Po světě chodí 14 potomků rodiny Leonarda da Vinciho

Několik desítek let trvající výzkum předpokládaných ostatků Leonarda da Vinciho ukázal, kolik aktuálně žijících lidí se může pyšnit tím, že jsou potomky rodiny renesančního génia a autora slavné Mony Lisy - celkem 14.

Toto zjištění vychází z genealogického stromu, který zahrnuje 21 generací a čtyři rodinné větve, napsal zpravodajský server CNN.

Výzkum je součástí projektu DNA Leonarda da Vinciho, jehož cílem je potvrdit, že předpokládané ostatky jsou skutečně jeho, a také "lépe pochopit jeho mimořádný talent a vizuální vnímavost s pomocí genetických asociací".

Výsledky výzkumu podle autorů studie "pomohou vědecky prozkoumat kořeny da Vinciho génia, zjistit informace o jeho fyzických schopnostech a také o jeho možném předčasném stárnutí, o tom, že byl levák, o jeho zdraví a možných dědičných chorobách. Mohou také pomoci vysvětlit jisté osobité smyslové vnímání, jako například jeho mimořádné zrakové schopnosti a synestezii".

Vědci shromáždili údaje z historických dokumentů ve veřejných a soukromých archivech, a přímé výpovědi potomků rodiny Leonarda da Vinciho. Autoři studie poskytli jen málo informací o žijících potomcích, aby chránili jejich soukromí. Vědci Agnese Sabatová a Alessandro Vezzosi, kteří se na projektu podíleli, CNN sdělili jen to, že věk potomků da Vinciho rodiny sahá od jednoho roku do 85 let.

"Jsou mezi nimi malé děti i důchodci, kteří dříve vykonávali různé činnosti - byli zaměstnaní v soukromém i veřejném sektoru, odhadci, obchodníci... Pro nás jsou to z lidského úhlu pohledu všechno mimořádné osoby. Žijí v Toskánsku, ale výzkum ještě pokračuje v dalších větvích rodiny a v dalších zemích," uvedli vědci v e-mailu zaslaném CNN.

Protože není známo, že by Leonardo měl nějaké děti, soustředili Sabatová a Vezzosi svůj výzkum na umělcova otce a jeho potomky. Díky tomu se jim podařilo odhalit některé dosud neznámé rodové linie. Prošli "tisíce nezveřejněných dokumentů", a také znovu prozkoumali důkazy, které byly "známé, ale ne pochopené", napsali.

"Naše původní otázka zněla: Je možné, že neexistují žádní biologičtí potomci celé řady synů Sera Piera, Leonardova otce?" uvedli vědci a dodali: "Vždy jsme se snažili prozkoumat příběh Leonarda-člověka stejně, jako Leonarda-umělce, abychom objasnili příčiny jeho génia. Nyní s pomocí vědy doufáme, že budeme schopni doplnit několik důležitých odpovědí."

Leonardo se narodil v roce 1452 a proslavily ho zejména obrazy Mona Lisa a Poslední večeře. Věnoval se ale také přírodním vědám, matematice, architektuře, návrhářství, inženýrství, geologii, kartografii, sochařství a kresbě.

Jeho umělecká díla mají mezi sběrateli ohromnou cenu. V loňském roce v on-line dražbě zaplatil jistý nadšenec 98.000 dolarů (2,1 milionu Kč), aby se mohl zúčastnit každoroční kontroly Mony Lisy, kdy pařížské muzeum Louvre obraz vyjme ze schránky, aby ho prozkoumalo.

A začátkem července padl nový dražební rekord, když se kresba medvědí hlavy vytvořená Leonardem da Vincim v Londýně prodala za téměř devět milionů liber (téměř 268 milionů Kč).

Související

Vitruviova figura

Vitruviánský muž před soudem. Řešilo se, zdali může da Vinciho kresba do Francie

Italský soud dnes rozhodl, že slavná kresba Leonarda da Vinciho s názvem Vitruviánský muž může být zapůjčena do galerie Louvre v Paříži. Proti zapůjčení se postavila skupina Naše Itálie, která tvrdila, že dílo je příliš křehké a transportem by se poškodilo. Soud v Benátkách nejprve minulý týden vypůjčení obrazu zamítl, nyní byla ale zápůjčka povolena a kulturní spor se tak vyřešil, poznamenala agentura AP.
da Vinci, Leonardo

Čeští vědci pomocí umělé inteligence odhalili tajemství Leonarda da Vinci

Pomocí umělé inteligence (AI) dokážou vědci Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd České republiky (AV ČR) odhalovat spodní vrstvy maleb. Pomáhá to historikům umění určovat autory a autenticitu obrazů. Projekt, který dnes na konferenci AV ČR popsala Barbara Zitová z ústavu, vznikl v rámci Strategie AV21, která propojuje práci různých pracovišť akademie. Ústav pracoval například ve Florencii na obrazu Leonarda da Vinci.

Více souvisejících

Leonardo da Vinci

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin a Donald Trump

Připravuje se setkání Putina s Trumpem, tvrdí poradce šéfa Kremlu

Rusko předneslo Spojeným státům své výhrady k návrhu příměří, sdělil Jurij Ušakov, poradce ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva tvrdí, že zastavení bojů by umožnilo Ukrajincům se přezbrojit a přeskupit. Ušakov zároveň prozradil, že se připravuje setkání Putina s americkým protějškem Donaldem Trumpem. Termín ale stanoven nebyl. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie

V loňském ročníku evropských pohárů se Viktoriánům podařilo postoupit až do čtvrtfinále Konferenční ligy, nyní se do stejné fáze snažili postoupit v Evropské lize. V osmifinále nakonec nestačili na Lazio Řím. To nejprve minulý týden ve čtvrtek v Plzni porazilo Západočechy 2:1 navzdory tomu, že dohrávalo v devíti. V Římě se prali svěřenci kouče Miroslava Koubka statečně, díky Šulcově trefě v úvodu druhé půle navíc sahali po naději. Vše nakonec zhatila hlavička Alessia Romagnoliho, jemuž navíc ještě přálo štěstí, když o jeho brance rozhodla gólová technologie.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Američané provedli precizní údery proti rebelům v Jemenu. (16.3.2025) Prohlédněte si galerii

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu

Američanům došla trpělivost s húsíjskými rebely v Jemenu. Americká armáda začala na příkaz prezidenta Donalda Trumpa s útoky proti jejich pozicím. Nepřežilo je nejméně 31 lidí. Trump vzkázal rebelům, že USA využijí svou zdrcující sílu, aby je umlčeli. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Tesco

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně

Tesco zavádí v Česku novinku pro některé zákazníky, která odstartovala před dvěma dny. Každé pondělí mezi 12. a 13. hodinou bude možné nakupovat během tzv. Klidné hodinky. Je určena především lidem s poruchou autistického spektra (PAS) i dalším osobám, které ocení klidnější nákupní či pracovní prostředí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit. 

včera

Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

včera

včera

včera

Starmer: Koalice ochotných se rozrůstá. Tlak na Rusko musí být maximální

Koalice ochotných se rozrůstá a její odhodlání zesiluje, řekl britský premiér Keir Starmer po sobotním jednání s dalšími evropskými lídry k válce na Ukrajině. Podle Starmera je nutné zesílit tlak na Rusko, aby ruský prezident Vladimir Putin svolil k jednáním o míru. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy