastupitelství zadrženou výzkumnici podle médií podezírá z toho, že sehrála ústřední roli při vypracování průzkumů přikrášlených v Kurzův prospěch. Tyto průzkumy pak byly uplatněny v médiích. Navíc při tom podle prokuratury byly zpronevěřeny peníze daňových poplatníků.

Důvodem zadržení ženy bylo podle médií nebezpečí zahlazování stop. Obviněná pode listu Der Standard krátce před domovní prohlídkou z 6. října promazala pevný disk svého počítače. Protikorupční státní zastupitelství (WKStA) informace nepotvrdilo.

Ve svém projevu nový kancléř Schallenberg uvedl, že zachová dosavadní restriktivní politiku v otázce migrace. Kurz v čele vlády odmítal přijímání nových běženců a prosazoval, aby země i Evropská unie místo toho pomáhaly regionům jejich původu. Prioritou jeho kabinetu bude "ekologicko-sociální" daňová reforma, jejíž součástí podle plánů Kurzovy vlády měla být takzvaná uhlíková daň. Korupční aféru svého předchůdce Schallenberg nezmínil a nezveřejnil ani žádné plány svého kabinetu pro boj s korupcí, všímá si DPA.

Schallenberg dále uvedl, že jeho vláda bude proevropská. Ještě tento týden vyrazí do Bruselu, kde by se měl sejít s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Kurz podle DPA opakovaně poutal pozornost kritickými vyjádřeními na adresu Evropské unie.

Opozice v čele se sociálními demokraty (SPÖ) při rozpravě žádala, aby se Schallenberg jasně odstřihl od "mocenského aparátu svého předchůdce". "Kdo slepě následuje, nemůže vést," uvedla šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová. Podle ní to vypadá, že v Rakousku povládne i nadále "Kurzův systém". Narážela tím patrně na způsob vládnutí, který poodhalily zveřejněné exkancléřovy chatové zprávy. Kurz v nich zastává místy opačné názory, než které sděloval navenek, provádí cynické zákulisní dohody a podle DPA se dopouští zneužívání moci.

"Vy jste si koupil stranu a provedl jste puč uvnitř strany... Zajímala vás pouze moc," řekla na adresu bývalého kancléře šéfka liberální strany NEOS Beate Meinlová-Reisingerová. Samotný Kurz se dnešní debaty neúčastnil. V Národní radě by měl působit od čtvrtka.

Související

Alexander Schallenberg

Rakousko podporuje další protiruské sankce, s výjimkou embarga na plyn

Rakousko podporuje zesílení sankcí proti Rusku, ale nikoli embargo na dovoz plynu. V rozhovoru s rozhlasovou stanicí Ö1 to dnes řekl ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Šéf rakouské diplomacie i vicekancléř Werner Kogler se vyslovili pro mezinárodní vyšetření událostí v ukrajinském městě Buča, kde po stažení ruských vojáků zůstaly stovky mrtvých těl civilistů.
Alexander Schallenberg

Protiruské sankce EU by podle Schallenberga neměly zahrnovat plyn

Protiruské sankce Evropské unie by se neměly týkat dodávek ruského plynu. V rozhovoru, který dnes zveřejnil týdeník Die Presse am Sonntag, to řekl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Podle něj by měl být z případných sankcí vyloučen i plynovod Nord Stream 2, který ještě není zprovozněn.

Více souvisejících

Alexander Schallenberg Rakousko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy