Plácido Domingo rozdělil svět: Po Evropě sklízí ovace, v USA ho zavrhli

Maďarské publikum vřele přijalo španělského tenoristu Plácida Dominga, který ve středu večer v Segedínu koncertem otvíral nový fotbalový stadion pro katolickou diecézi.

Vystoupení v Maďarsku bylo pro osmasedmdesátiletou operní legendu druhým v Evropě od chvíle, kdy jej ve Spojených státech osm pěvkyň a jedna baletka nařkly ze sexuálního obtěžování. Už v neděli Dominga bouřlivě uvítalo publikum v Salcburku.

Zpěvák v Segedínu sdílel jeviště se svým synem a portorikánskou sopranistkou Anou Maríi Martínezovou. Potlesk jej uvítal hned při vstupu na pódium, agentuře AP se nicméně zdálo přijetí trošku odměřenější než ovace v Salcburku. Biskup László Kiss-Rigó pěvci děkoval a oslovoval jej "mistře".

Zatímco opery ve Filadelfii a San Francisku kvůli obvinění zrušily Domingova vystoupení, v Evropě pokračuje podle plánu. Ze segedínského programu nicméně byla vypuštěna tisková konference a omezen byl i přístup novinářů na zkoušky.

"Ovace v Evropě, rušení vystoupení v USA," napsala agentura AFP a dodala, že obvinění ze sexuálního obtěžování proti tenorovi znovu zdůraznily "transatlantické rozdíly", pokud jde o přístup ke skandály poznamenaným umělcům.

Zatímco v Americe se Domingo dočkal odsouzení, zpěvačky v Evropě jej hájily. "Je to dobrý muž, který miluje ženy. Pokud jako já mají rády muže, nevidím v tom problém," řekla španělskému rozhlasu mezzosopranistka María José Suárezová, která několikrát s Domingem zpívala. Uvedla také, že viděla, jak ho ženy uháněly.

Odlišnost v reakcích oživuje dlouhou debatu o tom, zda má společnost dál oslavovat výkony jednotlivců obviněných z deliktů, poznamenala AFP a připomněla případ režiséra Romana Polanského, asi nejznámější osobností světa kultury, kterou Evropa přijímá, přestože v USA byl filmař usvědčen ze zneužití nezletilé dívky.

"Je třeba vědět, že kultury Spojených států a Evropy jsou zcela odlišné,“ řekl AP pořadatel Domingova středečního koncertu Andreas Magony, který dal obvinění proti pěvci do souvislosti s velkým počtem právníků ve Spojených státech. "Můžeme projevovat jen respekt a lásku k Plácidovi Domingovi, který je kolosální umělec a kolosální muž."

Skepticky se o obviněních vyjadřovali i Domingovi příznivci a příznivkyně v publiku.

Hnutí #MeToo mělo v Maďarsku jen omezený dopad, uvedla AP a připomněla výroky a činy předních maďarských politiků, považované za ponižující pro ženy. Domingo v Maďarsku vystupoval mnohokrát. Těší se tu úctě i pro svou podporu maďarské přehlídky mladých talentů.

Plácido Domingo za svou nebývalou operní kariéru ztvárnil zhruba 150 rolí, na kontě má asi 4000 představení. Největší slávu mu přineslo působení s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem v sestavě Tři tenoři. Je držitelem řady ocenění, mezi nimi několika hudebních cen Grammy. Je mimo jiné zakladatelem operní soutěže Operalia, jejíž letošní ročník se konal v červenci v Národním divadle v Praze.

Související

Domingo, Plácido

Plácido Domingo o boji s COVID-19: Jsem doma a cítím se dobře

Španělský operní pěvec Plácido Domingo (79), který bojuje s nemocí COVID-19, na facebooku ujišťoval fanoušky, že jeho zdravotní stav není vážný. Po víkendových zprávách o hospitalizaci v mexickém Acapulcu v pondělí večer vzkázal, že jeho léčba pokračuje v domácím prostředí a že se cítí dobře.
Plácido Domingo

Tenorista Plácido Domingo je kvůli COVID-19 v nemocnici

Španělský operní pěvec Plácido Domingo (79) byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19 hospitalizován v mexickém Acapulcu. Podle prohlášení jeho týmu není v kritickém stavu. V noci o tom informovala americká média.

Více souvisejících

Plácido Domingo Sexuální obtěžování Maďarsko Hudba kultura

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy