Parky v Paříži jsou po dvou měsících opět otevřené, platí v nich přísná pravidla

Poprvé od 17. března se dnes v Paříži otevřely parky, které byly uzavřené z karanténních důvodů kvůli pandemii nemoci covid-19. Nadále ale platí několik omezení, návštěvníci si musí zachovávat odstup od ostatních, nesmí se na jednom místě shlukovat více než deset lidí a lidé mají doporučeno nosit roušky, ačkoli tato ochrana úst a nosu není povinná, uvedla televize France 24.

Premiér Édouard Philippe ve čtvrtečním projevu Francouzům oznámil, že boj proti koronaviru postupuje úspěšněji, než vláda ještě v březnu očekávala. Díky příznivým číslům tak Francie může podle něj vstoupit do druhé fáze uvolňování poměrů. Počínaje 2. červnem začnou v omezeném režimu opět fungovat bary a restaurace, lidé také budou moci v rámci země cestovat na delší vzdálenosti než 100 kilometrů od domova.

Pařížské parky se podle France24 otevřely s předstihem již dnes, aby si lidé mohli užít slunečný víkend, pro který meteorologové slibují až 28 stupňů Celsia.

"Konečně jsme volní," citoval Reuters obyvatelku Paříže Anne, která postávala u brány 400 let staré Lucemburské zahrady na levém břehu Seiny. "Je to pocit, skoro jako když člověka pustí z vězení," dodala.

Starostka hlavního města Anne Hidalgová o otevření parků usilovala několik týdnů. Argumentovala tím, že obyvatelé potřebují vyjít ze svých domovů.

Parky uvnitř města byly sice doposud uzavřené, lesoparky na okrají metropole, jako například Boulogneský lesík na západě či Vincenneský lesík zůstaly přístupné po celou dobu, což Pařížané po prvním uvolnění restrikcí 11. května hojně využívali. Nyní se uvolnění poměrů zahrnuje i další zelené plochy ve městě.

Úřady původně zvažovaly parky otevřít v takzvaném dynamickém režimu, kdy by bylo dovoleno procházet se, ale nikoli sednout si či lehnout a odpočívat. Od tohoto záměru se ale nakonec ustoupilo a návštěvníci tak mohou v parcích a zahradách pořádat pikniky či cvičit, nesmějí se tam ale účastnit kolektivních sportů.

Ve Francii, kde žije asi 67 milionů obyvatel, se nemoc covid-19 podle americké Univerzity Johnse Hopkinse potvrdila u zhruba 187.000 lidí, z nichž přes 28.700 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

Paříž Francie Édouard Philippe Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 26 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 34 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy